Pohádková grafomotorika pro malé předškoláky

ŠPL 27 - Pohádková grafomotorika pro malé předškoláky

Tištěná kniha (2021)

0 % 3 recenze

118 Kč

169 Kč −30 %, ušetříte 51 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2021)

Ilustrátor
Novotná, Petra
Počet stran
64
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2021
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
23311601
EAN
9788026217930
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-1793-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Pracovní sešit je určen především pro malé předškoláky, ale je možné ho využít i pro odlehčení výuky v první třídě. Souborem zábavných úkolů provází děti pohádkové postavy, díky kterým je bude plnění úkolů opravdu bavit. Najdou zde něžnou vílu, krásnou princeznu, veselého vodníka, umouněného čerta, nosatou čarodějnici a zapomětlivého loupežníka. Nenásilnou a hravou formou si děti procvičí nejen jemnou motoriku, která je pro vstup do první třídy velmi důležitá, ale také jednoduché počítání, posílí koncentraci, budou rozvíjet svou představivost, orientaci, a především pocítí radost při společné práci.
Irena Novotná vystudovala Střední zdravotnickou školu v Praze a specializaci na Vyšší odborné škole, obor Dětská sestra. Pracovala jako zdravotní sestra v ambulanci, nyní se věnuje rukodělné tvorbě. Maluje na textil, papír, dřevo, vymýšlí pracovní listy, které testuje nejen na svých dětech.

Ke stažení

O autorech

Novotná, Irena

Novotná, Irena

Všechny knihy autora

Novotná, Petra

Novotná, Petra

Všechny knihy autora

Recenze (3)

  • Autor recenze Sabina Huřťáková Datum 3. 2. 2022


    Grafomotorika (nejen) pro předškoláky, která baví děti i rodiče - autor recenze: Sabina Huřťáková

    https://www.blaznivamama.cz/2021/12/grafomotorika-nejen-pro-predskolaky.html

    Máte doma předškoláka, nebo dítko, které rádo kreslí, zkouší psát, nebo potřebuje jednoduše a zábavně uvolňovat ruku? K tomu slouží různé sešity a cvičebnice grafomotoriky. Dělat na papír kruhy či osmičky není tak zábavné, jako pohádková grafomotorika, kterou můžete mít díky nakladatelství Portál. Ten se vydávání sešitů a knih s touto tematickou zabývá již dlouhou dobu a nám se do ruky dostaly dvě publikace, které moje děti opravdu baví. Pojďme se na ně podívat.

    Průvan a Meluzína

    Dobrodružnou grafomotoriku pro předškoláky i mladší děti vytvořila Patricie Koubská. Pohádkovou formou v ní děti pomaličku polehoučku vede k tomu, aby začaly dělat jednoduché čáry, plnily úkoly, a postupně se náročnost samozřejmě stupňuje. Tato publikace nese název PRŮVAN A MELUZÍNA a seznamuje děti jednoduchým pohádkovým vyprávěním s chlapcem Kájou. Kája je obyčejný kluk, který jednoho dne zjistí, že špatně vidí. Potřebuje brýle a děti je musí samozřejmě dotvořit. Kája se také dost bojí a se svými spolužáky to nemá právě jednoduché. Při jedné cestě ze školy se dostane do starého domu, kde se dočká zajímavého dobrodružství.

    Autorka ke každému obrázku, na kterém děti musí něco obtáhnout, dotvořit nebo domalovat, přidává pár vět, jimiž se děti s Kájou seznámí a postupně, stránku po stránce si projdou celý příběh. Díky vyprávění to pro ně není jen nesmyslné obtahování čar, ale zábavné poslouchání pohádky a tvoření zároveň. Obrázky jsou černobílé, takže si je děti mohou i vymalovat a v podstatě tak pomáhají celou knížku dotvořit.

    Knížku PRŮVAN A MELUZÍNA jsem původně objednala pro Nelinku, která je předškolák. Ale Jiřík (4 a půl roku) samozřejmě musí dělat všechno, co Nelča, a tak se o ni střídají (rozumějte – rvou se o ni a hádají). Chvíli tedy něco tvoří Nelča, chvíli Jiřík. Faktem je, že moc nestíhám číst příběh stránku po stránce, protože si spíš vybírají, jaké obrázky je zaujmou a co budou kreslit či obtahovat. I tak je to však pro ně zábava. Na druhou stranu díky tomu, že příběh je celistvý, jsme si ho přečetli jeden večer před spaním a oni už se teď vždy jen ptají, kterou část toho příběhu právě dotváří.

