Alergie u dětí

Alergie u dětí

Bidat, Étienne a Loigerot Christelle

Portál, 2005

245 Kč208 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Alergie jsou nemocí století. I když jsou četné, příliš se toho o nich neví. Pokud se u dítěte objeví alergie - astma, ekzém, alergie na určitou potravinu, "senná rýma"… - rodiče často podléhají obavám a hledají odpovědi na otázky související s onemocněním, o sekundárních účincích léků apod. Od 80. let minulého století prošla alergologie velkým vývojem, ale v rodinách často chybějí nejnovější informace o symptomech, vývoji onemocnění a způsobech, jak mít nemoc pod kontrolou.
Autoři knihy přinášejí v jedenácti kapitolách stovku odpovědí na dané téma. Snaží se objasnit všechny otázky, které mohou trápit rodiče i jejich děti, a tím napomoci i v boji proti alergiím a podpořit prevenci těchto potíží. Kniha představuje přehledný a vyčerpávající zdroj informací, pomáhá pochopit alergie, ale samozřejmě nenahrazuje lékařskou péči.
Jako doplněk je připojen slovníček.

Étienne Bidat je lékařka, vedoucí jednotky dětské alergologie a pneumologie v nemocnici v Boulogne sur Seine. Je autorkou odborných pojednání ve vědeckých časopisech, referátů a přednášek na národních a mezinárodních kongresech. Je spoluautorkou knihy Alergie u dětí.
Christelle Loigerot je předsedkyní Francouzské asociace pro prevenci alergií, asociace alergiků a rodičů alergických dětí.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Příznaky alergie, jak žít s alergií, léčba, prevence

 • Překladatel:Paulasová, Edita

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:80-7178-936-4

 • Počet stran / vazba:152 / Brožovaná

 • Rok vydání:2005

 • Kód:12106401

 • EAN:9788071789369

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Světová zdravotnická organizace uvádí počet alergických onemocnění v dětské i dospělé populaci mezi 15 - 20 %. V české populaci je to 20 – 30 % nemocných . Počet alergiků při tom neustále stoupá. V absolutních číslech to znamená, že je asi 250 000 astmatiků, více než 700 000 osob trpících některou z forem alergie, včetně rýmy a více než 400 000 nemocných s kožními projevy alergie.

  Uvedená vysoká čísla představují významný zdravotnický, ekonomický a společenský problém nejen u nás, ale i v zahraničí. Ačkoliv se na řešení tohoto problému podílí řada odborníků, národních, evropských i světových společností a alergologie udělala obdivuhodný pokrok právě od osmdesátých let minulého století, populaci, rodičům dítěte ani dítěti samotnému se nedostávají vždy aktuální informace. Přitom znalost příznaků a vývoje nemoci, způsob a metody, jak mít chorobu pod kontrolou jsou u alergického onemocnění právě tak důležité, jako přesně stanovená diagnóza a správně vedená léčba.

  Dítě a jeho rodina musí znát své alergické onemocnění, porozumět mu, poznat příznaky a způsob léčby tak, aby dítě s alergií mohlo žít jako ostatní děti. Znalost dává také možnost užší spolupráce rodiny a dítěte s ošetřujícím lékařem.

  Aby problematiku alergií co nejlépe zpřístupnili, nabídli zájemcům dva renomovaní autoři odpovědi na nejčastější otázky pokládané rodiči. Prvním je alergolog Dr. Étienne Bidat, vedoucí lékař jednotky dětské alergologie a pneumologie v nemocnici v Boulogne sur Seine, autor odborných statí ve vědeckých časopisech a autor četných přednášek na národních a mezinárodních kongresech a spoluautorkou Christelle Loigerot, předsedkyně Francouzské asociace pro prevenci alergií, asociace alergiků a rodičů alergických dětí.

  V českém překladu dětské alergoložky MUDr. Edity Paulasové byly doplněny některé informace týkající se českého prostředí (užitečné internetové adresy,prodejny pro alergiky a další).

  Čtenář nalezne v jedenácti kapitolách stovku odpovědí na daná témata Seznámí se s příznaky alergie (kdy je nutno na alergii myslet, co je to anafylaktický šok), také se dozví proč je vyšší výskyt alergií, seznámí se s typy alergií (roztoči, alergie na pyly, na zvířata, na plísně a další). Zvláštní kapitolou je potravinová alergie, kde autoři pečlivě v odpovědích vysvětlují nejčastější projevy a upozorňují na všechny potraviny, které mohou dítě alergizovat. Nezapomínají ani na lékovou alergii (antibiotika, acylpyrin, anestetika apod.). Důležitá je kapitola o spolehlivosti diagnózy a významu a hodnocení alergologického vyšetření, včetně výtěžnosti kožních testů a krevních odběrů. Velkou pozornost věnují autoři léčbě a prevenci onemocnění, především tak, aby onemocnění mělo dítě i jeho rodiče tzv.“pod kontrolou“.

  To znamená odstranění alergenů, úpravu životního prostředí v okolí dítěte, význam tzv.“úlevových léků“ i každodenní terapie. Ta je důležitá u ekzémů, alergické rýmy i dalších forem alergií, zvláště pak u astmatu, kdy v rámci správné terapie musí být přidáván v těžkých stavech, ale i preventivně lék ze skupiny kortikoidů. Prevenci alergií spatřují autoři již ve správné výživě matky v těhotenství a v kojení dítěte po dobu nejméně šesti měsíců po narození.

  Autoři se snaží důkladně a srozumitelně objasnit všechny otázky, které mohou trápit rodiče i jejich děti. Ačkoliv v žádném případě publikace nenahrazuje odborníka v ordinaci, pomáhá tak určitě dobrému kontaktu lékaře s pacientem a jeho rodinou. Pomáhá také široké populaci v orientaci tak složitým problémem, jako je alergie. Vhodným doplňkem jsou vysvětlivky a slovníček používaných slov.

  Publikace Alergie u dětí je určena rodičům, prarodičům, vychovatelům a učitelům. Svým způsobem podání však může oslovit i širokou veřejnost zajímající se o aktuality v medicíně.

  MUDr. Olga Wildová

  - Étienne Bidat, Christelle Loigerot: Alergie u dětí (O. Wildová)

Čtenářské recenze

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)