Pracovní listy pro děti z MŠ a přípravných tříd ZŠ

ŠPL 26 - Už se těším do školy

Tištěná kniha (2018)

0 % 2 recenze

143 Kč

169 Kč −15 %, ušetříte 26 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2018)

Počet stran
64
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2018
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
23309801
EAN
9788026213376
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1337-6
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Pracovní listy obsahují soubor zábavných úkolů pro děti ve věku 5–7 let. Jsou rozděleny do čtyř tematických bloků. Témata se vztahují k ročním obdobím a k vybraným svátkům naší kultury. Nabízená cvičení jsou zaměřena především na rozvíjení grafomotorických dovedností dítěte, pravolevé orientace, časových a prostorových představ, zrakového, sluchového vnímání. Rozvíjeny jsou také základní matematické představy, paměť a slovní zásoba dítěte. Součástí pracovních listů je metodický návod, který, především rodičům, ozřejmí problematiku související s rozvojem jemné motoriky a grafomotoriky. Mgr. Iva Košek Bartošová, Ph.D., vystudovala učitelství pro školy pro mládež vyžadující zvláštní péči a učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Na Univerzitě Hradec Králové působí jako odborná asistentka Ústavu primární a preprimární edukace. Učila v malotřídní škole s dětmi obtížně vychovatelnými. PhDr. Blanka Křováčková vystudovala jednooborovou psychologii na FF UK. Působila jako psycholožka v diagnostickém ústavu a v PPP, nyní je akademickou pracovnicí Univerzity Hradec Králové. Obě autorky publikovaly řadu odborných článků a podílely se mimo jiné na projektu týkajícím se přípravných tříd. V nakladatelství Portál společně vydaly knihu Už brzy půjdu do školy.

Ke stažení

O autorech

Košek Bartošová, Iva

Košek Bartošová, Iva

Všechny knihy autora

Křováčková, Blanka

Křováčková, Blanka

Všechny knihy autora

Recenze (2)

  • Autor recenze Karol Datum 5. 11. 2020


    Košek Bartošová, Iva; Křováčková, Blanka: ŠPL 26 - Už se těším do školy - autor recenze: Karol

    https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2020/09/ucime-se-simonovy-pracovni-listy-c26-uz.html

    Tyto Šimonovy pracovní listy, které jsme dostali ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, obsahují soubor zábavných úkolů pro děti ve věku 5 až 7 let. Nabízená cvičení jsou zaměřena především na rozvíjení grafomotorických dovedností dítěte, pravolevé orientace, časových a prostorových představ, zrakového i sluchového vnímání.

    Rozvíjeny jsou ale také základní matematické představy, paměť a slovní zásoba dítěte. Součástí je metodický návod, který především rodičům ozřejmí problematiku související s rozvojem jemné motoriky a grafomotoriky.

    Já jsem si Šimonovy pracovní listy zamilovala. Vždycky si říkám, jak jsou skvělé a pak se mi dostanou do ruky ještě lepší. Tyto můžete využívat jako takový sešit plný luštění. Tak se na ně pojďme blíže podívat :-).

    ÚVODNÍ SLOVA PRO RODIČE


    Hned v úvodu těchto pracovních listů si rodiče přečtou informace o praváctví a leváctví. O tom, kdy se vyhraňuje lateralita a o tom, jak je důležité nepřeučovat a respektovat dominantní lateralitu.

    Já s tím na jednu stranu docela bojovala, protože Klaudinka je levák a bylo pro mě náročné ji ukazovat třeba úchop tak, aby ho měla správně a taky ji v mladším věku nechtěně neovlivňovat, protože jsem ji automaticky dávala příbor jako pro praváky. Klaudinka je jasný levák, ale stejně ji logopedka během pár minut určila jako pravačku, tak nevím. No a Sofinka zatím vypadá na pravačku, tak uvidíme, co se z toho nakonec vyklube. 

