Jak se vypořádat se stigmatem duševní nemoci

Mám to o sobě říct?

Tištěná kniha (2022)

0 % 5 recenzí

339 Kč

399 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Překladatel
Nováková, Milena
Počet stran
224
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12315501
EAN
9788026218708
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1870-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Když bylo autorce 21 let a studovala psychologii, byla u ní diagnostikována psychóza a její psychiatr jí řekl: „Někdo s psychózou se nikdy nevyléčí. Raději studium ukončete a najděte si chráněné bydlení.“ Kdyby ho poslechla, nikdy by se nestala známou nizozemskou odbornicí na téma stigmatu duševní nemoci. V knize Mám to o sobě říct? zúročuje své zkušenosti poradkyně a lektorky a snaží se lidem s duševním onemocněním pomoci v tom, aby se v maximální míře zapojili do společnosti a fungovali nezávisle. Dává praktické rady, v jaké míře o své nemoci hovořit třeba při pracovním pohovoru nebo na první schůzce a jak se vypořádat se stigmatem, které člověku dává nejen společnost, ale i on sám. Cílem knihy je stručným, výstižným jazykem posílit a dát naději. Kniha je určena pro lidi s duševním onemocněním, ale i pro jejich blízké a profesionály, kteří s nimi pracují.
Anita Hubner je psycholožka, která se zaměřuje na boj se stigmatem spojeným s duševními nemocemi. V organizaci, kterou založila, pomáhá takto znevýhodněným lidem nacházet si práci. V Nizozemsku působí také jako žádaná lektorka a řečnice

O autorovi

Hubner, Anita

Recenze (5)

  • Autor recenze Jana Mišúnová Datum 3. 8. 2022


    Hubner, Anita: Mám to o sobě říct? - autor recenze: Jana Mišúnová
    https://kultura21.cz/literatura/23655-mam-to-o-sobe-rict-portal-recenze

    Anita Hubner je psycholožka, která se zaměřuje na destigmatizaci spojenou s duševními nemocemi. Založila i organizaci, která pomáhá takto znevýhodněným lidem nacházet si práci. V Nizozemsku působí i jako poradkyně a řečnice.

    Když jí bylo 21 let a studovala psychologii, byla u ní diagnostikována bipolární porucha. Psychiatr jí řekl, že už se nikdy neuzdraví a že by měla své studium ukončit. Kdyby ho poslechla, nikdy by se nestala známou odbornicí. V knize Mám to o sobě říct, kterou vydalo Nakladatelství Portál, zúročuje své zkušenosti a snaží se lidem s duševním onemocněním pomoci v tom, aby se v maximální míře zapojili do společnosti a fungovali nezávisle.

    Co v knize najdete

    Kniha je rozdělená na sedm částí. V nich se dozvíte, co to je stigma a jaké jsou jeho následky, získáte návod ve třech krocích, podle kterého se můžete řídit, pokud se rozhodnete o své psychické nemoci říct svému okolí, zjistíte, co je sebestigmatizace a jak o své nemoci mluvit v práci či na různých schůzkách. Nechybí ani kapitola určená člověku, který vám poskytuje odbornou pomoc, a osobní příběh autorky. V každé kapitole se nachází pasáž, která vysvětluje, jak je to v České republice.

    Praktické rady, které vám pomohou

    Protože má autorka vlastní zkušenosti s duševním onemocněním, vyznačuje se její kniha autenticitou a je plná empatie. Autorka zkrátka ví, co prožíváte a jak se cítíte, a dává praktické rady, které vám v případě, že jste ve stejné situaci, opravdu pomohou. Zmiňuje však nejen výhody toho, že o sobě řeknete pravdu, ale shrnuje i rizika, která to přináší. V knize se nacházejí i cvičení, při jejichž vyplňování lépe poznáte sami sebe.

    Pokud trpíte duševním onemocněním, stane se pro vás kniha průvodcem, který vám pomůže se zapojením do společnosti. Ocení ji ale i lidé, kteří znají někoho duševně nemocného a chtějí více pochopit to, co prožívá.

    Hodnocení: 95 %

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze czechpsychologist Datum 19. 7. 2022


    Hubner, Anita: Mám to o sobě říct? - autor recenze: czechpsychologist
    https://www.instagram.com/p/CeobKMTrjng/

    Člověk, který se potýká s duševními obtížemi, každý den čelí mnoha situacím, ve kterých řeší potenciální “coming out”. Mám o sobě říct, že mám psychiatrickou minulost? A co mám lidem říct a jak? To se taky promítá do pojetí vlastní budoucnosti. Jak mám žít normálním životem, ve kterém se každý den nebudu bát, že mě mají za blázna? Jak si mám najít práci, partnera? To už to takhle bude navždycky?

    Stigma je něco, co bohužel psychická onemocnění stále provází. Tedy je náročné na tato témata přivést řeč, otevřeně se o nich bavit. A to je téma, kterému se autorka věnuje - jaký vliv stigma může mít, jaké jsou časté mýty spojené s psychickými obtížemi (např. lidé s duševním onemocněním jsou nebezpeční, nekompetentní, lidé s duševním onemocněním se už nikdy neuzdraví) a proč vznikají (např. vlivem médií), jak se o psychickém onemocnění s ostatními bavit se svým okolím, kolegy, zaměstnavateli, partnerem/partnerkou, a také, jaký je vlastně příběh autorky knihy a proč se knihu rozhodla psát.

    Autorka otevřeně mluví o psychických onemocněních a své zkušenosti - to je také něco, co jsem od knihy očekávala. Co má pro mě osobně ale opravdu přidanou hodnotu je to, že mimo svou zkušenost jako “pacient” sdílí svou zkušenost z pohledu studentky/absolventky psychologie, a podkládá jej výsledky poměrně moderních výzkumů a různými praktickými příklady. Je zde tedy zároveň odborně podaný náhled, ale zároveň silný peer prvek - nabízí tak pomocnou ruku těm, kteří se s duševními obtížemi potýkají (pro ty je také kniha primárně určena), nabízí vhodné strategie pro různé situace a zároveň nabízí odborně podaný pohled do psychických onemocnění i těm, kteří se s nimi nepotýkají či se s nimi setkávají z jiné perspektivy (přátelé, rodina či odborníci) + co vidím jako další obrovské plus je to, že kniha reflektuje, jak je na tom s péčí Česká republika v současné chvíli (např. pojednává i o Strategii reformy psychiatrické péče z roku 2013).

    V souvislosti se stigmatem: jaké jsou mýty o duševních onemocněních, se kterými jste se setkali? Dejte mi vědět v komentáři!

    autor recenze: czechpsychologist
    https://www.instagram.com/p/CeobKMTrjng/
    Přečíst celou recenzi Zavřít