Emoce jsou nepochybně klíčovým fenoménem lidské psychiky: determinují procesy motivace chování a učení, intervenují ve vnímání a myšlení, propůjčují barvy dynamice lidského života. Vystupují spontánně jako reakce na významné situace a jen stěží se potlačují jejich projevy, jako je např. výraz hněvu, některé, jako je např. hluboký smutek sebou nosíme dlouho a těžce, někdy nás zaskakují nálady a úzkosti, jejichž příčiny ani neznáme. Můžeme tedy vůbec něco změnit na prožívání svých emocí?
Kniha francouzského poradenského psychologa a psychoterapeuta, která je předmětem této anonce, nás nejprve uvádí do světa lidských emocí, přibližuje nám jejich specifické zážitkové obsahy, jako jsou hněv, strach, smutek, radost, poučuje nás o jejich psychologické podstatě, zdůrazňuje jejich funkci v mezilidských vztazích, jimž dávají emoce základní akcent, přibližuje nám jejich projevy v chování, uvádí nás do řešení emocionálních problémů a ukazuje nám co je to emocionální inteligence. První část knihy nám podává poměrně podrobnou a výstižnou fenomenologii lidských emocí. V druhé části knihy vysvětluje její autor vztah emocí a jednání, zejména z hlediska rozpoznávání emocionálních problémů a jejich řešení. Jedním z nich je změna „parazitních emocí“, které jsou složkami iracionálního myšlení a jednání. Výklad je podáván na rozboru ilustrativních konkrétních případů. Ve třetí části knihy dospívá autor k analýze otázky „jak lépe prožívat své emoce“, tj. např. jak se konfrontovat se svým strachem a s emocemi, které nás zneklidňují.
Text knihy, provázený řadou konkrétních příkladů nás konečně přivádí k návodu jak prožívat lépe své emoce v rodinných vztazích ve vztazích s přáteli, v profesionálním životě, tj. v pracovních vztazích a v psychoterapii. Znovu se vrací k psychologické podstatě emocí, k jejich rozpoznávání (dokážeme např. vždy spolehlivě rozpoznat, kdy prožíváme skutečnou lásku a kdy jen pouhou zamilovanost ?) a vnitřní dynamice, která je, kromě jiného, spojena s řadou potřeb, jako je např. „potřeba překonat zranění z minulosti“ (rozumí se psychické zranění) apod. Lépe prožívat své emoce znamená především „lépe je projevit a ovládat v mezilidských vztazích“. Autor soudí, že nejsme odsouzeni snášet emoce jako osudovou danost a že „můžeme zmírnit, nebo dokonce odstranit emoce, které nás trápí, a rozvíjet ty, které nám dodávají energii a obohacují náš život“.
Žijeme nepochybně v době relativizování mnoha kdysi pevně stanovených a téměř obecně přijímaných hodnot a tedy i v době citových zmatků. Význam této knihy je právě v tom, že nám ukazuje lépe porozumět svým emocionálním problémům.
Milan Nekonečný