Umění ptát se

Tištěná kniha (2016)

0 % 3 recenze

279 Kč

329 Kč −15 %, ušetříte 50 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Překladatel
Hradilová, Lenka
Počet stran
211
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22307402
EAN
9788026211501
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1150-1
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Ten, kdo se dobře ptá, vnáší do rozhovoru pohyb. Dobře položené otázky probouzejí v dotazované osobě zvědavost, udržují její pozornost a mohou jí otevřít nové možnosti a zdroje. Otázky jsou tedy nejen prostředkem k získání informací, ale i cestou k rozšíření klientova pohledu na obtížnou oblast jeho života, k nastartování vhodných procesů změny. Autorka se ve své knize snaží přijít na to, jak dobrou otázku formulovat a jak ji využít pro vedení dobrého rozhovoru v různých fázích. Zabývá se technikami dotazování v individuální, párové i rodinné terapii, se zvláštním zaměřením na tzv. biografické interview. Kniha je určena pro psychoterapeuty (zejména v systemické terapii), poradenské psychology, kouče, studenty psychologie, lidi se zájmem o sebezměnu a bude inspirativní i pro lidi, kteří vedou rozhovory v jakémkoli kontextu. Carmen Kindl-Beinfluss je psychoterapeutka a výcviková terapeutka a supervizorka, přes 20 let působící v oboru v německém Magdeburgu.

O autorovi

Kindl-Beilfuss, Carmen

Recenze (3)

  • Datum 17. 12. 2013

  • Datum 19. 9. 2013

    "Umění ptát se" je skvělá publikace ať už pro ty, co pracují v oblastech terapie, koučování či mají zájem o vlastní rozvoj. Díky knize jsem si ještě více uvědomila, jakou moc mají otázky, jak "nová slova vytvářejí nové pocity" a jak je možné prostřednictvím otázek mít jiný náhled na různé nepříjemné situace. Co je ještě zajímavé ke knize taky patří karty, se kterým lze velmi dobře a tvořivě pracovat. www.kouc-koucink.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autorka této knihy, Carmen Kindl-Beilfuss, je psychoterapeutka, výcviková terapeutka a supervizorka, působící v německém Magdeburgu. Ve své knize se zabývá uměním pokládat otázky a vést tak úspěšně rozhovor, který je základním nástrojem nejen u systemicky smýšlejících a jednajících lidí. Dobře položené otázky považuje za prostředek k získání informací a k rozšíření pohledů klientů na obtížné oblasti jejich života.

     

    Kniha Carmen Kindl-Beilfussové přináší návody a je jakousi metodickou příručkou a inspirací pro vedení rozhovorů. Předkládá stovky otázek, které jsou řazené do konkrétních oblastí. Jedná se např. o biografické interview, biografickou práci s dětmi a mladistvými či párové a rodinné interview. Nezvyklý a velmi inspirující pohled přináší autorka předložením své myšlenky na otázky v koloběhu ročních období. V souvislosti s ročními obdobími zde nacházíme také otázky spojené s organizací a prováděním rituálů.

     

    Jako samostatná kniha je k této publikaci připojena sada 111 karet s otázkami pro terapii, poradentství a koučink. Tyto kartičky nám mohou pomoci při práci tak, abychom se orientovali na výsledek a současně získali různé vhledy do klientova světa. Kartičky je možné používat jak při jednotlivých sezeních, tak v podobě „domácích úkolů“, které jsou v systemickém přístupu běžným prvkem. Autorka popisuje jak je možné hravou formou, která je založena na vytvoření atmosféry překvapení, vytvořit „zázračnou krabici“, ze které si klient na konci rozhovoru losuje otázku, na niž ve zbývajícím čase odpovídá či si ji odnáší s sebou domů a odpovídá na ni na příštím sezení.

     

    Pro absolventy výcviků v systemických přístupech je tato kniha zdrojem nových pohledů na již známé skutečnosti. Na čtenáře, kteří nemají osvojené teoretické základy systemického přístupu, může tato publikace působit nevšedním dojmem a orientace v samotných otázkách či jejich praktická využitelnost může být obtížná. Vzhledem k tomu, že systemický přístup se v Česku rozšiřuje do mnoha oblastí velice rychlým tempem, najde tato publikace uplatnění v různých oborech. Může být využita žurnalisty, jelikož sama autorka se v knize zabývá schématem, jak připravit zajímavé interview, ale i v mnoha dalších profesích, např. v oblasti svižně se rozvíjející sociální práce, kde systemický přístup nachází stále častěji své uplatnění. Věřím, že tento styl práce s klienty si najde své příznivce. Tato publikace může pomoci čtenáři sladit jednotlivé techniky a předložené otázky se sebou samým a podnětným způsobem obohatit vlastní styl řeči natolik, že rozhovor s komunikačním partnerem bude mít jiný, uchopitelnější a srozumitelnější rozměr.

     

    Nechte se unést lehkostí a smyslovostí předkládaných otázek a pokuste se osvojit si umění vést rozhovor o konstruktivních tématech, kdy klient sám je expertem na řešení svých problémů. Na nás, tazatelích je, abychom vhodně položenými otázkami ukázali klientům množství cest, které doposud nejspíš neviděli. Výběr té správné cesty však musíme nechat na nich.

     

    Carmen Kindl-Beilfuss nás svou knihou nejen inspiruje, ale také upozorňuje na to, čeho se vyvarovat. Na závěr bych ráda použila slova samotné autorky Carmen Kindl-Beilfuss, která metaforicky vystihují pozvání a vhled do její životní filosofie i do podstaty myšlení mnoha dalších lidí: „Otázky mohou chutnat jako polibky“ (jak zní původní německý název této knihy). „A vždyť přece víte, líbat umí v principu každý, ale ty rozdíly – ty rozdíly!“

     

    Mgr. Dagmar Dvořáčková, Ph.D.

    Recenze zpracována pro nakladatelství Portál.

    Přečíst celou recenzi Zavřít