Základy arteterapie

Základy arteterapie

Šicková-Fabrici, Jaroslava

Portál, 2016

419 Kč356 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Arteterapie umožňuje uvolnění a vyjádření emocí, pomáhá k porozumění sobě i druhým a k překonání nejrůznějších problémů. Autorka nabízí přehled teoretických východisek arteterapie a vyčleňuje cílové skupiny klientů, pro něž je vhodná. Přibližuje cíle arteterapie, které spočívají hlavně v budování komunikace, kreativity, spontaneity, nacházení smyslu života a kompenzace případného handicapu. Kniha se zabývá kresbou a malbou v kontextu arteterapie, největší prostor však dostává činnost s hlínou. Jsou zde popsány jednotlivé arteterapeutické techniky práce s hlínou a způsoby jejich aplikace pro různé cílové skupiny klientů. V rozšířeném vydání knihy se nacházejí nové kazuistiky lidí, s nimiž autorka během své praxe pracovala a kteří ilustrují účinky arteterapie. Nové vydání bylo rovněž doplněno o otázky arteterapeutického výzkumu (zejména jeho kvalitativní formy), významu a využití výtvarných materiálů a médií v arteterapii (fotografie, sklo, písek, sádra, kámen) a o otázky priorit a standardů současného arteterapeutického vzdělávání v českém, slovenském i evropském kontextu.
Prof. PaedDr. Jaroslava Šicková-Fabrici, ak. sochařka, Ph.D., absolvovala studium monumentálního sochařství na VŠVU v Bratislavě. Arteterapii se věnuje od roku 1984, od roku 1991 působí na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Jako host přednáší na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a na Univerzitě Karlově v Praze, kde byla roku 2009 jmenována profesorkou. Organizuje arteterapeutické dílny a kurzy, konference a semináře. Založila organizace Terra Therapeutica a Institut pro vzdělávání v arteterapii. Je autorkou řady knižních titulů v češtině a slovenštině a držitelkou několika ocenění v uměleckém i pedagogicko- arteterapeutickém kontextu.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Rozšířené vydání

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1043-6

 • Počet stran / vazba:304 / Brožovaná

 • Rok vydání:2016

 • Kód:22309401

 • EAN:9788026210436

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Šicková-Fabrici, Jaroslava: Základy arteterapie - recenzent Mgr. Janka Eliášová

  Arteterapie mě oslovuje jako cesta k vnitřním obsahům člověka, jako způsob zhmotnění vnitřního prožíváni, kdy se to, co je uvnitř, spontánně zhmotňuje prostřednictvím výtvarného projevu do výtvoru. Cestou zpět skrze tyto výtvory je pak možné pojmenovávat jinak nepojmenovatelné a nedostupné a dostávat se opět dovnitř, k prožívání člověka. Tak může být arteterapie nejen ventilem nashromážděných emocí, ale jak autorka recenzované publikace popisuje, má vliv i na integraci osobnosti a její růst, nebo může být prostředkem kompenzace různých deficitů (mentálních nebo fyzických).

  Autorka se arteterapii věnuje prakticky celý svůj profesní život, pracuje s ní, přednáší o ní a zkoumá ji i vědecky. O tom svědčí i recenzovaná publikace, která je obsáhlou učebnicí se vším, co k učebnici patří. Nechybí jí historické pozadí, teoretická východiska a filozofie směru. Poměrně náročná filozofická analýza oboru a jeho pozadí je vyvážená praktickými příklady ze života a ukázkami prací. Šmrnc knížce dodávají ilustrace, výtvory klientů odlišných věkových kategorií s různým okruhem potíží.

  Osobně mě mrzí, že toto dílo nevyšlo v autorčině mateřském jazyce. Navzdory tomu je však publikace obohacením na poli odborných knih k této problematice. Recenzovaná kniha „je zaměřená na sociální a terapeutický potenciál umění – na umění pro člověka a umění pro zdraví“. Přibližuje hlavně výtvarné techniky a práci s hlínou, způsoby práce, indikace, cílové skupiny, metody... Může být inspirací pro všechny pracující v oblasti psychologie, psychoterapie, léčebné pedagogiky, ale hlavně cenným zdrojem studia pro umělce – budoucí arteterapeuty s ambicemi uzdravovat druhé prostřednictvím umění.

  Mgr. Janka Eliášová, psycholožka
  www.rastosobnosti.sk/index.php/akcie/19-recenzia-z%C3%A1klady-arteterapie.html

  Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

  -

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)