Základní přehled přístupů

Psychoterapeutické systémy

Tištěná kniha (2024)

0 % 2 recenze

909 Kč

1 299 Kč −30 %, ušetříte 390 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Překladatel
Antonínová, Hana
Počet stran
936
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21110701
EAN
9788026220930
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2093-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Systematická kniha přináší přehled základních psychoterapeutických směrů včetně psychodynamického, existenciálního, interpersonálního, behaviorálního, kognitivního, systemického, konstruktivistického, multikulturního a integrativního. Jednotlivé školy jsou spolu srovnávány s cílem vytvořit transteoretický pohled na psychoterapii. Každá kapitola je pojata jednotně, takže od příkladu a příslušné teorie osobnosti a psychopatologie se přechází k typickým terapeutickým procesům a podobě terapeutického vztahu, jsou rozebrány různé přístupy v rámci daného směru, pojednány výzkumy efektivity, kritika z pohledu jiných přístupů a také hypotetická kazuistika pacienta C. léčená optikou tohoto přístupu. Nechybějí další příklady ani klíčové pojmy a doporučené zdroje k dalšímu studiu. Obsahem knihy je analýza 15 vůdčích psychoterapeutických směrů a stručný přehled další 32 škol. Autoři docházejí k závěru, že různé pohledy se shodují v tom, jaké procesy navozují změnu, ale liší se v názoru na to, co je třeba měnit. Celosvětově uznávaná kniha, která je určená pro všechny typy psychoterapeutů i studentů psychoterapie, je překladem devátého amerického vydání.
James O. Prochaska Ph.D. je profesor psychologie a ředitel Výzkumného centra pro prevenci rakoviny při University of Rhode Island. John C. Norcross, Ph.D., je profesor psychologie na University of Scranton a hostující profesor psychiatrie na SUNY Upstate Medical University. Jak autoři říkají, mají za sebou společně 85 let klinické praxe. Česky vyšla jejich kniha Změna k lepšímu o transteoretickém pohledu na změnu lidského chování (2018).

O autorech

James O. Prochaska Ph.D. je profesor psychologie a ředitel Výzkumného centra pro prevenci rakoviny při University of Rhode Island.

Všechny knihy autora

John C. Norcross je profesor psychologie na University of Scranton a hostující profesor psychiatrie na SUNY Upstate Medical University.

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Vladěna Janoušková Šnoblová Datum 17. 9. 2024


    Prochaska, James O.; Norcross, John C.: Psychoterapeutické systémy - autor recenze: Vladěna Janoušková Šnoblová
    http://casopisagora.cz

    Kniha Psychoterapeutické systémy je dílem dvou autorů, Jamese O. Prochasky a Johna C. Norcrosse. Čtenáře (nebo alespoň mě) ohromí už na první otevření, protože od první chvíle budete mít pocit, že držíte v ruce knihu dosti výjimečnou a jsem přesvědčená, že druhý a třetí pohled to jen potvrdí.

    Jedná se o velmi rozsáhlé a komplexní dílo, které si klade ambiciózní cíl – srozumitelně a přitom poměrně podrobně představit čtenáři rozličné psychoterapeutické směry a přístupy. Pole, ve kterém se kniha pohybuje, je v současnosti velmi široké, a tak se o toto představení autoři snaží na více než osmi stech stranách. Přestože kniha přináší hutný a odborný text, smekám před tím, jak moc je čtivý, srozumitelný a díky členění textu do podkapitol a zvýraznění klíčových pojmů, i přehledný. Na první pohled jsem udělala WOW, když jsem se v úvodu dočetla o záměru autorů ilustrovat na jedné kazuistice postupně to, jak by k případu popsaném v kazuistice, terapeuti v rámci jednotlivých směru přistupovali. Kromě okřídlených vtipů začínajících zpravidla slovy “…to se takhle potká analytik, gestaltista a KBT terapeut…” podle mne takové srovnání chybí a tak i my, terapeuti, často s překvapením zjišťujeme, že vlastně jdeme ke stejnému cíli, jen v rámci našeho směru možná volíme malinko jinou cestu a používáme jiné pojmy, než kolega, který je vzdělaný ve směru odlišném.

