Průvodce k emočnímu sebeuzdravení

Síla focusingu

Tištěná kniha (2015)

0 % 1 recenze

203 Kč

239 Kč −15 %, ušetříte 36 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2015)

Překladatel
Fafejta, Ondřej
Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13309401
EAN
9788026208167
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0816-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Focusing je metoda sebezkoumání na základě vnímavosti k signálům vlastního těla. Podle autorky této knihy se dokonce jedná o nejrychlejší způsob, jak poznat a prožít sebe sama. Kniha Síla focusingu je výbornou pomůckou pro každého, kdo s focusingem začíná, ale vhodná i pro toho, kdo s ním již má zkušenosti. Popisuje tuto metodu i obtíže, které se při jejím provádění mohou objevit. Dává tipy, na co si dát pozor při provádění jednotlivých fází. Zaměřuje se na práci s jazykem. Zahrnuje ukázky z focusingových rozhovorů. Součástí této přehledné a „čtenářsky vstřícné“ knihy jsou také informace pro terapeuty, kteří focusing provádějí se svými klienty. Ann Weiser Cornell je žačkou tvůrce focusingu Eugena T. Gendlina. Od osmdesátých let 20. století, kdy ji Gendlin pozval ke spolupráci, vede semináře focusingu a píše pro lidi, kteří focusing praktikují jako profesionálové i laici. K tomu mimo jiné využívá své původní vzdělání lingvistky. Dnes je pokládána za jednoho z hlavních inovátorů a teoretiků focusingu na světě.

O autorovi

Cornell, Ann Weiser

Recenze (1)

  • Datum 18. 12. 2015

    Cornell, Ann Weiser: Síla focusingu - recenzent Roman Hytych

    Gendlinova metoda Focusing se už dávnozapsala do historie psychoterapie. Prvníedice jeho opakovaně vydávané knihy věnovanéFosusingu vychází v roce 1978, prvníčlánek však Gendlin publikuje v časopisu Psychotherapy:Theory Research and Practiceo devět let dříve. Kořeny metody lze přitomhledat už na přelomu 50.–60. let ve výzkumuprocesu psychoterapie, na kterém EugenGendlin spolupracoval s Carlem Rogersem.Kniha Anny W. Cornell vydaná nakladatelstvímPortál ukazuje, že focusing je stáleživoucí metodou vedoucí k sebeuzdravení.

    Kniha je psána srozumitelným jazykema ačkoliv má pouze 120 stran rozdělenýchdo 11 kapitol, přesto v nich autorka dokážeobsáhnout to podstatné k aplikaci metody,a to jak pro psychoterapeuty, tak i pro laiky.Silnou stránkou knihy je množství příkladů,kterými autorka dokumentuje sebeozdravnýproces, jakož i inspirující metafory, jež zájemcůmo focusing dokáží zprostředkovatklíčový postoj zvědavého a přijímajícíhopozorovatele tělesně zakotveného prožívání.A proč je tento postoj tak důležitý? Protoženaší běžnou potřebou je mít jasno a rozuměttomu, co prožíváme a co se kolemnás děje. A focusing vytváří podmínky,aby nastaly okamžiky, jež Gendlin označujejako „hranice zkušenosti“. Jde o chvíle,kdy prožíváme něco nejasného a divného,co se okamžitému porozumění často vzpírá.A metafory bývají v těchto chvílích vhodnýmipomocníky v udržení zvídavého postoje,který postupně vede k prožitkovémuporozumění (felt sense) a prožitkové změně(felt shift).

    Gendlinovy texty jsou postaveny na preciznímtechnickém uchopení procesu prožívání.Takové popisy v recenzované knizenenajdeme v explicitní podobě, informovanémučtenáři je však zřejmé, že autorkametodě dokonale rozumí, svůj text ovšemnabízí ve čtivé formě, která není zatíženaleckdy těžko pochopitelnou filozofií implicitního(Gendlin, 1991). Přestože se autorkapraxi a výuce focusingu věnuje více než 30let a z textu je patrné její nadšení, nevyhýbáse ani problémům, na které mohou terapeutii laici narazit při jeho využívání. Je sympatické,že popis problematických situacíodpovídá skutečným potížím, se kterýmise může při tréninku kdokoliv setkat, a ženabízí účinné nástroje, jak se s těmito překážkamiúspěšně vyrovnat.

    Kniha je uzavřena kapitolou s několikatipy, jak klient může vytrénovat svého terapeuta, aby s ním začal provádět focusing.Takže pokud za vámi jako terapeuty někdotakový přijde, kniha Anny W. Cornellvás v této situaci určitě nenechá na holičkách.

    LITERATURA

    • Gendlin, E. T. (1969). Focusing. Psychotherapy:Theory, Research and Practice, 6 (1), 4–15.
    • Gendlin, E. T. (1978). Focusing (first edition).New York, Everest House.
    • Gendlin, E. T. (1991). Thinking beyond patterns:body, language and situations. In B. den Ouden & M. Moen (Eds.), The presence of feeling in thought, pp. 25–151. New York: Peter Lang.
    • Gendlin, E. T. (2003). Focusing. Praha, Portál.

    Roman Hytych

    Recenze byl zpracována pro časopis Psychoterapie (FSS MUNI)

    Přečíst celou recezi Zavřít