V první části publikace autoři seznamují čtenáře s obsahem pojmů pomáhající profese, charakteristika zdravotního postižení, společenské aspekty postavení občanů se zdravotním postižením a to se zaměřením na současné tendence společenského vývoje v ČR. Taktéž se čtenář seznámí s příklady postavení občanů se zdravotním postižením v oblasti zaměstnanosti a vzdělávání. První část publikace končí kapitolou věnující se základním charakteristikám pečujících rodin.
Mnohem obsáhlejší je druhá část, která se věnuje jednotlivým druhům zdravotního postižení. Podává velmi dobrou informaci o konkrétních zdravotních postiženích – mentálním, fyzickém, senzorickém a z oblasti narušených komunikačních schopností. V každé z uvedených kapitol získá čtenář mimo základní informace terminologické taktéž informace o etiologii, specifických projevech a komunikaci s osobami se zdravotním postižením. Každá kapitola druhé části je v závěrečné pasáži věnována dopadům zdravotního postižení a možnostem intervenčních přístupů, včetně rozsáhlé přílohové části s odkazy na další zdroje informaci, poradenská pracoviště, svépomocné organizace a sdružení.
Není mnoho publikací, kde by čtenář nalezl tak precizní vymezení zdravotního postižení s přehledem relevantních koncepcí a dokumentů ČR za poslední desetiletí, aktuální demografické údaje nevyjímaje. Jak vedoucí autorského týmu uvádí v předmluvě, recenzovaná kniha je určená pracovníkům pomáhajících profesí a studentům vyšších odborných a vysokých škol. Kniha však může být přínosem i pro laickou veřejnost, neboť autoři skutečně přehledně podávají pravidla pro jednání s lidmi se zdravotním postižením, zásady, metody, formy i případná rizika komunikace.
Publikace se tak stává přínosnou pro odbornou i širší veřejnost, poskytuje výborné a komplexní informace o fenoménu zdravotního postižení jako závažné životní situace, stejně jako doprovodného fenoménu – pomáhajících profesích.
MUDr. Rostislav Čevela, Ph.D.
MUDr. Libuše Čeledová, Ph.D.