Mikulášský týden je tady! Využijte slevy 20 % na tištěné knihy!

Jak mu rozumět a jak ho překonat

Strach z nemocí

Tištěná kniha (2020)

0 % 6 recenzí

79 Kč

99 Kč −20 %, ušetříte 20 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Prešlová, Kateřina
Edice
Spektrum
Počet stran
200
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13312601
EAN
9788026216490
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1649-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Žijeme v době wellness-, fitness- a biotrendů, kdy je zdraví snad nejdůležitější hodnotou. Navzdory všem pokrokům v medicíně se lidé obávají rakoviny, infarktu, AIDS či škodlivých vlivů znečištěného prostředí. U některých se z toho může vyvinout takzvaná hypochondrická porucha – přesvědčení, že mají somatickou nemoc, která ohrožuje jejich život. Okolí se jim často směje, protože stále dokola vyžadují lékařskou péči, ale přitom je skutečně nemocná jejich duše. Jiní zase trpí takzvanou nozofobií – fobií z nemocí. Tu v extrémním případě potlačí natolik, že se vyhýbají smysluplnému vyšetření.
Psychoterapeut Morschitzky a novinář Hartl ve své knize, jež je plná názorných kazuistik, popisují nejčastější příčiny strachu z nemocí i to, k jakým důsledkům vede. Kniha lidem s těmito poruchami, jejich blízkým i odborníkům, kteří je ošetřují, radí, co je ještě normální, a co již projev choroby a také jak se se strachem z nemocí úspěšně vypořádat, a to zejména za pomoci kognitivně-behaviorální terapie.
Hans Morschitzky je psycholog a psychoterapeut. Pracuje na oddělení psychosomatiky Zemské nervové kliniky v Linci a má také vlastní praxi. V češtině vyšly jeho knihy Deset tváří úzkosti (Portál, 2014) a Když duše mluví řečí těla (Portál, 2015), na nichž spolupracoval se Sigrid Sator.
Thomas Hartl je vědecký novinář. S Hansem Morschitzkym napsal několik knih.

O autorech

Morschitzky, Hans

Morschitzky, Hans

Všechny knihy autora

Hartl, Thomas

Hartl, Thomas

Všechny knihy autora

Recenze (6)

  • Autor recenze Aleks Datum 17. 6. 2021


    Morschitzky, Hans; Hartl, Thomas: Strach z nemocí - autor recenze: Aleks

    https://www.psyhub.cz/litrevue/temamesice/kveten-2021-poruchy-osobnosti/

    „Hypochondričtí lidé ztratili důvěru ve své tělo. Neustále jej ustaraně sledují, podezíravě pozorují každou odchylku od pravidelnosti tělesných funkcí a ustavičně vyhledávají příznaky, které by mohly značit nebezpečí“ (Morschitzky & Hartl, 2020, str. 109).

    Kniha se zabývá hypochondrií, což je somatoformní porucha osobnosti. Hypochondrický pacient je přesvědčen, že trpí nějakou závažnou nemocí (nebo nemocemi), i když mu doktoři opakovaně potvrzují, že mu nic není. Strach z nemocí je rozdělen do tří částí, první je obecné uvedení do problematiky a pro mě osobně byla nejzajímavější. Autoři popisují, odkud se strach z nemocí vzal a proč je v dnešní době rozšířenější, než tomu bylo kdysi a zároveň poukazují na to, že hypochondrie, i když je nyní častější, není novou nemocí. Jsou zde taky popsány slavné osobnosti, které touto poruchou trpěly a mnoho jmen mě překvapilo. Věděli jste, že Adolf Hitler byl hypochondrický pacient? Druhá část se zaměřuje na příčiny a důsledky nemoci. Tato část byla pro mě nejméně záživná. Zdálo se mi, že podkapitoly byly každá o tom stejném. Při čtení mi přišlo, že tuto část autoři psali „na sílu“. Trvalo mi dlouho, než jsem se touto částí pročetla. Poslední část se zaměřuje na to, jak hypochondrii zvládat. Velmi se mi líbilo, že na problematiku zvládání hypochondrie pohlédli z více pohledů – je zde kapitola zaměřená přímo pro nemocné, ale i pro blízké nemocného i lékaře. První část, které mě vtáhla nejvíce, mě donutila zamyslet se nad „fitness and wellness“ společností a pohlédnout na ni trochu jinak. Jak se sami v knize dočtete, autoři přidávají zajímavé stinné stránky tohoto moderního pohledu, jedná z nich je právě ona hypochondrie. Přidávám ještě citát, nad kterým jsem se dlouze pozastavila: „Musíte však při vyvážené stravě opravdu polykat ještě další nepřeberné množství vitamínů, doplňků stravy a jiných „posilujících“ preparátů? Musíte jako zdravý člověk vážně žít tak jako nemocní (…)?“ (Morschitzky & Hartl, 2020, str. 29).

