Racionálně emoční behaviorální terapie (REBT) je založena na předpokladu, že kognice, emoce a chování nejsou vzájemně oddělené lidské funkce, nýbrž jsou naopak vnitřně propojené a celostní. Když lidé ztratí duševní rovnováhu, přemýšlejí, cítí a jednají nefunkčním, sebepoškozujícím způsobem, a když ji potom obnoví, téměř vždy mění některé své kognice, mění své emoční reakce a zároveň mění i své chování. Kniha představuje stručný a přitom výstižný přehled tohoto psychoterapeutického směru. Provází čtenáře základními fázemi terapeutického procesu – vyhodnocením, rozvahou, stanovením domácích úkolů, propracováním a navozením změn. Je ideálním úvodem do teorie a praxe REBT.
W. Dryden v současné době působí na britské Goldsmiths College, kde je profesorkou psychoterapeutických studií.
M. Neenan je zkušeným koučem a akreditovaným REBT terapeutem. Působí na britské Goldsmiths College.
V ediční řadě Stručný přehled vychází zdařile napsaná příručka k aktuálně se prosazujícímu směru racionálně emoční behaviorální psychoterapie, který vychází jak z překonané jednostrannosti behavioristického redukcionismu, tak i počítačových modelů původní kognitivní psychologie. V tomto směru tato kniha navazuje na již v Portálu vydanou klasickou příručku A.T. Becka (Kognitivní terapie a emoční poruchy, 2005) a zejména na knihu Ellis A., MacLaren C.: Racionálně emoční behaviorální terapie, 2005 (obě uvedené knihy vyšly v populární ediční řadě Spektrum). Psychoterapeutický směr označovaný jako racionálně emoční behaviorální terapie (REBT) vychází ze dvou předpokladů, k nimž dospěl vývoj psychoterapie: přechod rigorózního behaviorismu k důslednému kognitivismu (opuštění mechanistického podmiňování behaviorálních reakcí a rozšíření kognitivismu o intervenující kognitivní proměnné a o kognitivní teorii emocí, jejichž obsah tvoří subjektem interpretovaná situace vyvolávající vzrušení). Do psychoterapeutické teorie tak byla dosazena funkční jednota kognice, emocí a chování, poskytující praxi nové možnosti. Autoři předmětné knihy splnili to, co slíbili čtenářům v její předmluvě, že se zaměří na to, aby kniha byla stručná a výstižná. Dodejme, že tu současně podali potřebnou a vyváženou dávku teoretických pouček a praktických pokynů. Za základ systému REBT pokládají výrok stoického filosofa Epikteta, že: „Lidé nejsou zneklidňováni věcmi, ale svým pohledem na ně“. To plně odpovídá výše uvedenému: problémem je jak jsou situace, v nichž se lidé ocitají, vnímány a posuzovány (interpretovány) a jak v nich na tomto základě lidé jednají. Zjednodušeně řečeno, REBT pak usiluje o korekci emociogenních, tj. deformovaně interpretovaných situací a jejich behaviorálních důsledků. Vyjadřuje to „model ABCDE emočních problémů a změny“, tj. model, skládající se z několika částí (definic): situace, toho, co klienta nejvíc zneklidňuje, jeho iracionálního přesvědčení, emočních a behaviorálních důsledků, „zpochybnění iracionálních přesvědčení“, a „nový a účinný náhled a životní postoj“. Všechny tyto teze jsou přesně a ilustrativně vysvětleny a prezentovány jako jednota teorie a praxe, což z knihy vytváří velmi podnětnou příručku.Milan Nakonečný
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.