Síla focusingu

Síla focusingu

Cornell, Ann Weiser

Portál, 2015

239 Kč203 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Focusing je metoda sebezkoumání na základě vnímavosti k signálům vlastního těla. Podle autorky této knihy se dokonce jedná o nejrychlejší způsob, jak poznat a prožít sebe sama. Kniha Síla focusingu je výbornou pomůckou pro každého, kdo s focusingem začíná, ale vhodná i pro toho, kdo s ním již má zkušenosti. Popisuje tuto metodu i obtíže, které se při jejím provádění mohou objevit. Dává tipy, na co si dát pozor při provádění jednotlivých fází. Zaměřuje se na práci s jazykem. Zahrnuje ukázky z focusingových rozhovorů. Součástí této přehledné a „čtenářsky vstřícné“ knihy jsou také informace pro terapeuty, kteří focusing provádějí se svými klienty.
Ann Weiser Cornell je žačkou tvůrce focusingu Eugena T. Gendlina. Od osmdesátých let 20. století, kdy ji Gendlin pozval ke spolupráci, vede semináře focusingu a píše pro lidi, kteří focusing praktikují jako profesionálové i laici. K tomu mimo jiné využívá své původní vzdělání lingvistky. Dnes je pokládána za jednoho z hlavních inovátorů a teoretiků focusingu na světě.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Průvodce k emočnímu sebeuzdravení

 • Překladatel:Fafejta, Ondřej

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0816-7

 • Počet stran / vazba:128 / Brožovaná

 • Rok vydání:2015

 • Kód:13309401

 • EAN:9788026208167

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Cornell, Ann Weiser: Síla focusingu - recenzent Roman Hytych

  Gendlinova metoda Focusing se už dávno zapsala do historie psychoterapie. První edice jeho opakovaně vydávané knihy věnované Fosusingu vychází v roce 1978, první článek však Gendlin publikuje v časopisu Psychotherapy: Theory Research and Practice o devět let dříve. Kořeny metody lze přitom hledat už na přelomu 50.–60. let ve výzkumu procesu psychoterapie, na kterém Eugen Gendlin spolupracoval s Carlem Rogersem. Kniha Anny W. Cornell vydaná nakladatelstvím Portál ukazuje, že focusing je stále živoucí metodou vedoucí k sebeuzdravení.

  Kniha je psána srozumitelným jazykem a ačkoliv má pouze 120 stran rozdělených do 11 kapitol, přesto v nich autorka dokáže obsáhnout to podstatné k aplikaci metody, a to jak pro psychoterapeuty, tak i pro laiky. Silnou stránkou knihy je množství příkladů, kterými autorka dokumentuje sebeozdravný proces, jakož i inspirující metafory, jež zájemcům o focusing dokáží zprostředkovat klíčový postoj zvědavého a přijímajícího pozorovatele tělesně zakotveného prožívání. A proč je tento postoj tak důležitý? Protože naší běžnou potřebou je mít jasno a rozumět tomu, co prožíváme a co se kolem nás děje. A focusing vytváří podmínky, aby nastaly okamžiky, jež Gendlin označuje jako „hranice zkušenosti“. Jde o chvíle, kdy prožíváme něco nejasného a divného, co se okamžitému porozumění často vzpírá. A metafory bývají v těchto chvílích vhodnými pomocníky v udržení zvídavého postoje, který postupně vede k prožitkovému porozumění (felt sense) a prožitkové změně (felt shift).

  Gendlinovy texty jsou postaveny na precizním technickém uchopení procesu prožívání. Takové popisy v recenzované knize nenajdeme v explicitní podobě, informovanému čtenáři je však zřejmé, že autorka metodě dokonale rozumí, svůj text ovšem nabízí ve čtivé formě, která není zatížena leckdy těžko pochopitelnou filozofií implicitního (Gendlin, 1991). Přestože se autorka praxi a výuce focusingu věnuje více než 30 let a z textu je patrné její nadšení, nevyhýbá se ani problémům, na které mohou terapeuti i laici narazit při jeho využívání. Je sympatické, že popis problematických situací odpovídá skutečným potížím, se kterými se může při tréninku kdokoliv setkat, a že nabízí účinné nástroje, jak se s těmito překážkami úspěšně vyrovnat.

  Kniha je uzavřena kapitolou s několika tipy, jak klient může vytrénovat svého tera peuta, aby s ním začal provádět focusing. Takže pokud za vámi jako terapeuty někdo takový přijde, kniha Anny W. Cornell vás v této situaci určitě nenechá na holičkách.

  LITERATURA

  • Gendlin, E. T. (1969). Focusing. Psychotherapy: Theory, Research and Practice, 6 (1), 4–15.
  • Gendlin, E. T. (1978). Focusing (first edition). New York, Everest House.
  • Gendlin, E. T. (1991). Thinking beyond patterns: body, language and situations. In B. den Ouden & M. Moen (Eds.), The presence of feeling in thought, pp. 25–151. New York: Peter Lang.
  • Gendlin, E. T. (2003). Focusing. Praha, Portál.

  Roman Hytych

  Recenze byl zpracována pro časopis Psychoterapie (FSS MUNI)

  -

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)