Mikulášský týden je tady! Využijte slevy 20 % na tištěné knihy!

Využití vzpomínek při práci se seniory

Reminiscence

Tištěná kniha (2010)

0 % 5 recenzí

237 Kč

297 Kč −20 %, ušetříte 60 Kč

Rozebráno

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2010)

Počet stran
152
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2010
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
22400201
EAN
9788073675813
Nakladatelství
Portál
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Využití vzpomínek při práci se seniory Jako reminiscenční terapie je obvykle označován rozhovor terapeuta se starším člověkem (nebo skupinou seniorů) o jeho dosavadním životě, jeho dřívějších aktivitách, prožitých událostech a zkušenostech. Autorky v knize popisují základní reminiscenční techniky – vzpomínání ve skupině, vzpomínkové boxy, knihy života, reminiscenční divadlo. Upozorňují na význam vzpomínkových podnětů a volby témat vzpomínání, analyzují různé přístupy v práci s reminiscencí, zabývají se významem osobnosti člověka ve vztahu ke vzpomínání. Velký důraz kladou na vytváření podmínek pro využití reminiscenčních přístupů v institucích pro seniory, kde tato dimenze lidského života bývá opomíjena. PhDr. Hana Janečková, Ph.D., pracovala jako odborná asistentka ve Škole veřejného zdravotnictví IPVZ, dnes vyučuje na 3. lékařské fakultě UK a spolupracuje s Diakonií ČCE. Marie Vacková je ředitelkou Domova pro seniory v Týništi nad Orlicí.

O autorech

Janečková, Hana

Janečková, Hana

Všechny knihy autora

Vacková, Marie

Vacková, Marie

Všechny knihy autora

Recenze (5)

  • Vzpomínání a vyprávění patři již odedávna k vytváření prostoru, ve kterém se člověk setkává s člověkem. Ten, kdo vypráví, oživuje příběh. Ten, kdo naslouchá vnímá jeho barvy, nechává v sobě působit obsah sděleného. Pokud na obsah takového setkání přistoupí všichni zúčastnění, odcházejí vzájemně obohaceni.

     

    Reminiscenční terapie je zaměřena na vedení rozhovoru, během kterého si klient, často za pomoci vhodných pomůcek (staré fotografie, předměty, hudba, filmy), rozpomíná a vypráví o svém životě. Tato technika má svá pravidla a vychází z principů péče orientované na člověka, respektujícího a validizujícího přístupu.

     

    Publikace, kterou obě zkušené autorky předkládají čtenářům, je zakotvena v dlouhodobé práci se seniory a založena na dobré orientaci v seniorské problematice. Autorky těží z proběhlých výzkumů a ze spolupráce nejen s odborníky, ale i klienty mnoha zařízení pro tuto věkovou skupinu. To se odráží i ve způsobu, jak je kniha napsána – srozumitelně a s mnoha konkrétními, pro pracovníky užitečnými výstupy. Ti, kdo se seniory pracují, ať již v sociálních službách nebo ve zdravotnictví, ocení zejména praktické návody jak aplikovat reminiscenční terapii individuálně či ji zúročit během vedení reminiscenční skupiny. Nesporným přínosem je rozpracování využití reminiscenční terapie u osob s demencí. Pro ty, kdo se seniory žijí bude jistě zajímavé využití této techniky v domácím prostředí.

     

    Publikace je rozdělena na dvě části, teoretickou a praktickou. V Úvodu teoretické části je čtenářům představen kontext reminiscence jako metody, její definice a přístupy. O tom, že výstupy reminiscence jsou měřitelné a že tato technika má přínos pro vytváření lepšího vztahu klientů s personálem hovoří kapitola číslo tři. Ve čtvrté kapitole teoretické části nalezneme informace o praktickém využití vzpomínek jako odkazu historické paměti jednotlivce dalším generacím. Zároveň se dozvíme, že reminiscence mohou být důležitou zpětnou vazbou pro personál, určitým vodítkem dalšího zkvalitňování služeb pro jejich uživatele. Pátá a poslední kapitola teoretické části se zabývá vztahem osobnosti a reminiscence, popisuje nejčastější reakce uživatelů reminiscenční terapie a interpretuje možná východiska jejich postojů k reminiscenci.

     

    V praktické části se hned v úvodu hovoří o předpokladech k uplatnění reminiscence ze strany personálu. Mezi ty hlavní patří jednoznačné východisko práce s klientem založené na principech péče orientované na člověka a respektování jeho důstojnosti. Zdůrazněn je význam vzpomínek během různých fází pobytu seniora v instituci. Velká pozornost je věnována překážkám reminiscence, které se mohou vyskytnout jak ze strany klienta, tak ze strany pracovníků. Za velkou překážku považují autorky nedostatečně vstřícnou a podpůrnou atmosféru zařízení. V knize čtenář najde také stručný vhled do možností využití reminiscenční terapie formou projektů a kreativních aktivit určených seniorům.

     

    V kapitole zaměřené na typologii reminiscenčních aktivit se dostáváme ke konkrétním příkladům využití reminiscenční terapie. Jsme postupně uváděni do přípravy reminiscenčních programů, seznamováni s nároky, které jsou kladeny na osobu facilitátora vzpomínkových aktivit. Nechybí zejména praktické informace o využití vzpomínek v práci se skupinou seniorů. Důležité jsou informace o rizicích a problémech, které se během této aktivity mohou vyskytnout.

     

    Samostatná kapitola je věnována využití reminiscence v péči u osoby s demencí. U těchto osob přínos reminiscence souvisí především s jejich potřebou někam patřit, ještě něco dokázat. Reminiscenční aktivita musí být vždy mírně modifikována na základě individuálních reakcí klienta. V knize nechybí ani velice užitečné konkrétní techniky a tipy, jak s lidmi s demencí pracovat.

