Kniha Psychopatologie a psychiatrie brněnských autorů vychází již jako 1301. publikace nakladatelství Portál. Hned v úvodu recenze tuto skutečnost zmiňuji proto, abych připomenul význam nakladatelství pro psychologickou obec i popularizaci psychologie a vůbec humanitních věd v široké čtenářské veřejnosti, neboť značná část vydaných prací pokrývá právě uvedené oblasti.
Odborné veřejnosti netřeba tvůrce této učebnice, určené především studentům psychologie a speciální pedagogiky, nějak zvlášť a podrobně představovat. Prof. PhDr. Mojmír Svoboda, CSc. (editor) je vedoucím Psychologického ústavu FF MU v Brně, prof. Eva Češková, CSc. pracuje jako přednostka Psychiatrické kliniky LF MU v Brně a Mgr. Hana Kučerová vede Oddělení lékařské psychologie na téže klinice.
Recenzovanou publikaci rozdělil editor do třech samostatných částí, závěrem knihy pak zařadil do příloh seznam literatury, seznam používaných odborných zkratek a co studenti zvláště ocení – úplnou klasifikaci duševních poruch a poruch chování tak, jak v současné době platí a je ve zdravotnictví závazná (MKN – 10).
Prvá část učebnice se nazývá Obecné otázky a čtenáři v ní naleznou tematizovány m.j. dějiny psychiatrie, sociální psychiatrii, transkulturální psychiatrii, pojetí normality, problematiku etiopatogeneze psychických poruch apod. Dočtou se, byť v podobě didaktické zkratky, i o aktuálních etických a právních otázkách týkajících se psychiatrické praxe. Pro studenty jsou důležité také informace o psychiatrickém vyšetření a o psychiatrické terapii (biologická léčba, psychoterapie, sociální terapie). Právě zde vidí význam a nezastupitelnost práce klinického psychologa v klinickém psychiatrickém provozu.
Druhá část publikace je pojmenována Psychopatologie (Obecná psychiatrie) a obsahuje stručný přehled obecné psychopatologie. Zpracovány jsou zde souhrnně poruchy vnímání, pozornosti, paměti, myšlení, řeči, inteligence – a ve výčtu by bylo možné pokračovat. Tato část zahrnuje prostě vše, co bývá součástí učebnic obecné psychopatologie.
Třetí část je nejrozsáhlejší. Nazývá se Speciální psychiatrie a poměrně podrobně pojednává o jednotlivých psychiatrických diagnózách tak, jak se vyskytují v mezinárodně platné klasifikaci MKN – 10. Navíc jsou zde ve veliké stručnosti zmíněny i časté otázky kladené lékaři psychologům a také něco z psychodiagnostické problematiky jednotlivých diagnóz. Závěrem třetí části je pojednáno o psychiatricko – psychologickém přístupu u vybraných subpopulací. Konkrétně se jedná o agresivní a neklidné nemocné, suicidální pacienty, o problematiku prvních psychotických epizod, komorbiditu deprese a somatických onemocnění, dotčeny jsou i menšiny, týrané děti, znásilnění, terorismus a problematika péče o umírajícího. Už z prostého výčtu vidíme, že záběr tohoto úseku knihy je opravdu značný.
Recenzovanou publikaci je rozhodně třeba uvítat, protože samostatnou učebnici psychopatologie a psychiatrie studenti psychologie a speciální pedagogiky dosud neměli k dispozici. Psychiatrie je obor značně různorodý a rozsáhlý, proto se nedivíme, že v učebnici o rozsahu 317 stran mohou být zpracovány jen „základy základů“ psychiatrie a to z pohledu autorek a autora na oblast psychiatrie dospělých pacientů. Pojetí učebnice i její zpracování zároveň dávají studentům obraz o převládajícím trendu v naší psychiatrii, s nímž se začínající klinický psycholog, případně speciální pedagog v praxi bude setkávat. Mám na mysli biologické pojetí psychiatrie a psychologický eklekticismus. Neměli bychom zapomínat na celostní hledisko, mající právě v Brně bohatou tradici, uvažující vzájemnou propojenost biopsychosociálních stránek člověka, jeho jednání a chování. Vzpomeňme v této souvislosti i na jednoho z nestorů české psychiatrie prof. MUDr. Vladimíra Vondráčka DrSc. a jeho pojetí oboru jako „věd psychologicko – psychiatrických.“ Je méně známé, že byl také prvním profesorem lékařské psychologie v Československu.
Publikace brněnských autorů je dobrou a doporučeníhodnou učebnicí psychiatrie pro studenty nelékařských a tzv. pomáhajících profesí. Společně s učebnicí Psychopatologie pro pomáhající profese (prof. PhDr. RNDr. Marie Vágnerová, CSc., 3. rozšířené a přepracované vydání, Praha: Portál, 2004) pak poskytuje studentům solidní vědomostní základ, jenž se uplatní při komunikaci nelékařů s lékaři při pomoci lidem, kteří trpí duševními poruchami a poruchami chování.
Prof. PhDr. Jan Vymětal