Lékařská psychologie

Lékařská psychologie

Vymětal, Jan

Portál, 2003

525 Kč446 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Lékařská psychologie je oborem zabývajícím se především psychickými aspekty interakce lékaře a pacienta, ale i vztahy k významným lidem z pacientova sociálního prostředí (příbuzní, přátelé apod.). Jejím úkolem je působit proti dehumanizaci medicíny a chránit tím nejen nemocného, ale ve svém důsledku i lékaře. Snaží se péči o nemocného navrátit lidskou dimenzi.
V úvodní části knihy autor podává přehled vybraných poznatků obecné, vývojové a sociální psychologie i psychologie osobnosti, které jsou významné pro práci lékaře. Největší pozornost je věnována psychologickým aspektům jednotlivých situací, v nichž se lékař s pacientem nebo jeho příbuznými setkává: probírány jsou postupy rozhovoru s pacientem a jeho blízkými, psychologická péče o ambulantní a hospitalizované pacienty, psychologické aspekty přístupu k bolesti a psychosomatickým onemocněním, úzkost a strach, agresivita, problematika umírání, smrti a truchlení aj. Závěrečná část knihy se věnuje problematice duševních krizí a psychologické první pomoci, psychoterapie, psychoneuroimunologie a psychodiagnostiky.
Text je doplněn řadou kazuistik, příkladů a příloh, ukazujících aplikaci probírané tematiky ve zdravotnické praxi.
Kniha Lékařská psychologie je základním učebním textem předmětu lékařské psychologie a psychoterapie pro studenty medicíny na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Osvědčila se i při výuce bakalářských zdravotnických oborů. První dvě vydání vyšla v letech 1994 a 1999 péčí Psychoanalytického nakladatelství Jiřího Kocourka v Praze. Pro toto třetí vydání – v nakladatelství Portál – byl text aktualizován a doplněn

Také jako e-kniha
Prof. PhDr. Jan Vymětal je přední klinický psycholog. Od roku 1990 přednáší psychologii na 1. lékařské fakultě UK v Praze a od roku 2002 je členem vědecké rady této fakulty. V roce 1998 byl jmenován přednostou Ústavu pro humanitární studia v lékařství. Je autorem řady učebnic z oblasti psychoterapie. Dlouhodobě k nám uvádí nedirektivní přístupy v psychoterapii, je mu blízká rogersovská a dynamická psychoterapie, jeho teoretický zájem se týká psychosomatických vztahů, účinných faktorů psychoterapie a obecného modelu psychoterapie. V Portálu vydal publikaci Lékařská psychologie a Úzkost a strach u dětí.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:80-7178-740-X

 • Počet stran / vazba:400 / Pevná

 • Rok vydání:2003

 • Kód:21104001

 • EAN:9788071787402

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

Další informace

Kniha také k vypůjčení v elektronické podobě na Flexibookstore.cz

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)