     

    Velmi důležité je zpracování tématu využití reminiscence v rodině a ve spolupráci instituce a rodiny. Autorka seznamuje čtenáře s projekty, které ukazují jak reminiscenční techniky účinně napomáhají lepšímu vzájemnému dorozumění mezi členy rodiny a podporují život člověka v domácím prostředí. U osob s demencí mohou např. usnadnit orientaci (rozmístění starých známých předmětů, reminiscenční stezka ap.).

     

    V závěru knihy se seznamujeme i s kreativním využitím vzpomínek pomocí např. reminiscenčního divadla, kdy se senioři během dramatizace některé významné životní události nebo i každodenního života v určitém prostředí přenášejí do vzpomínek. Mohou např. hercům napovídat, vzpomínají spolu s nimi a čerpají radost díky vtažení právě probíhajícího dění. Další možností, jak pracovat se vzpomínkami je vytváření knih života, životních map či knih životního příběhu. Klient sám, ve spolupráci s rodinou nebo personálem může psát svůj životní příběh, což posiluje vědomí jeho identity, rodové sounáležitosti. Kniha je pak cenným rodinným materiálem.

     

    Neméně zajímavá je další z technik reminiscence – vytvoření vzpomínkové krabice, ve které jsou předměty, které mají pro klienta osobní význam a smysl (staré fotografie, dopis, rukavičky, klíče atp.). Vzpomínková krabice slouží pro radost seniora a je velmi dobrým prostředkem k navazování kontaktu.

     

    V přílohách najde čtenář příklady časové osy, vzor sebehodnotícího dotazníku pro asistentky reminiscenčních skupin a návrh dohody o pravidlech průběhu reminiscenční skupiny. Přehled zdrojů a literatury dobře poslouží jako orientace pro zájemce o hlubší studium seniorské problematiky.

     

    Tato publikace bude užitečná všem pracovníkům ve zdravotnictví a v sociálních službách, kteří pracují se starými lidmi a hledají způsoby jak zlepšit kontakt s nimi a celkovou kvalitu péče. Kniha ukazuje, jak zapojení reminiscenčních technik přispívá k větší pohodě uživatelů služeb, působí jim radost, zlepšuje jejich sociální začlenění. Podporuje individuální přístup ze strany personálu a zvyšuje jeho kompetenci při práci s touto cílovou skupinou. Reminiscenční terapie si uplatnění v praxi stoprocentně zaslouží.

    PhDr. Martina Hasalíková
    Poradna pro pečovatele
    Neurologická klinika FNKV
    Šrobárova 50, Praha 10

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Jedna z autorek se zabývá převážně teoreticky prací se seniory, vyučuje na vysoké škole, je metodičkou v oborech sociální medicíny a  gerontologie. Druhá je ředitelkou domova seniorů, proto jde o autorské spojení mimořádně vhodné.

    Je to publikace velmi potřebná. Opírá se i o zkušenosti zahraničních odborníků a ve své teoretické i praktické části popisuje základní techniky reminiscenční práce – práce se vzpomínkami.

    Senioři potřebují ve vzpomínkových rozhovorech především generačně sourodou skupinu,  potřebují být vyslechnuti a vděčně oceňují spoluprožívání vlastních poznatků a zážitků. Nároky na terapeuta jsou nemalé. Měl by být nejen empatický, ale plně kvalifikovaný a vzdělaný například v historii.

    V současnosti ještě není vzpomínání v centrech, domovech a institucích seniorů samozřejmou součástí denních programů a pořadů. Naopak, často  falešná a familiérní blahosklonnost má demonstrovat kladný vztah zaměstnanců ke klientům. To není dobře!

    Proto publikace dává doslova návody na reminiscenční činnost. Zabývá se i vhodným   prostředím. Ve výčtu literatury a zdrojů vypočítává i návrhy pro návštěvy skanzenů a výstav, které mohou seniorské vzpomínky doplnit, obohatit a konkretizovat.

    Zajímavé a přínosné je doporučení zapojovat do reminiscenčních programů kromě aktivních seniorů i ty, kteří nediskutují, jsou pasivní, ale přece po svém vnímají a spoluprožívají vzpomínkové scénáře zúčastněných.
    Zařízení a instituce mohou i podle doporučení a návodů knihy využívat nejširší škálu činností nejen jako vyprávění, besedy, výstavky, psaní a předčítání vzpomínek a příběhů, ale i divadlo a hrané scénky. Škoda, že není zmíněn společný poslech dobové oblíbené hudby, která jim určitou etapu života připomene. Také pořady o osobnostech vlastní generace a jejich přínosu době by se mohl setkávat s pozitivním ohlasem.

    Důležitý je pocit stoupajícího sebevědomí, vědomí lidské důstojnosti a zdůraznění významu života každého člověka.  V místnosti, vyzdobené  památnými předměty, fotografiemi, starožitnostmi je účinek reminiscenčních pořadů skutečně podtržen.

    Celoživotní práci je možno připomenout i přípravou dokumentačních krabic, alb, stránkami společné i osobní životní knihy. Důležité je, aby měli i nemobilní senioři tyto památky k dispozici, blízko a dostupné.
    Publikace je v každém směru přínosem, který by neměl chybět nejen v knihovně zařízení pro seniory, ale zejména v povědomí zaměstnanců a jejich denní praxi. Mají přece v rukou to nejcennější – lidské osudy.

    Helena Volavková
    Zdroj: www.seniorum.cz

    Přečíst celou recenzi Zavřít