Přátelská sněhová vločka

Přátelská sněhová vločka

Peck, M. Scott

Portál, 2011

99 Kč84 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Původní cena: 175 Kč, celková sleva: 43%

Obyčejný příběh o neobyčejných věcech
Dívce Janě je asi deset let. Právě začíná zima a s ní přichází i sníh. Když Janě přistane na nose jedna jediná sněhová vločka, začíná přemýšlet o tom, co za vločku to je: jestli je hodná, jak je stará, jestli ji má vločka, jak se jmenuje (určitě František!), jaký má vztah s jinými sněhovými vločkami (vločky se přece rády lepí na sebe a vytvářejí závěje…), kolik miliard vloček Bůh zvládne nasněžit, proč každá vločka vypadá, jako by se skládala z ještě menších vloček, kam vločky odcházejí (až se zase oteplí, je čas říci Františkovi „sbohem“ – nebo snad „na shledanou“). Jana hledá odpovědi na své otázky a racionální vysvětlení jejího staršího bratra ji neuspokojují. Uvažování nad koloběhem vloček, závějemi sněhu a „putováním“ vody po Zemi vedou Janu k myšlenkám o Bohu, ke kterému si i díky příhodě s neobyčejnou sněhovou vločkou vytváří nový, osobní vztah. Novela se dotýká složitých otázek, přesto především díky velmi dobrým dialogům působí svěže a lehce.
M. Scott Peck (1936–2005) byl americkým psychoterautem, jehož esejistické knihy se staly klasikou duchovní a populárně psychologické literatury v tom nejlepším slova smyslu. V Portálu vyšel Peckův román Postel u okna.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Obyčejný příběh o neobyčejných věcech

 • Překladatel:Fafejta, Ondřej

 • Ilustrátor:Peck, Christopher Scott

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0013-0

 • Počet stran / vazba:64 / Pevná

 • Rok vydání:2011

 • Kód:14203601

 • EAN:9788026200130

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Drobná knížka právě do kapsy (navíc sympatického, téměř čtvercového formátu) Přátelská sněhová vločka patří do kategorie pseudomystiky pro mladší školní děti. Hlavní hrdinkou je desetiletá Jana, které jednoho dne spadne na nos vločka. Jana – na rozdíl od normálních dětí – netruchlí, že nenapadl pořádný sníh, protože vloček bylo málo, ale tuhle svoji jedinečnou zkušenost střetu s vodní materií pojmenuje František a pouští se na dlouhou filosofující cestu, na jejímž konci stojí koncept Boha.

    Protiváhou Janě je její technokratický, o trochu starší bratr, jehož materialistická selhání v průběhu cesty za neopakovatelností padajícího sněhu postupně selhávají. Netřeba prozrazovat, k čemu asi tak Jana – za jemné pomoci chápajících rodičů - dojde.

    V české literární tradici, pokud vím, podobné texty víceméně absentují, zato Američané, kteří milují nejrůznější druhy církví a sekt – a taky psychoterapii - jich mají přehršle. Autor M. Scott Peck (1936-2011) sám byl psychoterapeut a jak praví přebal knihy, jeho „esejistické knihy se staly klasikou duchovní a populárně psychologické literatury v tom nejlepším slova smyslu“. V případě podobných knih nejde obvykle o nijak složité opusy, pojetí boha je tu vysvětleno prostě, z laického pohledu vycházejícího z přesvědčení, že Bůh je tak nějak všude kolem nás a ve všem. Takové knihy – a Přátelská sněhová vločka není výjimkou – mají zcela zřetelnou výchovnou ambici, proto je ovšem trochu složitější odhadnout, kdo je přesně cílový čtenář. Jestli rodiče, kteří na duchovno při výchově tak docela neresignovali, ale odmítají explicitně katolické pojetí, a nebo zvláště intelektuálně/duchovně založené děti raného školního věku. Rozhodně to není četba vhodná pro milovníky napínavých příběhů a dramatické zápletky, té se případnému zájemci – na rozdíl od dobra, vřelého literárního obětí a velmi naléhavého pedagogického vedení – nedostane. Výhodou je překlad Ondřeje Fafejty usilující z dílka udělat text co nejbližší českému uživateli: nebojí se ani počeštěné geografie, což je v záplavě dětské literatury plné nesmyslně odbytých překladů (zejména zrovna jmen) příjemné osvěžení.

   

  Autorka recenze: Marta Ljubková
  zdroj:
  www.mestoprodeti.cz

  - Kam padá americká vločka? – rec. M. Ljubková

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)