    Dále se dočtete o správném sezení a držení těla při kreslení a psaní - s tím souvisí mimojiné i správný výběr židle nebo celkově psacího stolu.


    Také si přečtete informace o správném způsobu držení psacího náčiní, postavení ruky leváka a postupně přejdete až na kapitolu o motorice.

    Trénování motoriky už třeba při hře s míčem souvisí s tím, jak bude dítě připraveno na psaní. V této kapitolce získáte různé tipy na to, jak uvolnit ramenní kloub i loketní kloub, jakým způsobem procvičovat jemnou motoriku a jak na grafomotorická cvičení.

    PRACOVNÍ LISTY

    Teď si nejsem jistá, jestli se u nás ve školce/škole používají pracovní listy, ale já je upřímně miluju!

    Miluju jakékoliv úkoly, luštění, vyplňování atd. Klaudinka to období taky jednu chvíli měla, ale teď je stále rozlítaná v letním režimu, tak doufám, že se k tomu brzy vrátí a pustíme se do toho společně.

    Projdeme si postupně většinu aktivit v této sérii pracovních listů.

    Seznámíte se s Adámkem, který se stane vaším novým kamarádem a provede vás kompletně celými pracovními listy. Nejdříve je potřeba najít pro Adámka nejkratší cestu do školy. A do školy se chodí s úsměvem, tak na další straně zkusíte různé grimasy - tím si i procvičíte obličejové svaly. A na řadu přichází penál, u kterého vás čekají další úkoly.

    Pamatujete si linkování sešitu nebo dělání okrajů? Já to vůbec neměla ráda, ale proč si to nostalgicky nepřipomenout hned na následující straně. Postupně se propracujeme celým rokem a každým ročním obdobím. Na podzim totiž začíná práce na poli, kde budete obtahovat dráhy traktorů. No a podzimní příroda se krásně zbarvuje. Dokreslete listy a vybarvěte je podzimními barvami.

    S podzimem přichází také čas pouštění draků. U nich si procvičíte čísla, jak jdou za sebou, a dokreslíte obrázek draka. Na svátek svatého Martina se předpokládá, že přijede na bílém koni. Víte, co to znamená? A jaká máme roční období? Vyjmenujte všechny a dokreslete podle nich stromy.

    Postupně se přesouváme do zimy a adventního tvoření. Také nesmí chybět ani trojice anděla, čerta a Mikuláše u které máte za úkol najít všechny rozdíly. Dokonce napíšete dopis Ježíškovi a nachystáte na plech vánoční cukroví.


    Nakreslíte vánoční stromeček, zazpíváte si koledy, dokreslíte kaprovi šupiny, oblečení Adámkovi .. ani se neotočíte a už budete zpátky ve škole.

    Ve škole jsou nachystány tvary, je potřeba je pojmenovat a dokreslit tak, jak jdou za sebou. Dále se pokusíte postavit sněhuláka a rozpletete dráhu bruslařů. No a taky rozluštíte popletený obrázek.

    Na obrázku jsou vytečkované různé zimní radovánky. Tuto aktivitu se Klaudince snažím aktivně předkládat, protože to nevidí .. tak musíme víc trénovat a za každou další inspiraci jsem ráda. No a pomalu se přesouváme do jarního období, kde narazíme na aktivitu dokreslení sluníček a celého jarního obrázku.

    Rozpočítávadlo a čísla, návrat ptáků z teplých krajin, víkend na statku u dědy a babičky. To vše vás čeká na následujících stranách.

    Svátky jara, návštěva u kamarádky Evičky, povolání rodičů, apríl i zamotané obrázky. Tyto pracovní listy jsou opravdu přeplněné různými aktivitami, luštěním a přípravou na nástup do školky. Já jsem nadšená snad nejvíc ze všech šimonovo pracovních listů, které zatím mám.


    Svátek maminek, dopravní značky, pouť, klauni, rozsypaná abeceda, rýmy, domino. Toho je, toho je, že bych musela nafotit úplně všechno, ale to taky nejde :-).

