Teorie a praxe skupinové psychoterapie

Tištěná kniha (2021)

0 % 4 recenze

764 Kč

899 Kč −15 %, ušetříte 135 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Edice
Spektrum
Počet stran
734
Vazba
Vázaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13404001
EAN
9788026218487
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1848-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Skupinová a individuální psychoterapie jsou rovnocennými metodami, mají stejnou účinnost, každý z obou přístupů k terapeutické práci má však své zásady a je vhodný pro jiný typ klientů. Každý z přístupů může mít také vliv na jiné proměnné a většinou má odlišné výsledky. Irvin D. Yalom, mezinárodně uznávaný dynamicky orientovaný psychoterapeut a psychiatr s dlouholetou praxí a zároveň světoznámý spisovatel, v této knize spojuje obojí. Velmi podrobně popisuje způsoby práce se skupinou i úskalí, která taková práce má, její omezení i účinné faktory. Vychází nejen ze svých dlouholetých zkušeností a zkušeností svých kolegů, ale také z výzkumů. Teoretická pojednání často prokládá kazuistikami, které činí text čtivějším, a problém vysvětluje na konkrétních případech z praxe. Teorie a praxe skupinové psychoterapie je základní učebnicí a příručkou pro všechny terapeuty a poradce pracující se skupinou, bez ohledu na to, jaký terapeutický směr zastávají.
Irvin D. Yalom je emeritním profesorem psychiatrie na Stanfordově univerzitě. V Portále vyšly jeho knihy Lži na pohovce, Existenciální psychoterapie, Když Nietzsche plakal, Máma a smysl života, Chvála psychoterapie, Hovory k sobě a další.

O autorech

Irvin D. Yalom Irvin D. Yalom (1931) je významný americký psychiatr a psychoterapeut, působí jako emeritní profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě. Jeho velkým tématem je existenciální přístup. Proč vlastně žijeme? Co je smyslem našeho bytí? Na to Yalom odpovídá v řadě svých knih. Jeho prozaická prvotina Každý den o trochu blíž vznikla tak, že vyzval svou klientku, aby o terapii psala knihu, sám psal souběžně vlastní pohled na průběh léčení a pak texty spojil a vydal jako jednu knihu.

Všechny knihy autora

Leszcz, Molyn

Leszcz, Molyn

Všechny knihy autora

Recenze (4)

  • Autor recenze Baja Datum 12. 7. 2023


    Yalom, Irvin D., Leszcz, Molyn: Teorie a praxe skupinové psychoterapie - autor recenze: Baja
    https://www.psyhub.cz/litrevue/temamesice/prosinec-2022-adiktologie/

    „Skupina může fungovat jako zrcadlová síň, která může zostřit nepřátelské a odmítavé pocity a chování. Lidé mohou mít dlouho potlačené některé rysy nebo touhy, za něž se velice stydí. Když se setkají s jinou osobou, která ztělesňuje právě tyto rysy, obvykle se jí vyhýbají nebo k ní prožívají silné, ale nevysvětlitelné nepřátelství“ (Yalom, & Leszcz, 2021, ).

    Ďalšie majstrovské literárne dielo na poli psychológie a psychoterapie – takto sa dá najstručnejšie opísať ďalšia kniha Irvina Yaloma. Je málo kníh, ktoré ma dokážu vtiahnuť do intenzívneho čítania hneď v prvých kapitolách a väčšinou sa musím nútiť knihy čítať, aby som neskôr bola ochotná v čítaní s radosťou pokračovať, avšak táto kniha ma vtiahla do čítania hneď jej premyslenou chronológiou, a síce ako študentka už 5. ročníku psychológie viaceré základné zásady a mechanizmy skupinovej psychoterapie poznám, bolo prínosné si ich môcť zopakovať a v niečom aj rozšíriť poznanie. V knihe som nenachádzala nič zahlcujúce a žiadne zbytočne rozvláčne teórie, ale naopak som sa tešila, čo príde ďalej.

    Yalom oboznamuje čitateľa aj s tými faktormi, ktoré sú dôležité na strane terapeuta a nepokladá za samozrejmé ani čitateľove vedomosti o štádiách vytvárania skupín. Prínosným pre mňa bolo aj nahliadnuť do jeho delenia typov klientov, s ktorými sa môžeme stretnúť. Ešte som napríklad predtým nikde nečítala o „monopolistovi“ a skvelé bolo aj si prečítať o klientovi „nudnom“. Asi najviac sa mi však páčilo čítať o terapeutovej práci s „tady a teď“ prístupom, nakoľko ma spomedzi terapeutických techník najviac zaujímajú tie od gestaltu. Avšak Yalom v knihe podáva aj informácie o možnosti skupinovej KBT či skupinovej interpersonálnej terapii.

