Vývojová a vztahová terapie dětí

Tištěná kniha (2022)

0 % 5 recenzí

381 Kč

449 Kč −15 %, ušetříte 68 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2022)

Počet stran
264
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2022
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22311701
EAN
9788026219583
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1958-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Dětský psychoterapeut a psychiatr Peter Pöthe shrnuje ve své knize zkušenosti z více než dvacetileté terapeutické práce s dětmi. Opírá se přitom o aktualizované znalosti a praktické zkušenosti s dětskými klienty, jejich rodiči i s odbornými pracovníky v oblasti péče o psychické zdraví dětí. Zaměřil se na přehledné a systematické zpracování psychoterapeutického procesu s dětmi a dospívajícími, jehož cílem je vedle emoční úlevy a ústupu klinických příznaků i nastartování a podpora psychosociálního růstu. Proces je demonstrován na příkladu úryvků z psychoterapie desítek dětí a dospívajících, které emočně strádají a projevují rizikové chování v důsledku zastaveného nebo zpomaleného emočního vývoje. Autor se specificky věnuje podrobnému „technickému“ popisu terapeutického procesu od začátku po jeho ukončování. Detailně zpracovává nejčastější indikace terapie dětí, násilné a rizikové chování, ztrátu rodiče a náhradní rodinnou péči, vývojová a vztahová traumata, stejně jako terapeutickou práci s rodiči. Kniha může sloužit jako učební text v oboru dětské psychoterapie, jehož potřeba se ukazuje zejména v dnešní postcovidové a váleční době. Je určena jak začínajícím, tak i zkušeným dětským psychoterapeutům, speciálním pedagogům, klinickým psychologům, etopedům, sociálním pracovníkům a dalším reprezentantům péče o trpící a ohrožené děti a dospívající.

MUDr. Peter Pöthe je vystudovaný lékař, během studií absolvoval několik odborných stáží na prestižních univerzitách zaměřených na obecnou a dětskou psychiatrii. Na Harvardově univerzitě se zabýval problematikou sexuálně zneužívaných a týraných dětí. Mimo psychoterapeutickou práci s dětmi, dospívajícími a jejich rodiči přednáší na zahraničních a domácích konferencích, na kurzech pro studenty medicíny, psychiatry, psychology, pedagogy, věnuje se veřejné a odborné publikační činnosti, pomáhá traumatizovaným dětem a rodičům v uprchlických táborech a podílí se na tvorbě zákonů na ochranu dětí. V rámci Institutu psychoterapie dětí a rodičů (IPDAR, s.r.o.) organizuje a vede výcviky dětské psychoterapie v České republice a na Slovensku. V Portále vyšla jeho kniha Síla nevysloveného.

O autorovi

Pöthe, Peter

Další knihy autora

Recenze (5)

  • Autor recenze Tereza Macurová Datum 11. 7. 2023


    Pöthe, Peter: Vývojová a vztahová terapie dětí - autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CpvBcBQM00_/

    Jestli jste byli zvědaví na tuhle recenzi, tak vězte, že nemusíte. Žádný překvápka nebudou. Já jsem věděla že to bude dobrý, vy jste věděli že to bude dobrý, tak to vezmem bez zbytečných keců kolem.

    Nebudu lhát, slzela jsem už během předmluvy, a to nejen kvůli tragické backstory (nevěděla jsem, že ji může mít i odborná knížka, čumim), ale taky kvůli důvodům, proč knížka vůbec vznikla. Aktuální a každodenní realita dětské psychologie. Zmatek, nedostupnost a covid. Horší origin story, než jak se Batman stal Batmanem. I cry everitime.

    Knížka vznikla jako příručka pro účastníky výcviku v dětské psychoterapii u IPDARu a je to přesně to, co si představíte - manuál. Trošku vás překvapí, že se začíná rovnou praktickou částí, ale aspoň to má akční rozjezd. Absolutně detailní, krok za krokem. Od objednání přes úvodní konzultace až po metody, že bych možná i já byla schopná, ale ne, už dost s tím sebeponižujícím humorem, Terezo sakra.

    Peter nezná žádný chill. Tipy a tríčky z praxe mixuje s odbornými znalostmi a příběhy klientů. Tak, jak to máme rádi, a ještě líp. I teoretická část se čte jako pohádka. Čekáte nudnou vývojovku a Freudovo anální stadium po 156., ale Peter řekl ne, před tímhle je ochráním. A povedlo se mu to. Po dlouhé době jsem nepřeskočila ani jeden odstavec.