    Vím, že smyslem je dělat obrázky postupně, tak, jak jdou za sebou, aby si ruce správně uvolnili. Na druhou stranu máme těchto sešitů doma celkem hodně, a tak je nenutím a spíše je nechávám, ať si vybírají sami. Občas se je pokusím navést správně, ale mají svou hlavu. A pro mě je podstatné, že je grafomotorika baví.

    Knížku/sešit Průvan a Meluzína s klidem doporučím všem předškolákům a jejich rodičům, kteří chtějí své děti připravit na první třídu a zároveň se s nimi u této „práce“ dobře bavit.

    Pohádková grafomotorika se Šimonem

    Také Šimonovy pracovní listy, pořadově již číslo 27, přináší procvičování grafomotoriky hravou – pohádkovou formou. Najdete tady princezny, čerty, draky a vlastně i peklo. Díky tomu jsou určeny jak klukům, tak holkám, což mě opět hodně potěšilo. Určeny jsou sice pro předškolní děti, ale své si v nich najdou i prvňáčci (ostatně, u Průvanu a Meluzíny jistě také). Vedle cviků na uvolnění ruky, jako obtahování čar, doplňování a kreslení/obkreslování, jsou tu třeba i lehké počty. Jiřík sice již trochu počítá, ale tohle je spíše pro Nelču. Ale i Jiřík něco jednoduššího už zvládá.

    My jsme tyto listy opět dělali hlavně s Nelčou, Jiřík samozřejmě musí všechno dělat stejně, tak se přidal. A opět nastala bitka. :D Zkrátka budu muset vše objednávat dvakrát. Pak by se mohli vlastně snažit u stejného obrázku, já nebudu muset vysvětlovat dvakrát a oni mohou „soupeřit“, kdo to má lepší. Ale to není k recenzi, to je taková moje momentální úvaha.

    Šimonovy pracovní listy 27 jsme začali zpracovávat jako první a pak si je děti vzali k babičce, proto mám jen fotografie, které jsem dělala pro článek na seznámení s publikacemi. Což ale snad tolik nevadí. Podstatné je, že si je děti užívaly. A ještě užívat budou, protože je ještě nemají vyplněné kompletně. Vezmeme si je od babičky zase zpět, protože předpokládám, že mezi svátky bude tak trochu nuda, a tak si ji zpříjemníme i těmito pracemi.

    Šimonovy pracovní listy vytvořila již zkušená autorka podobných publikací, Irena Novotná. Děti v nich mohou spojovat čarami různé obrázky, které patří k sobě – nejde tedy jen o uvolnění ruky, ale i o soustředění na různé obrázky. Ty sice nejsou doplňovány pohádkovým příběhem, jako Průvan a Meluzína, ale i tak zaujmou – pohádkovou tematikou.

    Celkově mi obrázky a úkoly přijdou o něco snazší, než u Průvanu a Meluzíny, a jsou rychleji hotové. Zvládají je proto v pohodě oba, Jiřík i Nelča. A vlastně se nakonec ukázalo, že některé úkoly baví víc Jiříka. Já jsem každopádně ráda, že mám pracovní listy pro oba dva, a když dám Nelče úkol v jedněch, mohu se Jiříkovi věnovat v druhých. (Jen si je tedy musím zase od babičky přivézt, ale než jsme je odvezli, fungovalo nám to tak dobře.) :)

    Obě publikace na rozvoj grafomotoriky můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Portál, který podobných sešitů a knížek vydává opravdu hodně. I proto je mohu doporučit, protože to rozhodně nejsou jen tak náhodně vydané listy k procvičování, ale dělají je lidé, kteří rozumí svému oboru a dokážou vést děti zábavnou formou k rozvoji a vzdělání.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze ? Datum 2. 2. 2022


    Novotná, Irena: ŠPL 27 - Pohádková grafomotorika pro malé předškoláky - autor recenze: ?

    https://knihomilka.home.blog/2021/11/17/simonovy-pracovni-listy-pohadkova-grafomotorika/

    Pracovní listy pro děti vydává nakladatelství Portál už několik let, nám se do rukou dostávají zatím poslední Šimonovy pracovní listy s pořadovým číslem 27. Pokaždé se nesou v určitém tématickém duchu, tentokrát je to pohádková grafomotorika. Určeny jsou jak předškolákům, tak i prvňáčkům, takže ideální i pro školky a školy.

