Ruce v hlíně

Ruce v hlíně

Rubešová, Radka

Portál, 2016

225 Kč191 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Kniha nabízí netradiční pojetí práce s keramickou hlínou, kdy hlínu vnímáme nejen jako hmotu, která „zkamení“ při výpalu, ale i jako živoucí materiál, který lze zkoumat, objevovat a tvořivě používat v mnoha dimenzích.
Metodika je založena na principech artefiletiky, kdy děti zakoušejí hlínu na vlastní kůži, vlastním tělem, všemi smysly, tvoří z ní a po té se k samotnému procesu tvorby navrací v závěrečné reflexi.
Kniha obsahuje postupy na vytvoření výrobku, avšak zasazené do širšího kontextu (motivační aktivity, pohybové hry, reflektivní techniky atd.). Je určena učitelkám MŠ a 1. stupně ZŠ, lektorům v mateřských centrech, lektorům zájmových kroužků, případně vyučujícím v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

Mgr. Radka Rubešová je výtvarná pedagožka, lektorka a arteterapeutka. Zabývá se prožitkovou výtvarnou výchovou a artefiletikou. Autorsky se podílela na knihách Hravé tvoření pro malá stvoření, Nápady pro rodičovskou dovolenou a Výchova prožitkem. V současné době se věnuje prožitkové práci s hlínou a je ve výcviku v arteterapeutické technice Práce v hliněném poli ©.

MgA Kamila Rokytová, jejíž fotografie naleznete v knize, je designérka a fotografka na volné noze. Je absolventkou ateliéru Design keramiky Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem a brněnské FaVU. V současnosti se zabývá designem porcelánu a dalšími tvořivými aktivitami, které propojují výtvarnou profesi s mateřstvím.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:Tvořivá keramika pro děti

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1085-6

 • Počet stran / vazba:120 / Brožovaná

 • Rok vydání:2016

 • Kód:23208301

 • EAN:9788026210856

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Rubešová, Radka: Ruce v hlíně - autor recenze: Lenka Štveráčková

  https://www.tvojechvilka.cz/ruce-v-hline-tvoriva-keramika-pro-deti/

  Pracujete s dětmi? Hledáte zajímavé inspirace pro tvoření s hlínou? Chcete se dozvědět více, co znamená pojem artefiletika? Tak to jste na správné adrese. Radka Rubešová je autorkou knihy Ruce v hlíně. Díky této publikaci se dozvíte, jak pracovat a s dětmi, a že výtvarná výchova pro vás nebude jen “výchova”, ale báječný prožitek.

  Metodika této knihy je založena na principech artefiletiky. Co to vlastně je? “Artefiletika je výchovně vzdělávací koncepce, která využívá výtvarný zážitek a jeho následnou reflexi k rozvíjení citlivosti a vnímavosti k sobě samému, k druhým i k okolnímu světu.”Děti si díky této knize vyzkouší hlínu na vlastní kůži, všemi smysly a poté se k samostatnému procesu tvorby navrací v závěrečné reflexi.

  Hned na začátku knihy autorka uvedla poděkování těm, co se na knize podíleli. Dále se zde dozvíte základní principy a náměty, jak pracovat s hlínou, co nám i dětem přináší dotek hlíny, jak si tyto aktivity děti mohou prožít, třeba i v přírodě, co vše budeme pro práci s hlínou potřebovat. Také jaké techniky lze při práci s hlínou využít. Další část knihy se dotýká námětů pro práci s hlínou ve všech ročních období od podzimu do léta a koresponduje tak se školním rokem ve školce či škole. Učitelky si tak mohou rozvrhnout, co tak lze vyrábět s dětmi v různých ročních obdobích a užít si tak práci s hlínou po celý rok. Každá aktivita obsahuje základní motivaci, jakou technikou se bude vyrábět daný výrobek, co vše budeme potřebovat, přesný postup, náměty na další činnosti, nejen výtvarné. Autorka neopomněla i závěrečnou reflexi, která je v artefiletice nesmírně důležitá. Můžete si tak vyrobit vlastní obličej, betlémskou hvězdu, kočičí kamarády, hejno závojnatek a mnoho dalších výrobků. Knihu báječně doplňuje bohatá fotogalerie, která nezachycuje přesný postup výroby, ale především atmosféru vlastní výroby z hlíny.

  Kniha je určena učitelkám mateřských škol, lektorkám mateřských center, či zájmových kroužků, případně pro vyučující v základních uměleckých školách, kteří vedou výtvarnou přípravku.

  Jelikož jsem měla možnost číst knihu Výchova s prožitkem, tak kniha Ruce v hlíně mě také moc zaujala a chtěla jsem si jí nejen přečíst, ale především prožít na vlastní kůži. Minulý týden jsem dokončila online kurz Nadchněte děti pro tvoření, který vedla paní Mgr. Radka Rubešová, autorka knihy a musím říci, že artefiletika mně opravdu nadchla a chci se jí rozhodně dále věnovat. Tato kniha je plná zajímavá námětů pro práci s dětmi i fotografií. Určitě jí doporučím svým kamarádkám a kolegyním, které pracují s dětmi. Je opravdu výborná a stojí za to. Ocení jí učitelky začínající, jelikož dostanou zajímavou a ucelenou knihu, jak naložit se začínajícím školním rokem. Pomůže jim se od něčeho odrazit a začít tvořit. Také učitelky zkušené se rády naučí něco nového, neotřelého.

  Na této knize se mě líbí obsahové zaměření, jelikož tvoření mě jako učitelku mateřské školy provází každým dnem a práce s hlínou je pro děti něco zajímavého. Také formální stránka ladí oku a potěší všechny, co rádi tvoří, jelikož se mohou jen tak dívat a čerpat zajímavé náměty, jak pracovat s dětmi. Velké pozitivum této knize dávám za bohatou fotogalerii, která vás bude bavit jen tak prohlížet tam i zpět. Tato metodická příručka mě tak trochu donutila o své práci více přemýšlet, jak to vlastně mám já, zda to “doslova a do písmene” dělám dobře.

  - 05.11.2020

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)