Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla

Kniha měsíce 2018-09Ediční plán 2018H2 2018_19Genetická metoda čtení 2018-09Tichá síla
BONUSY PRO VÁS
ČASOPISY SLEVY 30 – 70 %
Jak si uděláme zeměkouli

Jak si uděláme zeměkouli

Vaše cena s DPH
79 Kč 71 Kč
Ušetříte
Dostupnost
Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost


Autor
Ilustrátor
Ilkovičová, Kateřina
Nakladatel
Portál
ISBN
978-80-262-0149-6
Počet stran / vazba
64 / Pevná
Rok vydání
2012
Kód
11310301
EAN
9788026201496
Obálka v tiskové kvalitě


Hravé interaktivní vyprávění o Zemi a jejím postavení ve vesmíru. Knížka podporuje tvořivost, rukodělnou činnost, a hlavně pomáhá rozvíjet prostorovou představivost dětí spojením textu s názorným a zároveň poetickým zobrazením v ilustracích. Obsahem přispívá také k environmentální výchově. Jazyk autorky přibližuje zobrazované jevy jednoduchými větami, srozumitelnými pro malé děti, které jsou prostřídány rytmickými, jazykově čistými verši. Dětskému vnímání odpovídá celkový dojem hravosti. Kniha je jazykovým i výtvarným vyjádřením naprosto originální a současná, v roce 1993 získala ocenění Zlatá stuha (první vydání v r. 1992). Kniha je psána pro děti od 4 do 8 let. Rodiče ji mohou přečítat dětem, využijí ji i učitelky MŠ (téma odpovídá RVP PV). Nové vydání ilustrovala Katarína Ilkovičová.
Milena Lukešová zasvětila celý svůj život literatuře pro děti a mládež. Těžištěm jejího díla byla tvorba pro nejmenší děti a začínající čtenáře. Kromě vlastní autorské tvorby se věnovala také překladům. Napsala desítky knih, patří k nim mj. nápaditá leporela, obrázkové encyklopedie (Knížky pro Lucinku, Velká obrázková kniha o zvířatech), sbírky dětských veršů (Bačkůrky z mechu) i poezie pro dospívající mládež (Nahej v trní), spolupracovala s dětskými časopisy. V roce 2007 byla Mileně Lukešové udělena Zlatá stuha 2006 za celoživotní novátorský přínos literatuře pro děti a mládež.

Jak si uděláme zeměkouli
Jak si uděláme zeměkouli
Jak si uděláme zeměkouli
Jak si uděláme zeměkouli
Jak si uděláme zeměkouli
Jak si uděláme zeměkouli
19.05.2017
Lukešová, Milena: Jak si uděláme zeměkouli - Žiji s knihou
zijisknihou.blogspot.cz/2017/02/z-knihkupectvi-jak-si-udelame-zemekouli.html

Po téhle krásné knize jsem už nějakou dobu pokukovala. Připomíná mi totiž jednu knížku z dětství; čítávala jsem si v ní o zákonitostech přírody a počasí, třeba jak vzniká déšť a jak se projevuje bouřka. Vzpomínám si, že byla jen v sešitové vazbě, ale nesmírně poutavá. Obdobné téma jedinečně zpracovaly Milena Lukešová a Katarína Ilkovičová (ilustrace) v knize Jak si uděláme zeměkouli (z roku 2012).

Autorka Milena Lukešová před dětskýma očima doslova vybuduje vesmír. S dominantní hvězdou Sluncem a kamarádsky vyhlížející planetou Zemí. Srozumitelně dětem vysvětluje, jak se svět otáčí, jak jsou pro život na Zemi důležité Slunce a vzduch. Až z té křehké a zároveň silné a dokonalé vesmírné symbiózy – představené přímočarou dětskou formou, mrazí.

Z výstižného a dobře graficky zpracovaného textu, místy doplněného svěžími verši, a z povedených ilustrací se ale děti dozvědí nejen o postavení Slunce a Země ve vesmíru. Autorka Milena Lukešová (která mimochodem dostala ocenění Zlatá stuha za celoživotní novátorský přínos pro dětskou literaturu) šla v tématu do hloubky a osvětluje dětem, jak vznikají roční období a časové úseky či denní doby.

Zejména v závěru je patrný apel na šetrný přístup k Zemi. Autorka zdůrazňuje potřebu čistého vzduchu a planety a vzbuzuje v dětských čtenářích ekologické cítění – a to v době smogové není od věci...

Našemu malému čtenáři se moc líbí ilustrace. Na poznávání dalších rozměrů knihy má dost času. Titul Jak si uděláme zeměkouli je vhodný pro děti od čtyř let. Pokud však vynecháte vesmírné složitosti, anebo je zjednodušíte, pak zejména obrázky udělají radost i dětem mladším.

Kniha se nám nesmírně (vesmírně) zamlouvá! :-)