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. et Mgr. Eva Martináková Datum 3. 5. 2021


    Morschitzky, Hans; Hartl, Thomas: Strach z nemocí - autor recenze: Mgr. et Mgr. Eva Martináková

    https://www.online-psycholog.com/l/strach-z-nemoci-jak-mu-rozumet-a-jak-ho-prekonat/

    Kníha Strach z nemocí je třetím společným dílem dvou rakouských autorů. Hans Morschitzky je klinický psycholog a psychoterapeut, zabývající se hlavně úzkostnými a somatoformními poruchami. V České republice mu vyšly v nakladatelství Portál dvě knihy, a to kniha Když duše mluví řečí těla (2007) a Deset tváří úzkosti (2014). Je autorem řady odborných knih a populárně-naučných publikací. Druhý z autorů, Thomas Hartl, je rakouský spisovatel a žurnalista na volné noze. Publikuje jak sám, tak ve spolupráci s dalšími autory. Při psaní knihy Strach z nemocí bylo cílem autorů vytvořit "rádce pro širokou veřejnost", což se jim dle mého mínění povedlo. Oslovují v ní jak lidi, které trápí nadměrné obavy z nemoci, tak i jejich příbuzné či lékaře a terapeuty, na něž se lidé s těmito obtížemi obracejí. Všem zmíněným skupinám přinášejí řadu zajímavých poznatků, myšlenek a hlavně praktických tipů.

    Kniha je rozdělena do tří částí, přičemž první část je věnována popisu různých forem normálního a chorobného strachu z nemocí. Pozornost je zde věnována fobii z nemocí, hypochondrii, hypochondrickému bludu, ale i popírání nemocí, tomu, jak se vyvíjel význam slova hypochondrie, jaký dopad na rozvoj strachu z nemoci může mít současný kult mládí, zdraví, wellness, dobré kondice a výživy, i prodlužování délky života, které bývá spojováno s vyšším výskytem chronických onemocnění. Jsou zde vysvětleny symptomy různých poruch, spojených se strachem z nemoci i jejich možná spojitost s dalšími psychickými poruchami (např. depresí či OCD). V podkapitole Deset tváří strachu z nemoci přinášejí autoři konkrétní životní příběhy, na nichž se snaží poukázat na různé příčiny vzniku poruch u vybraných jedinců. Některá tvrzení ohledně toho, jak porucha u daného jedince vznikla, se mi osobně zdají příliš zjednodušující a nepodložená, bez přihlédnutí k širším souvislostem a dalším vlivům. Zajímavý je ovšem popis různých spojení strachu např. se zhoršujícím se životním prostředím, nekvalitní stravou, strachem z bolesti, z psychické nemoci, ztráty kontroly, duševního či fyzického úpadku, stárnutí apod. Myslím si, že je zde každý vnímavý čtenář konfrontován s otázkami týkajícími se jeho vlastního života, obavami a pohledem na svět a pojem "strach z nemoci" je zde opravu popsán v širších a aktuálních souvislostech.

    V druhé kapitole autoři usilují o systematické rozčlenění dvaceti hlavních příčin vzniku obav z nemoci (nedostatek jisté vazby v dětství, trauma v minulosti, nedůvěra v lékaře, učení pozorováním apod.). Jde o zajímavé postřehy, od nichž autoři přecházejí k popisu deseti častých důsledků strachu z nemoci. Řadí sem kromě potřeby opakovaných vyšetření také potřebu ujišťování, vyhýbavé chování, ale i rostoucí napětí v blízkých vztazích apod.

