Touha jako nemoc, jako břemeno, které ničí život tomu, kdo touží, a mnohdy i lidem z jeho okolí. Terapeutka Gale Holtz Golden vypráví o touze jako nemoci, o sexuálním chování, kterým (si) lidé ubližují a o cestě, jak uniknout z takovéto pasti. V úvodu vysvětluje, co je to nutkavé sexuální chování, a zdůrazňuje, že většina z toho, co její klienti dělají, spadá do kolonky „patologie“ kvůli kontextu, v jakém se dané sexuální chování děje. Nutkavost zahání lidi z jejích příběhů do kouta a nutí je nahradit běžné mezilidské vztahy i činnosti, které měli rádi, až obsedantními sexuálními projevy.
Autorka hledá příčiny, proč se inteligentní a zdraví lidé ocitají v sevření touhy, pátrá v jejich minulosti a zkoumá vztahy, které mají za sebou. Rozebírá jednotlivé případy bez toho, že by své klienty jakkoli odsuzovala, a pomáhá jim najít cestu z bludného kruhu. Dlužno podotknout, že tito lidé ji potřebují, podobně jako cestu ven potřebují ti, kdo trpí například chorobným nakupováním. Nutkavé sledování porna může stejně jako záchvatovité nakupování vysát bankovní konto, ovšem u chorobného sexuálního chování hrozí i nežádoucí otěhotnění nebo choroby. A pravděpodobně i ztráta dobré pověsti.
Podobně jako u jiných závislostí hrozí lidem závislým na sexu „uklouznutí“, relaps. Autorka vybízí k tomu, aby lidé, kteří „si nemohou pomoci a prostě musí“, převzali odpovědnost za své chování a pokusili se na ně nahlížet racionálně. Doporučuje také dávat pozor na spouštěče rizikového chování – typickým impulsem, o kterém se zmiňují lidé závislí na pornografii, je nuda. A možná to je podobné i u dalších sexuálních nutkavostí.
Kniha je určena především terapeutům, psychologům a psychiatrům, kteří se setkávají s lidmi trpícími nutkavým sexuálním chováním. Domnívám se, že ji ocení i čtenář, který se zajímá o motivace lidského chování a chtěl by porozumět tomu, jak nutkavost funguje a co se proti ní dá dělat.
Marie Těthalová
Psychologie Dnes 12/2013