Čtrnáct rozhovorů s rodiči dětí s postižením nechává nahlédnout do problematiky pěti typů postižení.
Děti s Downovým syndromem, děti se zrakovým postižením, děti se svalovou atrofií, děti s DMO a děti s těžkým postižením sluchu.
Všechny rozhovory se dotýkají tří základních okruhů problémů, s kterými se rodiče takových dětí musí zabývat.
Prvním problémem je vyrovnávání se skutečností, že narozené dítě je jiné, než byly rodičovské představy, a pak cesta k bezpodmínečnému přijetí dítěte.
Druhým problémem jsou otázky týkající se vzdělávání dítěte: Jak zařídit školní docházku, je vhodná integrace, kdy a jak?
A konečně třetím, nikoli však nejmenším, problémem je zajištění budoucího života dítěte s těžkým postižením. Co s ním bude, až se rodiče o ně nebudou moci starat? Každý mladý člověk má přirozenou touhu se od rodičů odpoutat, v případě postižení či nemoci je tento proces nesmírně ztížen, ne-li přímo znemožněn. Jaké jsou možnosti zaměstnávání lidí s postižením, jak je společnost ochotna je přijmout?
PhDr. Helena Chvátalová je zkušená novinářka zaměřující se na problematiku dětí, je šéfredaktorkou časopisu Děti a my, autorkou úspěšných knih Malá povzbuzení pro mámy a táty, Jak se žije dětem s postižením, spoluautorkou knihy rozhovorů Zdeněk Matějček – Naděje není v kouzlech.
Velmi dobrá kniha, která zajímavým a živým způsobem zprostředkovává pohled na úskalí, strasti, ale i radost rodičů, jimž se narodí dítě s postižením. Doporučuji každému, kdo chce do jejich života nahlédnout, anebo by rád zprostředkoval lidem, kteří o postižení nic neví, zajímavé zkušenosti. Osobně pořizuji do domácí knihovny.
Přečíst celou recenziZavřít
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.