    Troufám si říct, že máte opravdu na dlouhou dobu vystaráno s kvalitními pracovními listy, které nadchnou děti i rodiče a některé si určitě zamilujete tak, že se k nim budete pravidelně vracet. Tady musím sama smeknout. Klobouk dolu. Ani si nedokážu představit, že by mě některé další šimonovo pracovní listy nadchly ještě víc.

    ZÁVĚREM

    Kolikrát, když vidím v obchodě některé pracovní listy takto v podobě sešitu, tak mi nepříjdou tak dobře rozložené, aby zaujaly dítě jako celek. V části mi přijdou, že už jsou pro ten věk málo a v další části mi přijdou pro změnu ještě těžké. Takže z nich dítě pak nic moc nemá.

    V tomto případě šimonovo pracovních listů mi přijde pro věk 5-7 let všechno hezky rozložené a mají úplně vše, co by mít měly. Celkově jsou všechny druhy ŠPL velmi dobře sestavené a je vidět, že jsou tvořeny odborníky.

    Pokud Vás Šimonovy pracovní listy zaměřené na přípravu do školy zaujaly, najdete je ZDE. Šimonovy pracovní listy zaměřené na logopedii jsem recenzovala ZDE, na rozvoj slovní zásoby jsem recenzovala ZDE, do přírody za zvířátky jsem recenzovala ZDE, na celkový rozvoj jsou ZDE a poslední recenzované s názvem Hravá grafomotorika jsou ZDE. 

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Terezie Zuntychová Datum 25. 3. 2019

    Košek Bartošová, Iva; Křováčková, Blanka: ŠPL 26 - Už se těším do školy - autor recenze: Terezie Zuntychová
    http://casopisagora.cz/2019/03/simonovy-pracovni-listy-26-uz-se-tesim-do-skoly/

    Pokud máte kolem sebe předškoláka, kterému chcete vytvořit co možná nepříjemnější vstup do první třídy, jistě oceníte tento soubor pracovních listů, který připravili dětští psychologové ve spolupráci s učiteli. Zaměřují se na rozvoj dětí od 5 do 7 let.

    „Výzkumy ukazují, že značná část předškolních dětí má v tomto vývojovém období nedostatky především v oblasti grafomotoriky a řeči a velmi obtížně se k těmto aktivitám motivují.“

    Pracovní listy jsou koncipované tak, aby k rozvoji grafomotorických a percepčních dovedností bylo dítě podněcováno zábavnou, a současně účinnou formou. Publikace je rozdělená dle čtvero ročních období, ve kterých se děti seznámí s jednotlivými svátky a tradicemi. Současně s dítětem procvičíte paměť, rytmus a pravolevou orientaci. Všechny úkoly se nesou v hravém duchu tak, aby (před)školáky namotivovaly.

    Cílem je vytvořit pomocí pracovních listů atmosféru, kde by začátek školní docházky mohl být spíše úspěšný než stresující, aby se děti s pomocí dospělého seznámily s procvičováním ruky před začátkem psaní, se soustředěním několik desítek minut, popřípadě aby se seznámily s vedením vlídné i nevlídné autority apod. Listy jsou vhodným doplněním výuky v mateřské škole, stejně tak mohou být kopírovány učiteli v začátcích povinné školní docházky. Na 64 stranách se dozvíte i základní informace o pedagogicko-psychologických poradnách, hrubé i jemné motorice, lateralitě a logopedii.

    Na vaše svěřence čekají úlohy jako vybarvování, obtahování, hledání rozdílů, bludiště, počítání apod. Vše je doplněno krásnými ilustracemi. A pokud vás Šimonovy pracovní listy zaujmou, můžete využít i dalších vydání ze série od stejných autorek, které se dále zaměřují na přírodu, rozvinutí slovní zásoby, rozlišování geometrických tvarů a jiných oblastí.

    Přečíst celou recenzi Zavřít