Psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny

Psychoonkologie

Tištěná kniha (2004)

0 % 1 recenze

337 Kč

397 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2004)

Ilustrátor
Redona, Odilona
Překladatel
Simonová, Lucie
Počet stran
224
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2004
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21105101
EAN
9788071788263
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Psychologické aspekty vzniku a zvládnutí rakoviny Psychoonkologie se zabývá lidmi, kteří jsou postiženi rakovinou. Netýká se ovšem jen pacientů, ale také jejich rodinných příslušníků a zároveň lékařů a sester na onkologických klinikách. Psychoonkologie je nový interdisciplinární obor, který je z odborného pohledu průsečíkem onkologie, imunologie, endokrinologie, psychologie a sociologie. Tato mnohost a propojení lékařských a humanitních disciplín naznačuje, že problematika nádorového onemocnění je multikauzální a že je na ni třeba pohlížet ze zorného úhlu mnoha oborů. Jedním z hlavních cílů tohoto vědního oboru je zjistit, v jakých oblastech lze pacientům pomoci při překonávání potíží spojených s onemocněním. Jde při tom o všechny duševní faktory, které s rakovinným onemocněním mohou souviset, a především o ty, které mohou napomoci zdárnému překonání choroby.

O autorech

Tschuschke, Volker

Tschuschke, Volker

Všechny knihy autora

Redona, Odilona

Redona, Odilona

Všechny knihy autora

Recenze (1)

  • Na knižním trhu se objevila kniha Viktora Tschuschkeho, na kterou je třeba upozornit všechny lékaře i další reprezentanty pomáhajících profesí zejména proto, že se jedná o dosud jediný kvalifikovaný a přehledný text, týkající se vztahu lidské psychiky a nádorových onemocnění v českém jazyce. Bylo by však chybou myslet si, že u nás se nikdo nezabývá vztahem psychiky a onkologických onemocnění. Výsledky bádání českých autorů jsou však roztříštěné a s výjimkou průkopnické práce Olgy Dostálové a jím vedeného kolektivu autorů, která spatřila světlo světa pod názvem Psychoterapeutické přístupy k onkologicky nemocným už v roce 1986, nemáme kompletní učebnicový text na toto téma.

    Autor vystudoval přírodní vědy a psychologii, dlouhodobě se zabývá psychoanalýzou a výzkumem v oblasti onkologie. V současné době je vedoucím katedry lékařské psychologie v Kolíně nad Rýnem.

    Název knihy není náhodný, protože psychoonkologie reprezentuje rychle se rozvíjející obor, který je v řadě zemí etablován jako samostatná vědní disciplína. Většinou bývá definován jako interdisciplinární obor, „který je z odborného pohledu průsečíkem onkologie, imunologie, endokrinologie, psychologie a sociologie“. V praktické rovině se pak zabývá pomocí lidem s národovým onemocněním, a to jak při přijetí diagnózy nemoci, tak i při zvládání četných negativních psychologických dopadů nemoci.

    Recenzovaná kniha je rozdělena do pěti základních kapitol.

    Obsah první kapitoly s názvem Psychosociální podmíněnost vzniku nádorových onemocnění patrně překvapí mnohé čtenáře. Autor v ní vyvrací i u nás velmi rozšířený názor, že rozhodující podíl na vzniku národových onemocnění mají psychosociální faktory. Zatím však pro toto lákavé a tradované tvrzení chybějí validní důkazy. Naopak je prokázané, že některé psychosociální proměnné je možné dát do souvislosti s nástupem nemoci a zejména se způsobem vyrovnávání se s ní. Proto je věnována pozornost depresím, truchlení, stresu apod. Je popsán koncept obrany versus zvládání, dále takové rysy osobnosti, které mají vztah k strategiím zvládání.

    Druhá kapitola tematizuje ty psychosociální faktory, které se týkají způsobu přijetí diagnózy nádorového onemocnění a ke strategiím zvládání. Pozornost je zaměřena především na taktiku tzv. bojového nastavení /fighting spirit/ a na schopnost nemocného vyjádřit své emoce. Značná pozornost je věnována tzv. sociální opoře, která je ovšem důležitá u nejrůznějších typů nouze / u nás se jí dlouhodobě zabývá kolektiv odborníků vedených J.Marešem, profesorem lékařské psychologie z Hradce Králové/.

    Obsahem třetí kapitoly jsou metody psychosociální intervence, které mohou významným způsobem přispět k zvládání onkologické nemoci a tedy také ke kvalitě života postižených osob.

    Čtvrtá kapitola pod názvem Psychoneuroimunologické a psychoendorkinologické aspekty ve vztahu k národovým onemocněním popisuje stávající nálezy a především nové interdisciplinární perspektivy s tím, že je potřebné celou řadu rozhodujících faktorů experimentálně popsat.

    V páté kapitole jsou uvedeny tři reprezentativní a komentované kasuistiky nemocných, s kterými se Volker Tschuschke dlouhodobě setkával a psychoterapeuticky se jim věnoval.

    V Epilogu autor zdůrazňuje kategorii kvality života, která by měla být nejvyšším měřítkem všech snah při volbě metod pomoci onkologicky nemocným.

    V závěru je tradičně uveden seznam literárních zdrojů, tentokrát výjimečně obsáhlý /21 stran!!/, dále Slovníček některých lékařských pojmů a rejstřík.

    Kniha V.Tschuschkeho je čtivá, poučná a inspirující. Je třeba ocenit i odborně a metodicky dobře zvládnuté přehledné tabulky. Měli by se s ní seznámit všichni, kteří se profesně věnují onkologicky nemocným. Mohou ji ovšem, podle autora, studovat i ti, kterým nádorové onemocnění již zkřížilo životní cestu.

    Prof. PhDr. RNDr. Helena Haškovcová, CSc.

    Přečíst celou recezi Zavřít