Podněty pro duševní hygienu v pomáhajících profesích

Syndrom pomocníka

Tištěná kniha (2015)

0 % 1 recenze

293 Kč

345 Kč −15 %, ušetříte 52 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2015)

Překladatel
Babka, Petr
Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13305902
EAN
9788026208655
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0865-5
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Podněty pro duševní hygienu v pomáhajících profesích Syndrom pomocníka představuje nebezpečí, kterému jsou vystaveni lidé pracující v  pomáhajících profesích – potřebě pomáhat, která je nevědomou obranou, kompenzující neschopnost prožívat a vyjadřovat vlastní emoce a potřeby. Autor předkládá vědecké poznatky k dané tematice a výklad doplňuje kazuistikami. Kromě popisu syndromu a faktorů podílejících se na jeho vzniku ukazuje autor vývoj v oblasti pomáhajících profesí a jeho dopad na popisovaný syndrom. Novými tématy jsou vliv syndromu pomocníka na párovou dynamiku, na jev mobbingu, nebo nebezpečí profesního vyhoření. Kniha je určena pracovníkům z oblasti pomáhajících profesí a zájemcům o toto téma. W. Schmidbauer je psycholog, autor řady publikací. V Portálu vyšla jeho kniha Psychická úskalí pomáhajících profesí (2000).

O autorovi

Schmidbauer, Wolfgang

Další knihy autora

Recenze (1)

  • Wolfgang Schmidbauer, německý psycholog, je autorem řady odborných publikací. V nakladatelství Portál vyšla jeho kniha „Psychická úskalí pomáhajících profesí“.
    V publikaci „Syndrom pomocníka“ upozorňuje na nebezpečí, jemuž jsou vystaveni pracovníci v oborech pomáhajících profesí. Potřeba pomáhat je chápána jako nevědomá obrana, která kompenzuje neschopnost prožívat a vyjadřovat vlastní emoce a potřeby.
    „Pomocník dává a je silný. Svěřenec je slabý a odkázaný na pomocníka. Asymetričnost této situace se pro bezmocného pomocníka stává drogou.“ (s.19) V analýze syndromu pomocníka je vyhoření jedním z mnoha projevů. „Rychleji vyhoří ten, kdo se nenaučil rozlišovat mezi perfekcionizmem a realistickými nároky své motivace k pomáhajícímu povolání. Ale tou skutečně svazující perspektivou bezmocného pomocníka, že selhání jeho hodnotových představ a náhledů na to, co je mu nejbližší: na sebe samého. Autor praví, že v žádné jiné profesní skupině se vlastní (psychické) poruchy tak nebagatelizují, jako v oblastech ošetřování a pomoci slabým a bezmocným. (s.17,18)
    V publikaci autor seznamuje komplexně s charakteristickými rysy „syndromu pomocníka“: odmítnuté dítě, identifikaces nadjá, narcistická nenasytnost, uhýbání před vzájemností, nepřímá agrese. Tyto aspekty podrobně rozkrývá, upozorňuje na jejich dynamiku a možnosti překonávání. To vše v 10ti kapitolách Syndrom pomocníka, Povolání, deprese a narcistická krize, Odmítnuté dítě, Kazuistiky, Víc než jen vůlepomáhat, To přece musíš pochopit, „Noví“ pomocníci, Konflikt „nových“ a „bývalých“ pomocníků, Syndrom pomocníka a nebezpečí mobbingu a Syndrom vyhoření. Jistě i tato poslední kapitola čtenáře zaujme pro svou aktuálnost v širokých profesních oblastech.
    Text je uveden neformálně pojatým Úvodem a doplněn seznamem odborné literatury. Čtenáře s hlubším zájmem o téma by však jistě potěšilo zařazení více jak dvou českých titulů mezi cizojazyčné.
    Publikace předpokládá orientovaného čtenáře. Text je však přístupný díky mnoha živým pohledům z praxe a aktualizovaným vědeckým poznatkům k uvedené tematice. Profesionálové v oblasti pomáhajících profesí a zájemci o ni by si právě tuto knihu měli přečíst a zamyslet se nad jejím obsahem.

    V Olomouci 17.1.2010
    PhDr. Marie Renotiérová PhD
    Přečíst celou recezi Zavřít