10 způsobů, jak ji rozfoukat

Mozková mlha

Tištěná kniha (2023)

0 % 5 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Autor
Weber, Jill
Překladatel
Bartošková, Linda
Počet stran
160
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
12316801
EAN
9788026220725
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2072-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Mozková mlha je skutečný problém – může zahalit vaše myšlení do mraku, zablokovat vaši kreativitu a motivaci a dokonce vám sebrat chuť do života. Tato kniha nabízí efektivní a ozkoušené způsoby, jak mozkovou mlhu rozfoukat.
Máte někdy pocit, že jste se prostě zasekli, slova z vás lezou jako z chlupaté deky a ne a ne se pohnout dál? Možná vás to otravuje, cítíte se bezmocní a máte pocit, že vaše baterky se vybily. Ano, občas se tak cítíme všichni, ale pokud to trvá delší čas a máte dojem, že jen bloudíte v mlze, možná je ta pravá chvíle pro hledání záchytných bodů, ukazatelů, které vám pomohou vyjít z mlžného oblaku ven.
V knize, kterou držíte v ruce, najdete cvičení a tipy, jak se s těmito obtížemi vypořádat. Autorka nabízí také konkrétní zkušenosti lidí, kteří na tom byli podobně jako vy. Ukazuje vám cestu ven, bude vaším průvodcem za jasným, nezamlženým myšlení. Jill Weber Ph.D. je klinická psycholožka se soukromou praxí ve Washingtonu, DC. Pracuje s lidmi, kteří se potýkají s úzkostí a obavami. Je autorkou blogu Be Calm, který píše pro Psychology Today.

O autorovi

Weber, Jill

Recenze (5)

  • Autor recenze LAURA JURÍKOVÁ Datum 12. 12. 2023


    Weber, Jill: Mozková mlha - autor recenze: LAURA JURÍKOVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/10/mozkova-mlha-10-zpusobu-jak-ji-rozfoukat/

    Neustále máte spoustu práce a současně trpíte pocitem, že věčně nestíháte? Zapomínáte na různé úkoly a pak si na ně v poslední chvíli vzpomenete a narychlo to napravujete? Pokud nemáte nic na práci, automaticky začnete projíždět svůj mobil – donekonečna posunujete stránky, nemáte pojem o čase a jste jako v transu?

    Možná se i vás týká mozková mlha, které se ve stejnojmenné knize věnuje americká klinická psycholožka Jill Weber.

    O co ale vlastně jde? Mozková mlha je stav, kdy nejsme schopni se soustředit tak, jak jsme byli zvyklí, jsme zpomalení, roztěkaní, chaotičtí. Člověk může mít pocit, že dělá první poslední, ale nějak se z věcí vytratil smysl a nedokáže se napojit na sebe či své blízké. Příčinou bývá chronický stres, přetížení a způsob, jakým na něj reagujeme. V mozku je trvale zapnutá stresová reakce „bojuj, nebo uteč“. Autorka zdůrazňuje, že mozková mlha člověka dostihne když to, co po sobě chce on nebo jeho okolí, překračuje jeho možnosti a zdroje.

    Kniha nabízí řešení pro mozkovou mlhu, která jsou založená na kognitivně behaviorální terapii (např. rozbor automatických negativních myšlenek), ACT (např. procvičování prostého přijetí) a mindfulness (např. cvičení zaměřená na pozorování vlastních myšlenek a jejich nehodnocení, jejichž cílem je jinak a lépe si uvědomit své myšlenky a v případě potřeby je změnit či nasměrovat jinam). Knihu se snaží protkat poznatky z neurovědeckého výzkumu, což se projevuje poskytováním informací o fungování mozku, zejména o amygdale, neokortextu či podstatě stresové reakce.

    V knize je představeno celkem deset způsobů a nabídek, jak mozkovou mlhu překonat, což kopíruje deset kapitol. Každá kapitola pak má stejnou strukturu, která začíná lehkou a krátkou teorií k danému způsobu, nabízí příběhy lidí, kteří mozkovou mlhu zažívali, nabízí vždy alespoň jedno cvičení a končí shrnutím. Autorka od začátku pobízí čtenáře k tomu, aby identifikoval svou stresovou reakci a prozkoumával svůj duševní stav, neboť to je krok číslo jedna k porozumění a potenciální změně.

    O jaké způsoby překonání mozkové mlhy se jedná?

    • překonání roztěkanosti pomocí uvědomění jakožto základní stavební princip změny.
    • překonání bezmoci ovládnutím, čímž se autorka opírá o koncept vnitřního či vnějšího řízení (tzv. locus of control).
    • překonání společenské izolace pomocí zdravých vztahů, neboť společenské propojení ovlivňuje náš mozek a tedy i stav mozkové mlhy.
    • překonání režimu přežití uvědomováním emocí, zejména pak uklidněním amygdaly pomocí svalové relaxace, hlubokého dýchání či představivosti.
    • překonání škodlivých návyků zdravými postupy, kde jde primárně o rozlišení falešné a skutečné sebepéče.
    • překonání pocitů marnosti tím zapojením myslícího mozku, pozorovat myšlenky spíše, než je hned přijmout za pravdivé. Autorka vysvětluje, proč je tak těžké zbavit se nepříjemných, úzkostných nebo stresujících myšlenek a uvádí obvyklé typy chybných úsudků a nabízí zvládací myšlenky, které mohou člověka zbavit ruminace.
    • překonání podrážděnosti a stresu pomocí mindfulness a přijetí; mozková mlha a roztěkanost jdou ruku v ruce a praktikování mindfulness a přijetí jsou dostupné možnosti, jak narušit tendenci mozku přeskakovat mezi minulostí a budoucností. Přijetí umožní vidět situaci, jaká je, v její pravé podobě. Místo snahy o změnu situace se začneme soustředit na co, jak co nejlépe zmírnit její dopad.
    • překonání nízké sebeúcty soucítěním se sebou, neboť zaměření se na sebeúctu zmírňuje příznaky mozkové mlhy. Přehnaná výkonnost či ochablost znamená, že je toho moc a člověk si neposkytuje to, co potřebuje, aby zůstal v kontaktu s realitou a soustředěný. Důležité tedy je poznat své stínové, falešné já, která jedná s cílem utajit vše, co na sobě dotyční nepřijímají, čím pohrdají nebo co na sobě odmítají. Autorka zde představuje koncept vnitřního kritika a cvičení na změnu narativu s nabídkou vět, které je možné si říkat. Podle ní však sebeúcta vedle vnitřního narativu závisí i na zažívání nových a růstových prožitcích.
    • překonání nedostatku radosti a potěšení kreativitou a hravostí, neboť hra a kreativita posilují psychickou pohodu a důvěrnost ve vztazích, ale i mozkové funkce.
    • překonání mozkové mlhy praktické kroky, ve kterých vyzdvihuje potřebuje kázně.

