Výraz emocí u člověka a u zvířat

Tištěná kniha (2020)

0 % 6 recenzí

424 Kč

499 Kč −15 %, ušetříte 75 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2020)

Překladatel
Král, Josef
Překladatel
Příhoda, Václav
Edice
Klasici
Počet stran
352
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2020
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
21205901
EAN
9788026215837
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1583-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

  • Poznejte a opanujte své emoce s našimi knihami
Kniha vydaná v roce 1872 představuje nejmladší z trojice hlavních Darwinových děl o evoluční teorii. Důraz je kladen na univerzální povahu výrazu emocí, což se projevuje podobnostmi mezi různými etniky i mezi zvířaty a lidmi. To naznačuje vrozený původ emocí. Darwin spojuje mentální stavy s koordinací pohybů, jak již naznačuje příbuznost slov „motiv“ a „emoce“. Rozdíl mezi lidmi a zvířaty mnohdy spočívá v tom, že u lidí se jedná o symbolické náznaky, které byly u jejich zvířecích předků míněny doslova (například pohrdání a hnus jsou spojeny s pohyby, jejichž původním cílem bylo vyhnout se odpornému zápachu). Darwin tímto způsobem pojednává o jednotlivých emocích typu pláč, zoufalství, veselá nálada, hloubání, hněv, pohrdání, vina, překvapení či stud a detailně popisuje, jak se projevuje jejich výraz. Jedná se zároveň o jednu z prvních publikací, která byla doprovozena fotografiemi. Kniha představuje Darwinův hlavní příspěvek dějinám psychologie 19. století a může být považována za čtenářsky přístupný úvod do Darwinova pojetí evoluce.
Charles Darwin (1809–1882) byl slavný britský přírodovědec, geolog a botanik, zakladatel evoluční biologie. Prohlásil, že všechny druhy organismů se postupně vyvinuly ze společných předků, a představil vědeckou teorii, podle níž je tato evoluce výsledkem přírodního výběru, při kterém se uplatňuje zápas o přežití každého jednotlivce i druhu. Mezi jeho nejslavnější knihy dále patří O vzniku druhů přírodním výběrem (1859) a O původu člověka (1871).

O autorovi

Darwin, Charles

Recenze (6)

  • Autor recenze Gabriela Rotterová Datum 25. 11. 2020


    Darwin, Charles: Výraz emocí u člověka a u zvířat - autor recenze: Gabriela Rotterová

    http://casopisagora.cz/2020/08/charles-darwin-vyraz-emoci-u-cloveka-a-u-zvirat/

    Myslím, že všichni nadšenci oboru svého zájmu alespoň trochu touží po čtení ,,velkých autorů‘‘. Pro psychology jde bezpochyby o Freuda, Skinnera, Banduru, Roggerse a mnoho dalších. Charles Darwin jako autor s velkým ,,A‘‘ není důležitý jen pro jeden obor, protože zásadně ovlivnil celé společenské i přírodní vědy. Čtení děl, které se staly stavebním kamenem pro vznikající teorie, má ale pár velkých nevýhod…

    Výraz emocí u člověka a u zvířat je kniha, která poprvé vyšla v úplně jiné verzi a nesklidila přílišný úspěch. Zhotovení druhé verze se po autorově smrti chopil jeho syn Francis Darwin. Řídil se tužkou psanými poznámkami v první verzi s plány na úpravu a doplnil je dalšími otcovými materiály, jako byly výpisky z knih, korespondence, úvahy, pojednání a kritiky. Díky němu mohla deset let po autorově smrti, roku 1892, vyjít verze, jež byla mnohem úspěšnější.

    Kapitoly by se daly rozdělit do 3 částí. První část se zabývá obecnými principy – principem účelných sdružených zvyků, principem protikladu a principem přímého působení podrážděné nervové soustavy na tělo nezávisle na vůli a zčásti ze zvyku. Druhá část se věnuje výrazům emocí u zvířat a třetí u člověka.

