Bolest vnitřního rozdělení

Trauma a disociace

Tištěná kniha (2023)

0 % 2 recenze

339 Kč

399 Kč −15 %, ušetříte 60 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Překladatel
Pilařová, Dagmar
Edice
Spektrum
Počet stran
240
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
13314101
EAN
9788026220138
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2013-8
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Psychické trauma je zaplavující zkušenost, kterou nedokážeme zpracovat. Když traumatický stres přetíží naši nervovou soustavu, je přirozeným důsledkem disociace. Ta znamená rozdělení – ochrání nás před nesnesitelnou bolestí a plným uvědoměním toho, co se nám stalo. Umožní nám přežít, ale později se může stát sama o sobě utrpením.
Kniha vysvětluje disociaci jako pozadí posttraumatické symptomatiky. Popisuje, jak se zranění z dětství a ve vztazích projevují a co je pro traumatizované lidi zatěžující a co léčivé. Zabývá se také rolí společnosti v zacházení s realitou traumatizace.
Autorka ke čtenářům promlouvá srozumitelným jazykem a opírá se o současné vědecké poznatky z psychotraumatologie a neurobiologie. Komplexně provází tématem a smysluplným využitím teorie v praxi. Přináší soucitné vysvětlení zkušeností traumatizovaných lidí.
Mgr. Hana Vojtová je klinická psycholožka a psychoterapeutka, spoluzakladatelka a lektorka Slovenského institutu pro psychotraumatologii a EMDR. Kromě terapie má zkušenosti se supervizí, přednáší a vede výcviky v EMDR. Je spoluautorkou knihy Posttraumatická stresová porucha (2012).

O autorovi

Vojtová, Hana

Recenze (2)

  • Autor recenze Nina Blašková Datum 12. 12. 2023


    Vojtová, Hana: Trauma a disociace - autor recenze: Nina Blašková
    https://www.psychocas.cz/post/%C4%8Dten%C3%A1%C5%99sk%C3%A1-inspirace-2-0-podzimn%C3%AD-%C4%8Dten%C3%AD-pokra%C4%8Duje

    Od běžné prózy se tato publikace trochu liší – nechápejte mě špatně, prosím, myslím, že takováto vlastnost knize naopak lichotí – je totiž velice praktickým pomocníkem pro lepší, či chcete-li hlubší, pochopení informací získaných během studia předmětů, kterými jsou kupříkladu psychologie osobnosti, vývojová a evoluční psychologie či psychopatologie a další.

    Autorka zde například přehledně zpracovává téma základních teorií přežití v ohrožení, které propojuje právě s prožitím traumatu. Hovoří také o rozdílu mezi komplexní a vývojovou traumatizací, o vlivu traumatu na vývoj vztahových vazeb, o depersonalizaci a disociaci, ale i o teorii strukturální disociace a s ní souvisejícím tzv. jazykem částí, které buď fungují v každodenním životě nebo naopak uvízly v době traumatu.

    Snad až na některé kapitoly, kde se vyplatí znát jednotlivé části mozku a jejich funkce – nicméně i tak je z kontextu snadno poznatelné, co tím chce autorka říct – je text psaný poměrně přehledně, většinu pochopí i začátečník z oboru a pro větší zájemce je u zmíněných teorií či studií vždy k dispozici odkaz na dostupný zdroj.

    Díky těmto i dalším důvodům mohu knihu doporučit každému, koho zajímá terapeutický přístup k pacientovi s posttraumatickou stresovou poruchou či disociativní poruchou identity, a přál by si o něco podrobněji pochopit jeho svět a umět mu účinněji pomoci.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze GABRIELA ROTTEROVÁ Datum 18. 10. 2023

    http://casopisagora.cz/2023/07/trauma-a-disociace/

    Pokud jste někdy hledali nějaký kvalitní odborný zdroj o traumatické disociace, nepochybně jste narazili na nějaký od Mgr. Hany Vojtové, klinické psycholožky a psychoterapeutky. V Česku a na Slovensku je totiž jednou z mála, která se o toto téma zajímá a její dlouhodobý zájem se na její nové publikaci Trauma a disociace rozhodně ukazuje.

    Všechny informace jsou psány citlivě a laskavě, je zmíněno vše důležité spolu s nejnovějšími poznatky z oblasti psychotraumatologie. Uznávané teorie, nové modely a obecně fakta jsou psána velmi čtivě a srozumitelně. V průběhu čtení jsem několikrát cítila potřebu debatovat a více se dozvídat o fenoménech, které souvisí se všemi duševními problémy a prací s nimi jako například falešná pozitivní diagnóza, zástupná traumatizace odborníků pří práci s příběhy jejich klientů, bariéry uvědomění a poškozování klienta v důsledku léčby. Setkáme se i se zkušenostmi autorky a jejích kolegů z praxe.

    Jediné, co se z mého pohledu dá knize vyčíst, je její název. Celá kniha je zaměřená na traumatickou disociaci, tato část je zpracovaná velmi obsáhle, ale téma trauma samo o sobě je obsaženo jen z části, která k disociaci navazuje. Dalším mým malým osobním mínusem je slabší strukturování, ocenila bych i více schémat a tabulek, aby se ke knize dalo snadno vrátit a dohledat si rychle nějakou informaci.

    Kniha může být velmi dobrým základním průvodcem pro odborníky i traumatem zasažené osoby, aby nedocházelo při hledání mnoha rozličných informací k zmatení a přetížení, přesně tak, jak si autorka v úvodu přeje.

    Publikace je opravdu velmi čtivá i přes množství obsažených odborných poznatků, proto bych ji doporučila všem pracujícím v oblasti duševního zdraví, protože osoby s traumatem můžeme objevit ve všech odvětvích a při řešení všech psychických obtížích. Je vhodná i pro bádavé čtenáře nebo samotné zasažené.

    autor recenze: GABRIELA ROTTEROVÁ
    http://casopisagora.cz/2023/07/trauma-a-disociace/
    Přečíst celou recenzi Zavřít