    To, jak se chováme, s kým jsme v kontaktu a co sami sobě říkáme, zásadně ovlivňuje to, jak se cítíme a jak myslíme. Jill Weber zdůrazňuje, že je možné postupně měnit své neuronové spoje, aby se ze záměrného a vědomého jednání styl zvyk, což je podle ní klíčem k úspěchu rozfoukání mozkové mlhy. Popisuje neuroplasticitu a možnosti, jak měnit mozek a staré návyky tím, že dáme prostor novým návykům.

    Na konci knihy autorka povzbuzuje čtenáře, aby si napsal svůj vlastní nový příběh o tom, jak bude jeho život pokračovat po přečtení této knihy, navenek i uvnitř. Sumarizuje nástroje pro překonání mozkové mlhy, které byly napříč jednotlivými kapitolami představeny, což je např. soustředění se na zdravý spánek či výživu, pozorování svých myšlenek, praktikování přijetí, konec ruminací ad.

    Kniha se čte rychle a lehce, je útlá a snaží se o interakci se čtenářem, kterému nabízí prostor pro zamyšlení. Osobně jsem čekala více odborných informací a větší zasazení konceptu mozkové mlhy, o které jsem prvně slyšela od svých klientů v terapeutické praxi a chtěla jsem se dozvědět více o tom, o co se reálně jedná, zda jde o nový koncept či jen nové jméno pro něco, co již dlouho známe. To jsem od knihy však nedostala a nedoporučila bych ji odborníkům. Spíše bych knihu doporučila jako průvodce lidem, kteří sami na sobě mozkovou mlhu cítí a jsou silně odhodláni se svým stavem něco dělat. Dokážu si představit, že bude dobře fungovat někomu, kdo si rád zapisuje do deníku, dělá si poznámky a procvičuje daná cvičení.

    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Autor recenze Jana Mišúnová Datum 6. 12. 2023


    Rozfoukejte mozkovou mlhu a žijte kvalitnější život! - autor recenze: Jana Mišúnová
    https://kultura21.cz/literatura/25792-mozkova-mlha-portal-recenze

    Takzvaná mozková mlha představuje problém, který vám může dost zkomplikovat život. Zahalí vaše myšlení do mraku, zablokuje kreativitu a motivaci, a dokonce vám dokáže vzít i chuť do života. Navodí vám pocit, že jste se zasekli, slova z vás polezou jako z chlupaté deky a pohnout se dál vám bude připadat zcela nemožné.

    I když vás tento stav otravuje a způsobuje, že se cítíte nejistí, dobrou zprávou je, že cesta ven existuje. Pokud máte dojem, že bloudíte v mlze a že to trvá delší čas, nastala ta pravá chvíle pro hledání záchytných bodů a ukazatelů, které vám pomohou vyjít z mlžného oblaku. Vydejte se tedy na cestu za jasným, nezamlženým myšlením, jež výrazně zvýší kvalitu vašeho života.

    Praktické tipy od klinické psycholožky

    Autorkou knihy Mozková mlha s podtitulem 10 způsobů, jak ji rozfoukat je americká klinická psycholožka Jill Weber, která má soukromou praxi ve Washingtonu. Pracuje zejména s lidmi, kteří se potýkají s úzkostí a obavami, a je autorkou blogu Be Calm, který píše pro Psychology Today. Ve své knize, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál, nabízí cvičení a tipy, které vám pomohou se s vašimi potížemi vypořádat.

    Vysvětlení toho, jak funguje mozek, i skutečné příběhy

    Deset kapitol nabízí stručné vysvětlení toho, jak funguje lidský mozek, a co negativně či pozitivně ovlivňuje jeho činnost. Dále snadno proveditelná cvičení, která lze zařadit i do nabitého denního programu, a shrnutí, ve kterých autorka zdůrazňuje to nejdůležitější z každé kapitoly. Nechybí ani příklady ze života. Ty vám pomohou nejen lépe pochopit pointu toho, co se autorka snaží sdělit, ale i aplikovat její tipy do vašeho života.

    Zajímavým čtením jsou skutečné příběhy lidí, kteří se ocitli v mozkové mlze, z níž pak různými způsoby hledali cestu ven. Tyto konkrétní zkušenosti mohou inspirovat a možná vám pomohou i odhalit, co je potřeba změnit, aby se vám žilo líp. Poutavý styl psaní a srozumitelnost autorčina vyjadřování jsou zárukou, že si z knihy odnesete spoustu přínosných informací, a to i v případě, že se neorientujete v psychologické terminologii.

    Přečíst celou recezi Zavřít