    Osobně mi toto rozdělení vůbec nevyhovovalo, jelikož jsem se po první třetině knihy cítila být znalcem chování domácích mazlíčků, přežvýkavců, koní a dalších, ale na výrazy emocí u člověka jsem si musela ještě počkat, měla jsem z díla pocit, že jde o dvě publikace spojené dohromady. Čekání na část zaměřenou na člověka se ale každopádně vyplatilo, a to minimálně díky množství informací, které čtenáře donutí přemýšlet nad evolučními změnami, nad podobností některých zvířecích a lidských projevů a nad sociálním působením. Nestydím se ale přiznat, že jsem několik kapitol, které mě moc nezajímaly, přeskočila.

    Navíc jak se dá očekávat, kniha není psána čtivým jazykem, tudíž se nehodí jako četba na dovolenou, ani před spaním. Velkou část jsem musela číst dvakrát a plně se soustředit, abych vůbec pochopila, o čem se píše. Mé doporučení by tedy směřovalo ke zkušeným čtenářům, kteří by knihu použili do nějaké práce, které zajímá historický kontext teorií emocí a pro majitele domácích mazlíčků, kteří jim více chtějí porozumět.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Vendi z Jihu Datum 11. 9. 2020


    Darwin, Charles: Výraz emocí u člověka a u zvířat - autor recenze: Vendi z Jihu

    http://vendi13.blogspot.com/2020/08/neprehnanim-to-s-tim-sebevzdelavanim.html

    Nezávislý pozorovatel by celkem snadno mohl získat dojem, že sepohybuji v rámci tří žánrů – dětské knihy, romantika/erotika a odbornáliteratura. Ne všechny knihy, které přečtu, se ocitnou tady. Respektive na něnevznikne plnohodnotná recenze – to bych se upsala! Navíc by to nikoho nebaviloa také jsou knihy, ke kterým se toho nedá moc říct, natož sepsat čtyři a víceodstavců. Uvidíme, jak se mi bude se slovy dařit dnes.


    Každý z nás má témata, která mu nedávají spát. Jsmefascinování různými věcmi a je jedno, jak jsme k tomu dospěli. Mohlo nászaujmout něco ve škole, článek v časopise, titulek na internetu, něconaťukne seriál či film… podněty můžeme získávat z různých oblastí. Už vím/víte,že mě zajímá dětská literatura, což se dá logicky zdůvodnit mateřstvím. Potommatematika, která úzce souvisí s mou mamkou, a rovněž s mým neúspěchemv jakémkoli setkání s ní (s matematikou, ne maminkou!). Další jevesmír, za což vděčím svému oblíbenému léku na špatnou náladu – seriálu Teorievelkého třesku. A v neposlední řadě je tu psychologie. Obor, který jsemdokonce jednu dobu zvažovala studovat. Nakonec jsem zůstala u ekonomie. Zda sejednalo o dobrou volbu se přesvědčím v následujících měsících, neb nastalčas najít si práci.

    „…Psi mají ještě jiný a nápadný způsob, jak projevovat svou náklonnost,totiž že lížou ruce nebo obličeje svých pánů. Někdy lížou jiné psy a to pakvždy jejich tlamy. Viděl jsem také psy lízat kočky, s nimiž bylispřáteleni. Tento zvyk měl pravděpodobně svůj původ v tom, že feny pečlivěolizovaly svá štěňata, nejdražší předmět své lásky, aby je očistily…“

    Zpět k psychologii. Ruku v ruce s ní jdepozorování lidí. Každý z nás je ve své podstatě tak trošku šmírák.  Vrátím se znovu k seriálům – říkají vámněco tituly Mentalista? Anatomie lži? Právě v nich hraje hlavní rolipozorovací talent a skutečnost, jak naše myšlenky, chování, smýšlení, názory,zkušenosti a další ovlivňují naše projevy, reakce, emoce. A jsme u tématudnešní knihy – EMOCE. Každý je projevujeme jinak. Někdo se za ně nestydí, jinýje neukazuje vůbec, dokonce ani sám sobě, další výhradně v soukromí. Všemá různé kořeny a důvody. Je to obsáhlé téma.

    Charles Darwin je pojem. Přírodovědec, geolog, botanik.Zakladatel evoluční teorie, podle níž jsme se všichni postupně vyvinuli zespolečných předků – zjednodušeně řečeno. Když jsem tedy narazila na název Výrazemocí u člověka a u zvířat, zaujala mě představa právě takového srovnání. Ze spoustydokumentů (díky kanálům jako National Geographic či Discovery) vím, že primátiemoce projevují velmi podobně jako my. Z domova pro změnu vím, jak seprojevují psi. Dávají najevo nejen své pocity, reagují i na naše. O to víc měto ke knize táhlo.