    Musím říci, že autoři se s nelehkým zadáním vyrovnali s grácií. Jednotlivé terapeutické směry představují od jejich základu a zakladatelů. Daří se jim velmi dobře vybírat podstatné a klíčové prvky a pojmy daného směru tak, aby to umožnilo náhled na způsob, jakým daný přístup o klientovi a jeho potížích uvažuje. Zároveň nechybí zohlednění současného vývoje a také nástin, jakým směrem vývoj daného psychoterapeutickeho systému bude pravděpodobně pokračovat. Co mi přijde skvělé je, že v závěru každé kapitoly je prostor pro kritiku daného psychoterapeutického směru jinými směry. To může pomoci nastínit, co mají které směry společně a v čem se liší. Zpracování ilustrativní kazuistiky optikou jednotlivých směrů je také velmi zdařilé, i když pracuje s “tradiční až stereotypní” podobou daného směru. Zároveň je pochopitelně, že to nebylo možné udělat jinak, protože se vždy jedná o nástin, ve kterém chybí kontext individuálního vztahu mezi klientem a terapeutem a také významný aspekt odlišností mezi jednotlivými terapeuty. V rámci možností se tedy domnívám, že tyto modelové kazuistiky poslouží svému účelu jak nejlépe mohou. Velmi také cením další doporučené zdroje pro hlubší studium daného směru, které autoři uvádějí na konci každé kapitoly.

    Musím říci, že jsem knihu četla s pocitem velkého dobrodružství, že budu konečně moci nahlédnout pod pokličku i jiným psychoterapeutickym směrům, než ve kterém se vzdělávám já. Realisticky musím konstatovat, že se jedná stále o nahlédnutí, ale kdybych znovu studovala psychologii, moc ráda bych měla tuto knihu jako povinnou literaturu do předmětu Základy psychoterapie. A úplně nejvíc bych si přála mít tuto knihu v ruce v době, kdy jsem si vybírala svůj terapeutické výcvik. Myslím, že mít všechny směry po ruce v této luxusně připravené podobě by byl v tu dobu skutečný poklad. Nejspíš bych si nevybrala jinak, ale vybrala bych si informovaně, spíš než intuitivně. Zároveň jsem přesvědčena, že kniha může být skvělým materiálem i pro psychoterapeuty v praxi, kterým může přinést cennou inspiraci nebo rozšířit možnosti pohledu na obtíže jejich klientů a pacientů.

    autor recenze: Vladěna Janoušková Šnoblová
    http://casopisagora.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 12. 7. 2024


    Prochaska, James O.; Norcross, John C.: Psychoterapeutické systémy - autor recenze: ?
    https://www.facebook.com/terapiemezistromy/

    Bichle, kterou musím držet oběma rukama! Kniha "Psychoterapeutické systémy" prosvětlují rozmanitost krajiny psychoterapie. Autoři nabízejí komplexní analýzu různých terapeutických přístupů a představují cestovní mapu pro odborníky.

    Jedním z pozoruhodných rysů knihy je její důraz na integraci různých psychoterapeutických systémů. Zdůrazňuje důležitost porozumění a začlenění více modalit, aby vyhovovaly jedinečným potřebám každého klienta. Tato integrační perspektiva odráží vyvíjející se povahu psychoterapie a uznává složitost lidské zkušenosti.

    Každá kapitola se noří do specifického psychoterapeutického systému, poskytuje historický kontext, teoretické podklady, praktické techniky a empirické důkazy. Tento komplexní přístup umožňuje čtenářům důkladně porozumět každému systému a zároveň usnadňuje srovnávání a kontrasty mezi nimi. Autoři také nabízejí cenné poznatky o aplikaci každého systému v klinické praxi, včetně příkladů případů a charakteristik, které ilustrují klíčové koncepty v praxi. Tato integrace teorie a praxe zvyšuje relevanci a užitečnost knihy pro pracovníky v oboru.

    Kniha „Psychoterapeutické systémy“ představuje stěžejní prací, která nabízí komplexní přehled současné psychoterapie. Díky svému integrativnímu přístupu, praktickým poznatkům a perspektivě založené na důkazech se jistě stane cenným zdrojem pro studenty, praktiky a vědce v oblasti duševního zdraví.

    Ať už jste zkušený terapeut, který si chce rozšířit repertoár, nebo student, který teprve začíná svou cestu v oboru, tato kniha obohatí vaše chápání psychoterapie a inspiruje vás k objevování nových obzorů v klinické praxi.

    Přečíst celou recenzi Zavřít