Publikace poskytuje základní přehled lékařské etiky v současném euroamerickém prostoru se zvláštním zaměřením na problematiku v České republice. V úvodních částech autoři popisují základní pojmy lékařské etiky, obecný postup při řešení bioetického problému a základní etické teorie. Jsou charakterizovány také současné etické teorie, uznávané a používané ve zdravotnictví na začátku 21. století, s akcentovanými čtyřmi principy Beauchampa a Childresse. Problematice komunikace s pacientem a psychologickému přístupu k nemocnému jsou věnovány zvláštní kapitoly. Speciální část velmi volně kopíruje etapy lidského života a popisuje všechny etické otázky týkající se zejména obou konců lidského života, kdy je z různých důvodů člověk nejzranitelnější. Závěrečné kapitoly pojednávají o specifických problémech současné lékařské etiky, zvláště pak problematika popáleninové medicíny a tématu hromadných poranění v rámci katastrof. Text doplňuje řada příkladů z praxe.
Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D., přednosta Ústavu etiky na 3. LF UK, molekulární biolog, katolický kněz. Publikuje v odborných časopisech na téma lékařská etika, je autorem několika knih.
Prof. MUDr. Radana Königová, CSc., lékařka v oblasti popáleninové medicíny, dříve přednostka kliniky popáleninové medicíny, dosud členka řady vědeckých společností. Předsedá lékařské komisi LF UK. Publikuje u nás i v zahraničí, je nositelkou řady mezinárodních ocenění.
Mgr. Miloš Mauer, psycholog na psychosomatické klinice v Liberci a odborný asistent v Ústavu etiky na 3. LF UK.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.