100 chyb při péči o lidi s demencí

Tištěná kniha (2020)

0 % 1 recenze

225 Kč

265 Kč −15 %, ušetříte 40 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Simonová, Lucie
Počet stran
120
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22309702
EAN
9788026217060
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1706-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Je důležité, aby se pečující o osoby s demencí starali tak, že se jejich klienti budou cítit dobře. To se však podaří pouze tehdy, budou-li pracovníci stále znovu zkoumat a zlepšovat svůj postoj, ošetřovatelské kompetence i odborné know-how. Právě to je cílem tohoto přehledného, srozumitelného a výstižného rádce. Čtenáři se dozvědí, jakých chyb by se při péči mohli dopouštět. Cílem však je zprostředkovat jim mnoho praktických rad a tipů v oblasti vlastního postoje, uspořádání prostředí, komunikace, náročného chování, práce s klientovou biografií či péče o tělo a výživy. Každé ze sta hesel obsahuje předpoklad, s nímž autorky nesouhlasí, komentář a podnět, jak se dané chybě vyhnout. Podněty autorek ukazují mimo jiné směrem k individualizované péči, zájmu o důvody určitého chování a respektu k postoji osob s demencí. Jutta König je znalkyně v oblasti sociálního práva a zdraví. Dr. Claudia Zemlin pracuje jako klinická psycholožka, gerontoložka, psychoterapeutka a vyučuje na Univerzitě Witten/Herdecke. Autorky vedou v Německu četné semináře na téma péče o lidi s demencí a poskytují v této oblasti poradenství.

O autorech

König, Jutta

König, Jutta

Všechny knihy autora

Zemlin, Claudia

Zemlin, Claudia

Všechny knihy autora

Recenze (1)

  • Datum 9. 5. 2017

    Kniha autorek Jutty Konig a Claudie Zemlin „100 chyb při péči o lidi s demencí“ smysluplně, logicky a velmi prakticky navazuje na knihu s provokujícím názvem „Mami, kdy konečně umřeš?“, kterou Portál vydal v roce 2016. V ní autorka – novinářka a nesmírně obětavá dcera dementní maminky – realisticky a detailně popsala situaci osoby pečující o dementní blízkou osobu. V péči o matku se nasadila „až do roztrhání těla“ a nakonec došla k pesimistickému závěru, že to všechno bylo špatně. V její knize je sice přesně stanovena diagnóza, ale nenabízí řešení, nenabízí cestu ven z tohoto bludného kruhu. Jediné, co ze své osobní zkušenosti vyvodí, je přání, formulované takřka jako zákaz – rozhodně si nepřeje, aby se pro ni jednou podobně obětovala její dcera. Chce být proto „odložena“ do ústavu.

    Autorky knihy „100 chyb při péči o lidi s demencí“ nic ze zkušeností Martiny Rosenberg nezpochybňují, avšak jako zkušené profesionálky vědí, že nestačí problém jen popsat, je třeba nabídnout i jeho řešení. Jak je patrné již z názvu jejich knihy, rozhodly se chyby v péči (většinou nechtěné nebo nevědomé) nejen pojmenovat, ale navrhnout i způsob jejich eliminace. Jednoduše nehodit „obtížného“ klienta přes palubu, ale postavit se k výzvě čelem, tak, aby byl klient maximálně spokojený a zároveň pečující nezničil sám sebe.

    Poučí-li se touto knihou dcera Martiny Rosenbergové, možná bude jednou schopna své mamince (v případě demence) dosloužit doma až do konce, a pokud ne, může se spolehnout na profesionální službu v příslušném ústavu. To samozřejmě za předpokladu, že i jeho zaměstnanci do té doby cenné rady Jutty Konig a Claudie Zemlin přijmou za své. Zřizovatelům a provozovatelům takových zařízení se touto publikací dostává do rukou velmi cenný a užitečný nástroj prevence syndromu vyhoření u zaměstnanců v přímé péči. Radost z dobře konané práce totiž vede ke spokojenosti, a jak dokazuje i v knize citovaný výzkum, vede také k nižší nemocnosti personálu a k menší fluktuaci.

    MUDr. Marie Svatošová

    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál

    Přečíst celou recenzi Zavřít