    Kniha teda bola príjemnou čitateľskou skúsenosťou a dala mi viaceré podnety do praxe. Odporučiť ju môžem ako študentom vyšších ročníkov, tak aj terapeutom v praxi, ktorí by sa chceli inšpirovať Yalomovým spôsobom vedenia terapií. Verím, že kniha môže byť aj niekoľkoročným sprievodcom terapeutov počas vykonávania praxe, nakoľko ja sama som ju mala niekoľko mesiacov, kým som bola schopná napísať recenziu a k mnohým kapitolám sa budem v praxi ešte vracať, pretože sú cielené na prácu s konkrétnymi situáciami alebo typmi pacientov.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Tereza Macurová Datum 31. 10. 2022


    Yalom, Irvin D., Leszcz, Molyn: Teorie a praxe skupinové psychoterapie - autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/Ch6z-m8rrRY/?igshid=YmMyMTA2M2Y

    Další Yalom, další potenciální mrštná zbraň do kabelky. Skoro rok jsme na sebe koukaly. Ležela mi na pracovním stole a čekaly jsme, kdo koho první zkonzumuje. Jsem tady, ale bylo to těsné.

    Hned na začátku jsem potkala starého známého, takovej ten mega seznam terapeutických faktorů. Pokud jste se ho neučili aspoň třikrát do tří různých předmětů, jste si jistí, že jste studovali psychologii? Irvinovi to zabralo necelých 150 stránek a já se pořád občas budím ze spaní s univerzalitou, dodáváním naděje a nácvikem sociálních dovedností na rtech. Naopak úplně boží a hratelná je kapitola 6 o práci s "tady a teď". Mám pocit, že mi nahradila tak půl roku nějakého výcviku, nevím jakého, ale nějakého určitě.

    Irvin klasicky nemá psací záklopku, což má za následek 672 stránek souvislého textu. Nicméně musí se mu nechat, že je to 672 stránek ocitovaných naskrz a příběhů z praxe. Geniální kombo. Jsou tam určité zajížďky, co by tam nemusely být? Možná. Přeskakuju je? Pravděpodobně. Ubírá to Irvinovi na kvalitě? Právě že vůbec.

    Investice do Yaloma dnes je záruka proti nejisté ekonomice zítřka. Až naše generace opravdu nebude mít kde bydlet, takový papírový ytong jako když najdeš. Topivo na zimu? Že váháš. Kvalitní čtivý seberozvoj pro každého terapeuta v ceně.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Zájemcům o psychologii a o psychoterapii zvláště, je dobře znám Irvin D. Yalom, autor celé řady knih (Lži na pohovce, Když Nietzsche plakal, Láska a její kat, Léčba Schopnenhauerem a další – všechny vyšly v nakl. Portál), v nichž beletrizující formou uložil své bohaté psychoterapeutické zkušenosti. Právě na svou knihu Léčba Schopenhauerem, která „obsahuje literární zobrazení terapeutických technik“, v knize, která je předmětem této recenze, na několika místech odkazuje. Neméně pozoruhodná je v tomto smyslu i jeho obsáhlá Existenciální psychoterapie (Portál 2006). Čtenář, který Yalomovo dílo zná, sáhne i po knize, která je předmětem této recenze, se zájmem a důvěrou v její hodnotu a nebude zklamán. Nebyli zklamáni ani ti, kdož ji četli v originále, jak o tom nepochybně svědčí jejích pět vydání. Spoluautorem knihy je Yalomův dlouholetý spolupracovník, který velkou měrou přispěl „k výzkumům a klinickému rozvoji skupinové terapie“.
    Kniha přináší dobře uspořádaný a obsáhlý přehled dynamicky pojaté teorie a praxe skupinové psychoterapie, která vychází ze studia interakce vnějších činitelů a vnitřních podmínek případu a z jeho prožívání. Důležitým činitelem této formy psychoterapie je proto kontakt s „vnitřním světem“ pacientů, kteří tvoří velmi různorodé skupiny. S tím souvisí i základní teze: „pro efektivní skupinovou terapii je rozhodující interpersonální interakce ´tady a teď´“. V knize je podrobně popsáno následujících „jedenáct terapeutických faktorů“, zajišťujících terapeutický úspěch: dodávání naděje, univerzalita, poskytování informací, altruismus, korektivní rekapitulace primární rodiny, rozvoj socializačních technik, napodobující chování, interpersonální učení, skupinová soudržnost, katarze a existenciální faktory. Z bohatého obsahu této knihy, plné kazuistických příkladů se poučí i zkušení psychoterapeuti, ale, zejména i sociální psychologové (podrobně je zde vyložen fenomén „korektivní emoční zkušenosti“, který je činitelem sociálního učení vůbec). Autoři analyzují „skupinu jako mikrosvět“, zákonitosti jejího fungování, podmínky jak ze skupiny pacientů vytvořit „psychoterapeutickou skupinu“ jako předpoklad efektivní terapie, jak rozpoznat problémové členy skupiny a jak s nimi jednat a mnohé další, včetně důležitého tématu co musí psychoterapeut dělat a jaký musí být. Kniha je vynikajícím komplementárním dílem k u nás nedávno vydané a obsáhlé knize Kognitivně behaviorální terapie psychických poruch.

    Prof. PhDr. Milan Nakonečný
    Přečíst celou recenzi Zavřít