Šicková-Fabrici, Jaroslava: Základy arteterapie - recenzent Mgr. Janka Eliášová
Arteterapie mě oslovuje jako cesta k vnitřním obsahům člověka, jako způsob zhmotnění vnitřního prožíváni, kdy se to, co je uvnitř, spontánně zhmotňuje prostřednictvím výtvarného projevu do výtvoru. Cestou zpět skrze tyto výtvory je pak možné pojmenovávat jinak nepojmenovatelné a nedostupné a dostávat se opět dovnitř, k prožívání člověka. Tak může být arteterapie nejen ventilem nashromážděných emocí, ale jak autorka recenzované publikace popisuje, má vliv i na integraci osobnosti a její růst, nebo může být prostředkem kompenzace různých deficitů (mentálních nebo fyzických).
Autorka se arteterapii věnuje prakticky celý svůj profesní život, pracuje s ní, přednáší o ní a zkoumá ji i vědecky. O tom svědčí i recenzovaná publikace, která je obsáhlou učebnicí se vším, co k učebnici patří. Nechybí jí historické pozadí, teoretická východiska a filozofie směru. Poměrně náročná filozofická analýza oboru a jeho pozadí je vyvážená praktickými příklady ze života a ukázkami prací. Šmrnc knížce dodávají ilustrace, výtvory klientů odlišných věkových kategorií s různým okruhem potíží.
Osobně mě mrzí, že toto dílo nevyšlo v autorčině mateřském jazyce. Navzdory tomu je však publikace obohacením na poli odborných knih k této problematice. Recenzovaná kniha „je zaměřená na sociální a terapeutický potenciál umění – na umění pro člověka a umění pro zdraví“. Přibližuje hlavně výtvarné techniky a práci s hlínou, způsoby práce, indikace, cílové skupiny, metody... Může být inspirací pro všechny pracující v oblasti psychologie, psychoterapie, léčebné pedagogiky, ale hlavně cenným zdrojem studia pro umělce – budoucí arteterapeuty s ambicemi uzdravovat druhé prostřednictvím umění.
Mgr. Janka Eliášová, psycholožka
www.rastosobnosti.sk/index.php/akcie/19-recenzia-z%C3%A1klady-arteterapie.html
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál