Royt Jan - Krajinami umění

Tištěná kniha (2015)

0 % 4 recenze

245 Kč

289 Kč −15 %, ušetříte 44 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2015)

Autor
Royt, Jan
Počet stran
192
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2015
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14105101
EAN
9788026207993
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0799-3
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Kniha rozhovorů se známým historikem umění je putováním po krajině, jež promlouvá uměleckými díly, které na ní během staletí vznikly. Zabývá se mnohovrstevnatými vztahy, které působí mezi uměleckým dílem a člověkem, místem, spiritualitou i politikou. Rozhovor představuje výraznou osobnost prof. Royta, jeho cesty k umění a za uměním, která se pak stává průvodcem rozumění tomu, jak bohaté perspektivy se člověku otevírají, když k sobě nechá promlouvat bohatství a krásu uměleckého působení minulých věků i současnosti. Kniha zaujme všechny zájemce o umění a památky, neboť jim poskytne inspirativní svědectví o životě s uměním a podněty k vlastnímu prožívání. Prof. Jan Royt patří mezi přední české historiky umění. Zabývá se především středověkou malbou a ikonografií, ale také barokní zbožností či raně křesťanským uměním. Je autorem řady odborných knih, věnuje se popularizaci tématu v médiích a na veřejných debatách a přednáškách, dlouhá léta píše do Perspektiv Katolického týdeníku sloupky o křesťanské ikonografii. Vyučuje na několika vysokých školách, v současnosti je prorektorem Univerzity Karlovy. Martin Bedřich je literární historik, šéfredaktor nakladatelství Portál a výkonný redaktor teologicko-kulturní revue Salve. V Portále vyšla jeho kniha rozhovorů s Martinem C. Putnou Vždycky v menšině.

O autorech

Royt, Jan
Bedřich, Martin

Bedřich, Martin

Všechny knihy autora

Recenze (4)

  • Dobře víme, jak se náš zážitek z uměleckého díla prohlubuje jeho odborným výkladem. Kniha „Krajinami umění“ ukazuje na životním příběhu výrazné osobnosti prof. Jana Royta (1955), jak obtížná a náročná je cesta k takovému pohledu do nitra děl a z jak hlubokých znalostí a zkušeností se odborný popis a výklad uměleckého díla rodí.

    V první části rozhovorů (Cesty k umění) se ličí nejen vnější peripetie Roytovy cesty k dějinám umění, ale také jeho duchovní genealogie, formování jeho pojetí umění, interpretace uměleckých děl a také poslání historika umění: jeho úkolem není jen badatelské práce, ale stejně tak snaha přinášet krásu uměleckých děl a radost z ní ostatním lidem.

    Druhá část (Umění a místa) ukazuje, jaký význam pro interpretaci díla má jeho vztah k místu, na kterém vzniklo. Přitom se místem rozumějí nejen materiální podmínky místa, ale také obecněji krajina, lidé s jejich potřebami, dějinná situace, krátce zapojení díla do konkrétního života. J. Royt do tohoto výkladu vkládá také obecnější úvahy, například o povaze formy díla nebo o vztahu umění a mravnosti.

    Rozhovor třetí části (Umění a víra) se týká duchovních aspektů umění. Jde o velké množství témat, jako je vztah emocionality a racionality v  intepretaci díla, imanentnost formy jako projev ducha, dějiny umění jako dějiny ducha, obrazoborectví, emocionální a didaktická funkce umění, umění křesťanské, sakrální, zadání a provedení díla, centrum a periferie, symbolí a mnohé jiné.

    Čtvrtá část (Umění v pohybu) poukazuje na to, že interpretace díla musí brát zřetel i na dějiny či další život díla. Dílo je dynamické nejen svou povahou, ale také tím, jak se s ním zachází. Jan Royt to ukazuje na povaze a životě katedrál i na užítí umění k reprezentaci. (pomníky) a zamýšlí se i nad koncipováním výstav aj.

    Tato velice zajímavá knika pomáhá odpovědět na otázku, co je ta zvláštní věc, která je podle praktických měřítek tak nadbytečná, a přece tak nezbytná pro každého, do jehož života jednou vstoupila - co je to umění a jak mu rozumět.

    Karel Šprunk

    Zdroj: časopis Universum

    Přečíst celou recenzi Zavřít