Tréma? …“ Kdyby neexistovala, museli bychom si ji vymyslet. Její ostny bezpochyby umějí potrápit nebo uvádět do zmatku, ale vždycky nás posouvá o krok vpřed a umožňuje nám překonat se ve vztahu k sobě i k druhým, když je potřeba.“ (s.215)
To snad ne! Jak to vlastně autor myslel?! Mnozí z nás se nad malým citátem z publikace Gilberta Garibala, francouzského psychoanalytika a psychosociologa, s pochybností pozastaví. Trému si většinou spojujeme s úzkostí, s „malým strachem“, s nepříjemnými stavy, které nás dokonce mohou „připravit o řeč“. V publikaci Tréma a jak ji překonávat autor objasňuje čtenáři, proč tréma, tak jako např. strach, je nepostradatelná. Proč ji nesmíme chápat jako nástrahu, ale raději jako „oživující energii a snažit se ji usměrnit a vést k akci.“ (s.33)
Uvedená publikace je členěna do 2 částí, opatřených úvodem, závěrem a seznamem použité literatury.První část je rozvedena ve 4 kapitolách. První kapitola, nazvaná „Co je to tréma?“ rozebírá anatomii emoce a vztah úzkosti a trémy. Dozvíme se, co trému živí – zejména fantazie, nesmělost a další faktory. Ve 2. kapitole je čtenář nabádán „Uvolněte se!“. Dozví se, že tréma může zbavovat člověka schopnosti komunikace, tedy řeči, ale že i v takových případech lze sáhnout po spojencích – po metodách uvolnění (relaxace, tělesná cvičení, dýchání, výslovnost atd.). 3. kapitola se zamýšlí nad trémou v různých situacích, 4. kapitola se pozastavuje u základních emocí a jejich vyjadřováním.
Druhá část „Klid, prosím“ v 5. – 8. kapitole v podstatě odpovídá na otázku, kterou si jistě kladě mnoho lidí : jak trémě předejít? Autor přehledně a s logickým nadhledem odpovídá již samotnými názvy těchto čtyř kapitol:
- „Objevte znovu své tělo!“
- „Pozitivní naladění.“
- „Využívání času.“
- „Změňte úhel pohledu!“
Vyjasní se, že obracet se v komunikaci na publikum znamená zároveň uznávat ho a respektovat i sebe. Že humor a smích jsou tím nejlepším lékem. Že se lze prosadit, aniž bychom se brali příliš vážně, atd. Zamyslíme se s autorem i nad účelem a smyslem naší kritiky, pochopíme, že může přinést značné obohacení. Není důležité mít pravdu, ale vzájemně o ní přemýšlet.
Autor prostřednictvím knihy předkládá řadu podnětů, názorů, rad a doporučení k problematice trémy, které jsou názorně doplněny konkrétními příklady ze života. Ve svém souhrnu se text může stát empatickým rádcem, který pomůže zkrotit trému v každé situaci. Asi ne okamžitě, ale postupně lze přijat zcela nové chování, podstoupit jakousi „hloubkovou léčbu“, v níž publikace může být dobrým průvodcem.
Uvedená kniha G.Garibala je doplněna seznamem použité literatury. Sice logicky, ale trošku na škodu věci, jsou použité tituly vydány jen do r. 2000. Protože dílko je spíše praktickou příručkou, určenou nejen pro odborné pracovníky , např. v mnoha pomáhajících profesích, ale zejména pro zvídavou informace potřebující laickou veřejnost, doporučila bych pro příště tento typ publikací opatřit aktuálnějším seznamem doporučené literatury, a to nejen cizojazyčné. Jako námět pro vydavatele dávám ke zvážení.
Publikaci „Tréma a jak ji překonávat“ G.Garibala doporučuji nejen odborníkům z oborů pomáhajících profesí, studentům oborů těchto zaměření, ale i laické veřejnosti jako kvalitní příručku, která svou přehledností a logickým uspořádáním je jednou z možností, jak problematiku trémy v reálném životě pochopit a vypořádat se s ní.
V Olomouci, 30.11.2014 PhDr.Marie Renotiérová, PhD.
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál.