Syndrom pomocníka

Syndrom pomocníka

Schmidbauer, Wolfgang

Portál, 2015

345 Kč293 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Podněty pro duševní hygienu v pomáhajících profesích
Syndrom pomocníka představuje nebezpečí, kterému jsou vystaveni lidé pracující v pomáhajících profesích – potřebě pomáhat, která je nevědomou obranou, kompenzující neschopnost prožívat a vyjadřovat vlastní emoce a potřeby. Autor předkládá vědecké poznatky k dané tematice a výklad doplňuje kazuistikami. Kromě popisu syndromu a faktorů podílejících se na jeho vzniku ukazuje autor vývoj v oblasti pomáhajících profesí a jeho dopad na popisovaný syndrom. Novými tématy jsou vliv syndromu pomocníka na párovou dynamiku, na jev mobbingu, nebo nebezpečí profesního vyhoření.
Kniha je určena pracovníkům z oblasti pomáhajících profesí a zájemcům o toto téma.
W. Schmidbauer je psycholog, autor řady publikací. V Portálu vyšla jeho kniha Psychická úskalí pomáhajících profesí (2000).

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Podněty pro duševní hygienu v pomáhajících profesích

 • Překladatel:Babka, Petr

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0865-5

 • Počet stran / vazba:240 / Brožovaná

 • Rok vydání:2015

 • Kód:13305902

 • EAN:9788026208655

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Wolfgang Schmidbauer, německý psycholog, je autorem řady odborných publikací. V nakladatelství Portál vyšla jeho kniha „Psychická úskalí pomáhajících profesí“.
  V publikaci „Syndrom pomocníka“ upozorňuje na nebezpečí, jemuž jsou vystaveni pracovníci v oborech pomáhajících profesí. Potřeba pomáhat je chápána jako nevědomá obrana, která kompenzuje neschopnost prožívat a vyjadřovat vlastní emoce a potřeby.
  „Pomocník dává a je silný. Svěřenec je slabý a odkázaný na pomocníka. Asymetričnost této situace se pro bezmocného pomocníka stává drogou.“ (s.19) V analýze syndromu pomocníka je vyhoření jedním z mnoha projevů. „Rychleji vyhoří ten, kdo se nenaučil rozlišovat mezi perfekcionizmem a realistickými nároky své motivace k pomáhajícímu povolání. Ale tou skutečně svazující perspektivou bezmocného pomocníka, že selhání jeho hodnotových představ a náhledů na to, co je mu nejbližší: na sebe samého. Autor praví, že v žádné jiné profesní skupině se vlastní (psychické) poruchy tak nebagatelizují, jako v oblastech ošetřování a pomoci slabým a bezmocným. (s.17,18)
  V publikaci autor seznamuje komplexně s charakteristickými rysy „syndromu pomocníka“: odmítnuté dítě, identifikaces nadjá, narcistická nenasytnost, uhýbání před vzájemností, nepřímá agrese. Tyto aspekty podrobně rozkrývá, upozorňuje na jejich dynamiku a možnosti překonávání. To vše v 10ti kapitolách Syndrom pomocníka, Povolání, deprese a narcistická krize, Odmítnuté dítě, Kazuistiky, Víc než jen vůlepomáhat, To přece musíš pochopit, „Noví“ pomocníci, Konflikt „nových“ a „bývalých“ pomocníků, Syndrom pomocníka a nebezpečí mobbingu a Syndrom vyhoření. Jistě i tato poslední kapitola čtenáře zaujme pro svou aktuálnost v širokých profesních oblastech.
  Text je uveden neformálně pojatým Úvodem a doplněn seznamem odborné literatury. Čtenáře s hlubším zájmem o téma by však jistě potěšilo zařazení více jak dvou českých titulů mezi cizojazyčné.
  Publikace předpokládá orientovaného čtenáře. Text je však přístupný díky mnoha živým pohledům z praxe a aktualizovaným vědeckým poznatkům k uvedené tematice. Profesionálové v oblasti pomáhajících profesí a zájemci o ni by si právě tuto knihu měli přečíst a zamyslet se nad jejím obsahem.

  V Olomouci 17.1.2010
  PhDr. Marie Renotiérová PhD

  - Wolfgang Schmidbauer: Syndrom pomocníka

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)