    Třetí kapitola přináší psychoterapeutické zkušenosti Hanse Morschitzkého se zvládáním strachu z nemoci, a to formou mnoha myšlenek, podnětů, tipů, konkrétních návodů i zásad úspěšné terapie. Může tak dobře posloužit jak těm, kdo se se strachem z nemocí sami potýkají, tak také jejich blízkým, lékařům a terapeutům, na něž se autoři v knize přímo obrací. V sedmi krocích je zde popsán svépomocný program, který sice v závažnějších případech nenahradí psychoterapii a léčbu, ale může na ni dle slov autorů člověka lépe připravit. Najdeme zde spoustu otázek k zamyšlení, které mohou pomoci strachu z nemoci u konkrétního člověka lépe porozumět, několik dotazníků pro určení druhu strachu z nemoci, možných příčin či důsledků apod. Autoři zde jdou do hloubky a otevírají také existenciální otázky života člověka, které mohou být cenné hlavně v rámci psychoterapeutického procesu. Mimo to zde čtenář najde také informace o tom, co se v jeho těle děje ve chvíli, kdy zažívá strach, jak zvládat pocity viny, jak přijmout nutnou míru životní nejistoty, zvyšovat důvěru ve své tělo, pracovat s představami apod. Celá kniha je ukončena osobním příběhem autora, který sám získal některé zkušenosti popsané v knize při obavách o své zdraví v roce 2007, tedy v roce, kdy začal na knize pracovat.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Chensie Ips Datum 12. 3. 2021


    Morschitzky, Hans; Hartl, Thomas: Strach z nemocí - autor recenze: Chensie Ips

    http://www.svet-mezi-radky.cz/2021/02/recenze-strach-z-nemoci-h-morschitzky-t.html

    Na knize se podíleli rakouský psychoterapeut a psycholog, který stále ve svých šedesáti devíti letech pracuje na klinice v Linci. Pro zajímavost, můžete se u něj dokonce objednat, alespoň tak to vidí vyhledávač. U nakladatelství Portál vyšly v roce 2014 a 2015 jeho knihy Deset tváří úzkosti a Když duše mluví řečí těla ve spolupráci se Sigrid Sator (rakouská redaktorka, novinářka z Linc, zabývající se kulturou, vědou, medicínou a psychologií). Na této publikaci Hans Morschitzky spolupracoval s Thomasem Harlem, vědeckým novinářem, s nímž sepsal více než jen tento počin, ale ty jsou k dispozici pouze v zahraničí.

    Jak už tušíte, tak i tento titul se zabývá tedy úzkosti v podobě obav z chorob. V dnešní době velmi aktuální téma, nemyslíte? Především v době koronavirové, jak se jí přezdívá. Jste-li náchylnější ke stresu a strachu, tak vám může publikace pomoci. Zabývá se totiž nejen tím podstatným, ale dokáže i motivovat a dodat naději a především uklidnit.

    • Obavy z nemocí - běžná péče a chorobný strach o zdraví
    • Obavy z nemoci - jak vznikají a jaké důsledky pro život přinášejí
    • Strach z nemocí - jak se jej naučíte úspěšně zvládat

    Tady máte tři podstatná témata, kterých se počin dotýká a kterými vás ponouká k sebeuvědomění. Svým způsobem vás může první část uklidnit, protože vám představí možnosti medicíny, ale také to, že obavy z nemocí tu byly a budou. Netrpíte tím jen vy, ale i vaši předchůdci a nejspíš i někteří jedinci z budoucích generací budou muset čelit strachu. Obavy jsou běžnou součástí našeho života a pokud se upnou k chorobám, autoři nabízí únik, ale také poučují o tom, jaký dopad na vás a vaše tělo vlastně mají a proč je vhodné z úzkostí opravdu vybruslit. Poslední část knihy je zřejmě nejpodstatnější, ale bez přečtení předešlých nebude mít takovou sílu, protože kniha jako celek je opravdu vytříbená. V závěru se tedy dozvídáte, jak účinně zatočit s problémem, ať už s pomocí odborníka, či svépomocí. Dokonce nabízí svépomocný program o sedmi krocích.

    Nemohu říct, jak moc vám kniha pomůže a uleví. Zřejmě záleží na tom, jak silně se se svými obavami potýkáte. Ale bojujete-li s úzkostmi, zřejmě bych vám k tomu doporučila ještě titul Jak vykročit z úzkostí, který je mi osvědčený a který mám vyzkoušený na vlastní kůži. A také autogenní trénink Else Müller je úžasným pomocníkem. V době stresu i já bojuju, i když ne přímo se strachem z nemocí, ale myslím, že lidé, kteří jsou citlivější prostě občas potřebují návod, jak si pomoci nebo dokonce vyhledat odborníka. A jestli to na odbornou péči není, tak vězte, že u nakladatelství Portál je hodně titulů, které opravdu umí pomoci a budete se cítit lépe. Mně pomáhají zvládat stres dnešní doby a být v pohodě a věřím, že i vám pomohou. :) U nakladatelství Portál vyšel ke knize i článek s ukázkou, takže pokud potřebujete ještě rozseknout úmysl, zda do titulu jít či ne, tak si počtěte.

    Přečíst celou recenzi Zavřít