Materialismus a sebevědomí
Výzkumy praví, že děti s nízkým sebevědomím podléhají častěji materiálním hodnotám. Budování zdravého sebevědomí dětí tedy může rodičům ušetřit spoustu peněz za drahé zbytečnosti. Než s potomky řešit, zda je opravdu nutné, aby měli nejnovější barbie či iPod, je snažší pokusit se jim už odmala dát pocit sebedůvěry. Anne Bacus ve své knize radí, jak na to.
Špatný přístup rodičů, reklama a tlak vrstevníků výrazně ovlivňují materialistické chování. Podle amerických odborníků ovšem drahé konzumní zboží vnímají jako cíl a smysl svého bytí především jedinci bez schopnosti vážit si sebe sama, obzvlášť když jim rodiče navíc interpretují svět jako jeden velký hypermarket.
Období touhy vlastnit
Materialismus začíná podle studie vědců z Minnesotské Univerzity propukat asi v 8 – 9 letech, mezi 12. – 13. rokem pak dosahuje maxima a v osmnácti letech opět mírně klesá. Všechny tyto etapy jsou poznamenány atributy souvisejícími se sebevědomím, které na počátku adolescence prudce klesá a roste naopak v jejím závěru.
„Míra materialismu u teenagerů je přímo řízena sebevědomím. Když sebevědomí klesá ve chvíli, kdy dítě vstupuje do adolescence, materialismus dosahuje maxima. Poté během pozdní adolescence, kdy sebevědomí nabývá opět na síle, materialismus na intenzitě zase ztrácí," tvrdí hlavní autorka studie profesorka Deborah Roedderová Johnová. Když její tým podal během výzkumu sledovaným teenagerům pozitivní zpětnou vazbu o tom, že jsou v kolektivu dobře vnímáni, materialistický přístup značně klesl především u věkové skupiny dvanácti až třináctiletých.
Mami, nutně potřebuju…
Nestačí však doufat, že váš trucující pubescent, toužící zoufale po nové a mobilu s digitálním fotoaparátem a mp3 přehrávačem, „který už mají ve třídě všichni“, se ze svých nálad po maturitě zase probere.
„Zatímco vrstevníci a reklama mohou ovlivňovat teenagery stále, materialismus přímo souvisí se sebevědomím," dodala profesorka Johnová. Pokud jste tedy svým dětem nedali do života zdravý základ sebehodnocení a sebedůvěry, pak jsou u vás pravděpodobně hádky o novinky trhu a časté utrácení na denním pořádku. Naopak, jestliže chytrá výchova obdařila vaše ratolesti dostatečným sebevědomím, ušetříte si tím mimo jiné výdaje z rodinného rozpočtu za drahé zbytečnosti.
Aby si vaše dítě věřilo
Jak ale najít rovnováhu, aby se z vašeho dítěte nestal drzý spratek, jehož sebevědomí sice nezná mezí, ale jeho chování také ne, ale ani zakomplexovaný jedinec, který si nákupem sociálních symbolů snaží potvrdit své místo ve společnosti?
Podle názoru větší části odborníků se dítě narodí s určitými dispozicemi k obavám a až zkušenosti ovlivněné výchovou usměrňují tak či onak to, co je dáno geneticky. K tomu, aby si dítě věřilo, je třeba poznat a vymezit jeho strachy a úzkosti, správně na ně reagovat a vést ho tak, aby si bylo jisté samo sebou. V knize Mé dítě si věří zkušená autorka seznamuje rodiče s užitečnými metodami, dává podrobné rady a vysvětlení, která jsou ilustrována konkrétními příklady. Anne Bacus, doktorka psychologie a matka dvou dětí, vysvětluje, jak a proč děti odmalička v jednotlivých věkových obdobích vést, jak odstraňovat zábrany a pěstovat jejich sebedůvěru. Kniha rodiče provází výchovou od narození až do počátku dospívání.