    Vývojová a vztahová terapie dětí je investiční knížka. Až nebude dotisk, všichni ji budou shánět. A vy byste ji sice mohli prodat s přirážkou, ale takhle ta story nekončí. Budete ji totiž držet zuby nehty. Peter je odteď MVP mého pracovního stolu, rovnou říkám že budu opisovat, vykrádat a bezostyšně se inspirovat.

    autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CpvBcBQM00_/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ANETA BAIEROVÁ Datum 6. 3. 2023


    Pöthe, Peter: Vývojová a vztahová terapie dětí - autor recenze: ANETA BAIEROVÁ
    http://casopisagora.cz/2022/12/vyvojova-a-vztahova-terapie-deti/

    Pokud se v rámci své terapeutické praxe plánujete pustit do tajemné a předsudky opředené práce s dětmi, pak pro vás může být skvělým průvodcem do začátku právě kniha Petera Pötheho s výstižným názvem Vývojová a vztahová terapie dětí.

    Autor knihy má vystudovanou medicínu a v rámci své psychiatrické praxe se věnuje problematice týraných a zneužívaných dětí, pomáhá traumatizovaným dětem a dospělým v uprchlických táborech a podílí se na tvorbě zákonů na ochranu dětí. Organizuje také výcviky v psychoterapii dětí v České republice a na Slovensku v rámci Institutu psychoterapie dětí a rodičů (IPDAR, s.r.o.).

    Struktura knihy ze začátku připomíná příručku, kterou mohou právě začínající terapeuti využít pro práci se svými dětskými klienty. Autor popisuje, jak vést úvodní sezení a jak na něj dále navázat. Uvádí specifika spolupráce s menšími dětmi i s adolescenty, kteří potřebují odlišný přístup. V úvodu je také část knihy věnovaná tomu, jak vést rozhovor s rodiči, což by mělo být neodmyslitelnou součástí naší práce s dětmi. Pokud máme jako terapeuti dítěti skutečně prospívat, měly by jít ruku v ruce terapie s dítětem a konzultace s rodiči. Autor velmi podrobně popisuje, na co všechno je dobré se rodičů zeptat a co zjistit o jejich vzájemném vztahu a o postoji vůči dětem, které do terapie přivedli. Kniha tedy skutečně může sloužit jako návod, který se hodí mít po ruce, pokud se rozhodnete s dětmi pracovat a zatím v tomto oboru nemáte mnoho vlastních zkušeností.

    V dalších částech se pak kniha věnuje různým tématům, se kterými se může profesionál u dětí setkat, od raných traumat, přes rozvod nebo rozpad rodičovského páru, až po náhradní rodinnou péči. Při popisu dané problematiky autor vychází z psychoanalytických teorií o vývoji dětí a odkazuje se na práce významných psychoanalytiků, zmiňuje Freuda, Mahlerovou nebo Ericksona a jeho Osm věků člověka. Navazuje na ně a používá odborné termíny z oboru bez dalšího vysvětlení, proto mají výhodu ti čtenáři, kteří jsou s těmito teoriemi obeznámeni. Přestože sama nemám přímo psychoanalytické vzdělání, byly mé znalosti z psychologie pro porozumění textu dostačující.

    Co na knize především oceňuji, jsou kazuistické ukázky autorovy práce, kterých je v knize mnoho a vždy moc hezky ilustrují dané téma nebo techniku, která je právě popisována. Na kazuistikách je krásně vidět, jak cenná je v terapii dětí hra a jak důležité je nechat je vyjádřit a odehrát cokoli potřebují. Někdy mě až překvapilo, co všechno je autor ochoten v rámci terapeutického procesu se svými dětskými klienty podstoupit. Zároveň i zde autor podporuje terapeuty, aby pracovali zároveň s rodiči, přitom ale měli na paměti, že i při konzultacích s dospělými je stále klientem dítě.

    Po profesní i osobní stránce mě nejvíce zaujala kapitola věnovaná právě rozchodům a tomu, jak konkrétně se války mezi rodiči následně podepisují na dětech. Důležitá pro mě byla autorova poznámka, že v dnešní době se mnohdy za diagnózami dětí, které dostávají od psychiatrů, schovávají nezpracovaná traumata způsobená těmi, kteří by dětem měli být v době vývojových krizí největší oporou. Oceňuji také, že jsou v knize, i když velmi okrajově, zmíněny také dopady covidem způsobené izolace na děti a dospívající.

    Celkově vnímám knihu jako velmi přínosnou a důležitou zejména v dnešní době, kdy kolem sebe vidíme spoustu dětí a dospívajících, kteří se potýkají s vážnými obtížemi a kterým jejich vlastní rodiče nerozumí, nedokážou nebo dokonce nechtějí pomoct. Autor v knize reflektuje aktuální témata a srozumitelně odborníkům pomáhá pochopit, co se děje v dětské duši a jak můžeme pomoci tomu, aby se děti, které se nám dostanou do péče, cítily ve světě okolo sebe i ve svém nitru zase o něco lépe.

    Přečíst celou recenzi Zavřít