Manuál pro pomáhající profese

Pěstounská péče

Tištěná kniha (2016)

0 % 1 recenze

314 Kč

449 Kč −30 %, ušetříte 135 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2016)

Počet stran
256
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2016
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22309301
EAN
9788026210207
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1020-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Manuál by měl sloužit pracovníkům pomáhajících profesí v podpoře pěstounských rodin. Pokrývá klíčová témata práce s pěstounskými rodinami. První část se věnuje procesu pěstounské péče od práce se zájemci o pěstounskou péči, přes proces prověřování a přípravy po doprovázení a ukončení pěstounské péče. Druhá část se zaměřuje na specifické situace, např. dítě s poruchami chování, rozvod pěstounů, příbuzenská PP, PP na přechodnou dobu. Každé téma obsahuje popis situace či tématu, problematické momenty a možnosti podpory nebo řešení. Přestože jsou v manuálu využity zahraniční zkušenosti, vychází z české reality a nabízí řešení možná v aktuálních podmínkách. Kniha je určena především sociálním pracovníkům a využijí ji i pedagogové a psychologové, kteří pracují s dětmi, jež jsou v náhradní rodinné péči. Hana Pazlarová učí na Katedře sociální práce FF UK a téměř 20 let se profesně zaměřuje na sociální práci s rodinami, systém péče o ohrožené rodiny a děti v českém i mezinárodním kontextu, služby pro rodiny, děti v náhradní rodinné i institucionální péči a sociálně právní ochranu dětí. V těchto oblastech vyvíjí výzkumnou, lektorskou i publikační činnost.

O autorovi

Pazlarová, Hana ed.

Recenze (1)

  • Datum 5. 4. 2017

    Publikace je koncipována jako manuál. Snaží se přinést ucelený pohled na problematiku, s odpovídajícím právním podkladem a ukotvením v rámci našeho státního systému. Je ale oživena konkrétními příběhy a kazuistikami (samozřejmě citlivě pozměněnými, aby nemohlo dojít k identifikaci protagonistů). Kniha, jak jsem vnímala i při čtení, je především psána pro sociální pracovníky, zaměřuje se spíš na předložení a vysvětlení možností a limitů našeho systému a na to, jaké faktory je nutné brát v potaz, než na hloubkovou analýzu pocitů. Což neznamená, že by v ní nebyly zajímavé věci jak pro psychology, tak pro studenty psychologie.

    V knize se rozebírají všechny druhy pěstounské péče: od pěstounské péče na přechodnou dobu přes dlouhodobou, po příbuzenskou. Publikace se nevyhýbá ani složitějším tématům jako děti z minorit, postoj vlastních dětí v rodině nebo otázkám sexuální orientace. Mě hodně zaujala kapitola o fungování pěstounské péče na přechodnou dobu.

    Začátek knihy je věnován aktuální situaci pěstounské péče v České republice a procesu náboru pěstounů, s kapitolou věnující se osobnosti pěstounů. Čtenář najde v publikaci konkrétní příklady postupů a například i finančního ohodnocení různých situací pěstounů. Poté se věnuje různým fázím procesu pěstounské péče, od přijetí dítěte a adaptace po ukončení péče. Následuje popis různých typů pěstounské péče a publikace je ukončena rozborem rizikovějších situací.

    Mně osobně se lépe četla druhá polovina knihy, která se zabývá víc konkrétními, potenciálně obtížnými, situacemi, jako kontakt dítěte s původní rodinou, než první část, která se víc zabývá obecným rámcem.

    Já pro sebe hodnotím jako přínos mnohem lepší orientaci v problematice pěstounské péče, praktický pohled do toho, jak funguje náš systém a jakými procesy prochází (nebo neprochází v případě rodinné PP) budoucí pěstouni a hodně mě vždycky zaujaly konkrétní příběhy.

    Alžběta Krejčovácasopisagora.cz/2016/12/1087/

    Recenze byla zpracována pro časopis Agora

    Přečíst celou recenzi Zavřít