Jak si uděláme zeměkouli

Jak si uděláme zeměkouli

Lukešová, Milena

Portál, 2012

79 Kč67 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Původní cena: 199 Kč, celková sleva: 60%

Hravé interaktivní vyprávění o Zemi a jejím postavení ve vesmíru. Knížka podporuje tvořivost, rukodělnou činnost, a hlavně pomáhá rozvíjet prostorovou představivost dětí spojením textu s názorným a zároveň poetickým zobrazením v ilustracích. Obsahem přispívá také k environmentální výchově. Jazyk autorky přibližuje zobrazované jevy jednoduchými větami, srozumitelnými pro malé děti, které jsou prostřídány rytmickými, jazykově čistými verši. Dětskému vnímání odpovídá celkový dojem hravosti. Kniha je jazykovým i výtvarným vyjádřením naprosto originální a současná, v roce 1993 získala ocenění Zlatá stuha (první vydání v r. 1992). Kniha je psána pro děti od 4 do 8 let. Rodiče ji mohou přečítat dětem, využijí ji i učitelky MŠ (téma odpovídá RVP PV). Nové vydání ilustrovala Katarína Ilkovičová.
Milena Lukešová zasvětila celý svůj život literatuře pro děti a mládež. Těžištěm jejího díla byla tvorba pro nejmenší děti a začínající čtenáře. Kromě vlastní autorské tvorby se věnovala také překladům. Napsala desítky knih, patří k nim mj. nápaditá leporela, obrázkové encyklopedie (Knížky pro Lucinku, Velká obrázková kniha o zvířatech), sbírky dětských veršů (Bačkůrky z mechu) i poezie pro dospívající mládež (Nahej v trní), spolupracovala s dětskými časopisy. V roce 2007 byla Mileně Lukešové udělena Zlatá stuha 2006 za celoživotní novátorský přínos literatuře pro děti a mládež.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Ilkovičová, Kateřina

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0149-6

 • Počet stran / vazba:64 / Pevná

 • Rok vydání:2012

 • Kód:11310301

 • EAN:9788026201496

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

 • Lukešová, Milena: Jak si uděláme zeměkouli - Žiji s knihou
  zijisknihou.blogspot.cz/2017/02/z-knihkupectvi-jak-si-udelame-zemekouli.html

  Po téhle krásné knize jsem už nějakou dobu pokukovala. Připomíná mi totiž jednu knížku z dětství; čítávala jsem si v ní o zákonitostech přírody a počasí, třeba jak vzniká déšť a jak se projevuje bouřka. Vzpomínám si, že byla jen v sešitové vazbě, ale nesmírně poutavá. Obdobné téma jedinečně zpracovaly Milena Lukešová a Katarína Ilkovičová (ilustrace) v knize Jak si uděláme zeměkouli (z roku 2012).

  Autorka Milena Lukešová před dětskýma očima doslova vybuduje vesmír. S dominantní hvězdou Sluncem a kamarádsky vyhlížející planetou Zemí. Srozumitelně dětem vysvětluje, jak se svět otáčí, jak jsou pro život na Zemi důležité Slunce a vzduch. Až z té křehké a zároveň silné a dokonalé vesmírné symbiózy – představené přímočarou dětskou formou, mrazí.

  Z výstižného a dobře graficky zpracovaného textu, místy doplněného svěžími verši, a z povedených ilustrací se ale děti dozvědí nejen o postavení Slunce a Země ve vesmíru. Autorka Milena Lukešová (která mimochodem dostala ocenění Zlatá stuha za celoživotní novátorský přínos pro dětskou literaturu) šla v tématu do hloubky a osvětluje dětem, jak vznikají roční období a časové úseky či denní doby.

  Zejména v závěru je patrný apel na šetrný přístup k Zemi. Autorka zdůrazňuje potřebu čistého vzduchu a planety a vzbuzuje v dětských čtenářích ekologické cítění – a to v době smogové není od věci...

  Našemu malému čtenáři se moc líbí ilustrace. Na poznávání dalších rozměrů knihy má dost času. Titul Jak si uděláme zeměkouli je vhodný pro děti od čtyř let. Pokud však vynecháte vesmírné složitosti, anebo je zjednodušíte, pak zejména obrázky udělají radost i dětem mladším.

  Kniha se nám nesmírně (vesmírně) zamlouvá! :-)

  - 19.05.2017

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)