Rohwetter, Angelika: Únava ze soucitu - autor recenze: Eva VostárkováAutorkou knihy Únava ze soucitu, s podtitulem Jak předcházet vyčerpání v pomáhajících profesích, je německá psychoterapeutka a psycholožka Angelika Rohwetter, přičemž popud k napsání knihy se objevil právě v době, kdy si sama únavou ze soucitu procházela, konkrétně v době kdy jako psychoterapeutka pracovala již 25 let.
Kniha se stala z mého pohledu jakousi příručkou pro speciální a sociální pedagogy, psychoterapeuty, psychology, ale třeba i lékaře, psychiatry nebo z jiného oborového spektra také například advokáty. Obsahově je kniha sice rozmanitější, nicméně od začátku do konce vlastně analyzuje, vysvětluje a pomáhá napravit a náležitě pracovat ve vztahu léčitel - pacient (nebo např. terapeut - klient apod.) se situací, kdy i ona pomáhající osoba má viditelný problém, tedy jak nazvala autorka tzv. únavu ze soucitu, neboli compassion fatigue. Postupně se takto jako čtenář dozvídáte symptomy, průběh, prevenci, a mimo jiné Rohwetterová otevírá i témata jako syndrom vyhoření a nebojí se uvádět konkrétní případy, kdy se již psychoterapeut ke klientovi zachoval v závislosti na únavě ze soucitu. Jak sama autorka předmluvě uvádí, čtenář může tuto knížku brát jako čítanku, v které ho občas čekají i tabulky, kde si sám může doplnit pojmy, které se ho týkají a touto prací s knihou tak může napomoci právě prevenci, či může lépe pochopit svůj aktuální pracovní stav. Kromě pár tabulek se v knize vyskytují i cvičení, nicméně jejich počet je v poměru k textu menší.
Jako pravidelnějšího čtenáře psychologicky zaměřených knih mě vcelku překvapila meditace a tělesné cvičení, které autorka vyzdvihuje právě jako možnost prevence či malého řešení, nicméně vše je podáno s vysvětlením a kromě těchto lehce kontroverznějších aspektů psychoterapie je v závěru i možné dohledat návody pro praxi v případě, že chcete mezi prevenci a řešení únavy ze soucitu zahrnout a seznámit s ní klienty, případně pacienty.
Ačkoliv je kniha vcelku útlá čtenářská záležitost, místy je vyjadřování autorky podrobnější a odbornější, než může laik zvládnout a pochopit, nicméně právě i proto je příhodné zaměřit se na již zmíněné konkrétní případy, které popsanou skutečnost ještě lépe dokreslují a zcela jistě napomáhají čtenáři si odborně popsanou situaci představit.
autor recenze: Eva Vostárková, šéfredaktorka časopisu Psychomat
Recenze byla zpracována pro časopis Psychomat