O duši a sexu

Hollý Martin - O duši a sexu, e-kniha

E-kniha (2016)

0 % 2 recenze

253 Kč

Skladem

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

E-kniha (2016)

Počet stran
248
Rok vydání
2016
Typ produktu
E-kniha
Kód
71410541
EAN
9788026210542
Nakladatelství
Portál
ISBN (formát PDF)
978-80-262-1054-2
ISBN (formát ePub)
978-80-262-1056-6
ISBN (formát MOBI)
978-80-262-1055-9
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Rozhovor s psychiatrem a sexuologem Martinem Hollým nahlíží do systému psychiatrické péče, jeho úskalí a nadcházejících proměn v podobě reformy psychiatrie, překonává mýty o psychických poruchách a představuje možnosti jejich léčení. Zabývá se také sexualitou jako nedílnou součástí života každého člověka, a to jak v jejích obvyklých projevech, tak v případných variantách a poruchách. Cílem rozhovoru je přispět k odtabuizování tématu psychiatrie a duševních poruch, destigmatizace duševně nemocných a otevření prostoru pro dialog mezi laiky a odborníky. Seznamuje také s oborem lékařské sexuologie. MUDr. Martin Hollý, MBA, je psychiatr a sexuolog. Publikoval v monografii a odborných časopisech, přednáší na domácích i zahraničních konferencích. Působí také jako externí lektor poradenských a vzdělávacích firem, specializuje se na trénink komunikace a týmové spolupráce. Mgr. Marie Těthalová vystudovala speciální pedagogiku, pracuje jako šéfredaktorka časopisu Informatorium 3-8 a knižní redaktorka nakladatelství Portál. Za své rozhovory na téma zdravotního postižení obdržela dvě ocenění Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.

O autorech

Těthalová, Marie

Těthalová, Marie

Všechny knihy autora

Hollý, Martin

Hollý, Martin

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Datum 10. 6. 2016

    O duši a sexu s Martinem HollýmCo je duševní nemoc? Kde je hranice mezi neobvyklým chováním a duševní chorobou? Co je deprese a co psychóza? Co je normální v sexu? Jak je na tom ČR s úrovní psychiatrie? Těmto a mnoha dalším otázkám se věnuje Martin Hollý v knižním rozhovoru s Marií Těthalovou.Publikace funguje jako příručka pro laiky se zájmem o medicínu osvětlující odborné pojmy i jako osobní pohled zkušeného psychiatra na náš systém psychiatrické péče a jeho problémy. Chce vyvrátit některé mýty o psychických poruchách a hodně se zabývá sexualitou. Zmiňuje i sexuální výchovu ve školách, která neztrácí význam ani v internetové době, nesmí se ale zvrhnout v zážitkový workshop.Cílem rozhovoru bylo podle autorky hlavně odtabuizování tématu psychiatrie a duševních poruch, destigmatizace duševně nemocných a otevření prostoru pro dialog mezi laiky a odborníky.Stanislav Dvořák
    Přečíst celou recezi Zavřít
  • Datum 23. 5. 2016

    O sexu a sociální nerovnosti

    Jan Lukavec

    Změnit pohled na psychicky nemocné a seznámit se svým pojetím sexuologie. To jsou hlavní cíle knižního rozhovoru, který s psychiatrem a sexuologem Martinem Hollým vedla Marie Těthalová. Hollý pracoval ve Fakultní nemocnici Trenčín, v současnosti je ředitelem Psychiatrické léčebny Bohnice. V knize se tak věnuje i reformě systému psychiatrické péče, o kterou usiluje, nicméně širší čtenářstvo asi zaujme srozumitelnost, s jakou vysvětluje základy svých oborů. Té napomáhají inteligentní, ale nikterak odborné otázky.
    Hollý se snaží přiblížit medicínskou klasifikaci nemocí, ale dostává se i k čtenářsky vděčným příběhům pacientů. Například mluví o ženě trpící obsedantně-kompulzivní poruchou, která před usnutím několikrát vstala z postele, aby v místnosti, v níž potmě ležela, zkontrolovala, jestli skutečně zhasla. Rozebírá i podmínky, které zvedají počty pacientů – jako výrazná sociální nerovnost, jež přitom zvyšuje množství nemocí u bohatých stejně jako u chudých. Záslužně řeší také otázku, s níž se zřejmě setká každý: jak odlišit, kde končí stařecká zapomnětlivost a začíná demence. A pokorně přiznává, že na některé případy nestačí a pacienta posílá například za katolickým knězem (a bývalým exorcistou) Vojtěchem Kodetem.
    Coby sexuolog se zde Hollý věnuje zejména asymetrii, s níž je stereotypně posuzováno sexuální chování mužů a žen. Nicméně poukazuje i na opravdové rozdíly: struktura ženské sexuality je podle něho komplikovanější než mužská a pobídkou nemusí být jen touha. Může jít o vyjádření lásky k partnerovi a součást závazku. Ženin sexuální cyklus má v jeho pojetí jiné pořadí než u muže; může začínat racionálním rozhodnutím a vzrušení přichází postupně. Stejně jako všechna ostatní témata, i ta sexuologická umí představit informovaně a jasně, ale nikdy přitom nepřekročí hranici směrem k bulváru.
    Autor je redaktorem serveru iLiteratura.cz.
    Přečíst celou recezi Zavřít