Vánoční výprodej: sleva 30 % na knihy z Portálu!

Terapeutův průvodce depresivním polem

Nepřekážet naději

Tištěná kniha (2022)

0 % 4 recenze

272 Kč

389 Kč −30 %, ušetříte 117 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Autor
Roubal, Jan
Edice
Spektrum
Počet stran
224
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13313501
EAN
9788026219378
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1937-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Překonání temnoty: Navigace skrz úzkosti a deprese

Psychoterapeuty můžeme vidět jako rizikové pracovníky vystavené emocionálně náročným depresivním stavům klienta. Prožívají drama nekonečného okamžiku, kdy proti sobě sedí dva lidé, kteří cítí beznaděj a neschopnost se jeden druhému přiblížit. V tu chvíli mohou mít pokušení to vzdát, rezignovat, prohrát, vzdát se naděje, a přece musejí zůstat a tím naději ztělesnit. Zpracováním vlastního prožitku terapeuti proměňují dynamiku depresivní situace a umožňují klientovi zažít lidské spolubytí bez nároku a očekávání. Deprese se pak může transformovat ve zdravé truchlení.
Kniha terapeutům nabízí průvodce, jak se při psychoterapeutickém sezení ukotvit tím, že porozumí svému prožitku s depresivním klientem a transformují své často negativní pocity do soucitu vůči klientovi i vůči sobě. Autor odkazuje na vlastní výzkumnou práci a uvádí četné příklady ze své terapeutické praxe.

Doc. MUDr. Jan Roubal, Ph.D., je psychoterapeut, psychiatr, supervizor a lektor psychoterapeutických výcviků. Vyučuje na katedře psychologie FSS MU v Brně, kde se účastní práce Centra pro výzkum psychoterapie. Pracoval v psychiatrické nemocnici převážně s depresivními pacienty, nyní má soukromou praxi.

O autorovi

Roubal, Jan

Další knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze ANDREA VČELÁKOVÁ Datum 9. 2. 2023


    Roubal, Jan: Nepřekážet naději - autor recenze: ANDREA VČELÁKOVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/12/neprekazet-nadeji-terapeutuv-pruvodce-depresivnim-polem/

    Když jsem viděla knihu Nepřekážet naději od Jana Roubala, ihned vzbudila mojí zvědavost. Jako studentka výcviku v gestalt terapii jsem byla plná očekávání, jaká bude nejnovější kniha jedné z významných postav soudobé gestalt terapie v České republice. A myslím, že nikoho nepřekvapí, když hned na začátku prozradím, že byla kniha velmi inspirativním čtením.

    Jak je již jasné z názvu, kniha se zabývá tématem terapeutické práce s klienty s depresí. Hned na začátku však autor upozorňuje, že než na samotné techniky práce s klienty s depresí, které jsou popsané již v jiných knihách, se zde zaměřuje na samotného terapeuta a to, jak v depresivním kontextu co nejlépe být, abychom pro klienta byli opravdu užiteční. Celá kniha působí jako plynulý tok myšlenek autora, takže je velmi snadné se do ní ponořit a nepřestat číst až do posledních řádek. Jan Roubal v textu pracuje se značným množstvím odkazů na další odbornou literaturu a vlastní výzkumnou činnost. Přesto se jedná o knihu protkanou barvitým metaforickým jazykem, který jí dodává živost a osobitost a nepůsobí ani trochu jako suchý učebnicový text.

    V knize Jan Roubal stručně představuje důležité koncepty gestalt terapie, kterým je dobré porozumět pro uchopení celého přístupu k práci s depresivním klientem v kontextu tohoto terapeutického směru. Autor také velmi autenticky popisuje, co se odehrává v terapeutickém vztahu s depresivními klienty. Na výsledcích výzkumu, který sám realizoval, upřímně odkrývá nepříjemné prožitky, které mohou s prací s touto cílovou skupinou být spojené, ale nezůstává u toho. Naopak jde dál a rozebírá, jak tyto nepříjemné prožitky v terapii využít, jak s nimi pracovat tak, aby to bylo pro klienta přínosem, jak balancovat mezi tendencí spoluprožívat utrpení, které klient do terapie přináší, a touhou se od klienta a jeho utrpení v rámci sebezáchovy odpojit. Kniha obsahuje několik úryvků rozhovorů s klienty, na kterých autor jasně demonstruje své myšlenky a které pomáhají si vše lépe představit.

    V poslední části knihy, kterou autor nazývá dovětkem, jsou tři kapitoly zabývající se smyslem diagnostiky v terapeutickém kontextu, vztahem terapeuta a léků a sebevražedným klientem. Obzvláště poslední téma by jistě bylo zajímavé zpracovat ve větším rozsahu. Ale je mi jasné, že to nebyl primární cíl publikace.

    Osobně bych řekla, že to, co v  knize Jan Roubal představuje, by se spíše než návodem na práci s depresivním klientem dalo nazvat “myšlenkovým” přístupem, který může terapeutovi být oporou, aby byl schopen ustát tíhu práce v depresivním poli. Ačkoliv se kniha zabývá těžkým tématem, autorův text dodává optimismu, že i při práci s depresivními klienty, kde může mít často terapeut pocit, že ztrácí půdu pod nohama, je o co se opřít a “stačí jen” nepřekážet naději.

    Přečíst celou recenzi Zavřít