    „…Člověk nemůže hluboce myslit a současně do krajnosti napínat svousvalovou sílu. Jak zpozoroval již dávno Hippokrates, pociťují-li se dvě bolestisoučasně, silnější otupuje slabší…“

    Chtě nechtě jsem nucena přiznat, že se jedná o jednu z náročnějšíchpublikací. Její zajímavost je vykoupena odborností. Opět je to případ, kdyneslupnete celý titul za odpoledne jako malinu. Já osobně ji mám položenou nastolku vedle křesla a sahám pro ni, kdykoli je klid. Román zhltnu a za týden sizpravidla sotva vybavím, o čem byl či nějaká jména. O Darwinovi přemýšlím.Zůstává mi v hlavě, přináší mi víc.

    Protože se jedná o první titul tohoto druhu v mé knihovně,těžko se pro něj hledá srovnání. Stejně jako výtky. Kniha poprvé vyšla v roce1872 a nové vydání jí jedině prospívá. Jistě, stále je z ní cítit jistáznámka staršího jazyka, však už je na světě nějaký ten pátek a „přeložit“ ji dosoučasné mluvy je nereálné a navíc by to byla do nebe volající pitomost. I přestuto zdánlivou negativnost je až překvapivé, jak se autorovi podařilo přinésttolik příkladů z reality. Mezí mé favority patří kapitoly věnované psům akočkám. Aby také ne, když jde o zvířata, se kterými se setkávám, a mám takmožnost pozorovat a ověřovat. Názorná ukázka převedení teorie do praxe! Nelzetedy jinak, než dát plný počet, přestože jsem sotva kompetentní k relevantnímuhodnocení z pohledu odbornosti. Jinými slovy jsem vám coby laikpřiblížila, co mě motivovalo k výběru knihy a jak ji vnímám. Maličkýmnegativem by mohlo být paperbackové vydání (měkké desky), protože se vazba akraje snadní ničí kvůli častému otevírání a listování.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Taťána Kročková Datum 16. 7. 2020


    Darwin, Charles: Výraz emocí u člověka a u zvířat - autor recenze: Taťána Kročková

    http://kultura21.cz/historietradice/20689-darwin-a-jeho-vyraz-emoci-u-cloveka-a-u-zvirat

    Kniha Výraz emocí u člověka a u zvířat rozhodně stojí za přečtení. Tato významná studie, která úzce souvisí Darwinovou evoluční teorií, byla poprvé vydána roku 1872. Nyní ji nově vydalo nakladatelství Portál. Čím je tato kniha tak pozoruhodná?

    Darwinova antropologická, kulturně antropologická, biologická i psychologická studie shrnuje jeho poznatky týkající se výrazu emocí u lidí i zvířat. Do podrobností rozebírá všechny možné emoce, které se u člověka mohou projevit, a především je dává do souvislosti s projevy emocí u zvířat. Tvoří tedy opravdový základ pro evoluční vývoj. Popis emocí je záživný, Darwin uvádí spoustu reálných příkladů ze života, z vlastní rodiny i okruhu svých blízkých přátel. Předvádí také dokonalé znalosti o zvířatech - a díky podrobnému popisu toho, jak zvířata prožívají emoce a čím jsou nám, lidem, podobná, k nim můžeme nacházet větší láskyplnou náklonnost a mít s nimi mnohem větší soucit.

    Publikace Výraz emocí u člověka a zvířat byla vydaná poprvé v roce 1872. Obsahovala také působivé obrázky a fotografie, které dokreslovaly popis jednotlivých emocí. Stala se stěžejním dílem a spolu s dalšími významnými knihami jako byly studie O vzniku druhů přírodním výběrem (1859) a O původu člověka (1871) tvoří pevný základ Darwinovy evoluční teorie.

    Je opravdu skvělé, že nakladatelství Portál vydalo nově tuto knihu v roce 2020, neboť poslední vydání v tomto českém překladu pochází z roku 1964. Kniha již vůbec nebyla k sehnání, maximálně tak poskrovnu v některých antikvariátech.

    Přečíst celou recenzi Zavřít