    Publikace je velikosti A3, takže obrázky jsou velké, přehledné, dítko se může rozmáchnout rukou a pracovat dle libosti. Pohádková tématika je atraktivní a zaujme i ty, děti, které jen nerady něco dělají, příkladem je zrovna náš téměř pětiletý syn. Nejraději si staví lego a hraje si s autíčky, ale kreslit a doplňovat, k tomu ho musím vždycky dokopat. S těmito listy to šlo snadno.

    Na své si přijdou kluci i holky. Draci, princezny, čerti, peklo a všemožné další pohádkové náměty jsou použity tak, aby se vyhovělo všem. A nemyslete si, i ten náš kluk si vypracoval úkol, v něm figurovala princezna. ??

    Listy mají děti nenásilnou a hravou formou připravit na vstup do školy. Vždyť si to pamatujeme určitě všichni, jak jsme dělali čárky, obloučky a vlnky a připravovali se tak na psaní písmenek. Pomocí úkolů si děti procvičí motoriku, naučí se počítat – ale jen zlehounka – a zkusí si, jak jsou přesní a pečliví. A taky zjistí, že když se na něčem pracuje, je potřeba soustředit se na to a neodbíhat za hračkami. ??

    A co všechno na děti čeká? Spojovačky, doplňování chybějících částí obrázků, počítání, hledání rozdílů a vybírání správných možností. Obrázky jsou přiměřeně velké, díky formátu A3 se malí pracanti nemusí držet zpátky a mohou se rozmáchnout, jak jen potřebují.

    Autorka listů Irena Novotná je maminkou dvou dětí, působila jako lektorka ve volnočasovém centru, kde vedla výtvarný kroužek. Na svém kontě má spoustu omalovánek a vystřihovánek, máte tedy jistotu, že s Šimonovými grafickými listy nešlápnete vedle.

    Obrázky jsou černobílé, s výraznými liniemi, dobře se s nimi pracuje. Jsou přehledné a srozumitelné, dětem stačí pouze přečíst zadání, co mají dělat.

    I náš malý školkáček, který je občas dost roztěkaný a trvá mu déle, než se soustředí, si doplňování užil. Maloval přímo do sešitu, ale pokud je publikace používána ve školních zařízeních, není problém dětem úkoly namnožit.

    Nás ještě nějaké úkoly čekají, těšíme se na sychravé listopadové dny a nadcházející advent, kdy trochu zvolníme, budeme si užívat pohody, třeba právě s pracovními listy s pohádkovými úlohami.

    Pokud máte dítko v předškolním věku, neváhejte a zkuste s ním pracovat na motorice, představivosti a orientaci právě touto formou, nad hravými úkoly se budete bavit i vy, dospělí.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Vendi Datum 18. 1. 2022


    Trénujeme grafomotoriku! - autor recenze: Vendi

    https://vendi13.blogspot.com/2021/10/knihovna-i-novotna-simonovy-pracovni.html#more

    Protože můj život není jen povalování s knihami a psaní recenzí, je tomu často uzpůsoben i výběr dalšího materiálu. Dnes tu totiž nejsem s knihou, nýbrž s pracovním sešitem. Ano, i něco takového umí v nakladatelství Portál a já vám na závěr připojím odkaz na materiály, které jsou od nich volně ke stažení. Teď už ale pojďme do pohádkového světa trochu… prakticky:

    Na úvod se sluší vysvětlit, co to ta grafomotorika vůbec je. Ač to může znít jako nějaký jazykolam či snad dokonce zaklínadlo, jde o soubor psychomotorických činností, které jsou vykonávány při psaní a kreslení. Při psaní je potřeba vykonávat účelné pohyby, které jsou založeny na koordinaci oka a ruky. Jako máma a laik bych tím rozuměla schopnost malovat, kreslit a vybarvovat. Držet se linky, nepřetahovat, chápat souvislosti mezi obrázky úměrně věku, luštit bludiště, různě spojovat, hledat rozdíly a tak všelijak podobně.

    A protože nás doma kolektivně lapil moribundus, se kterým se pereme už tři týdny (a ne, není to covid), je předškolačka doma a aby nezameškala a trénovala, přišel vhod právě dnešní Šimonův pracovní sešit od Ireny Novotné. V pořadí již dvacátý sedmý. My se s ním tedy setkáváme poprvé a rozhodně budeme chválit. Zaprvé nemusíte vyplňovat přímo, ale listy se dají kopírovat či skenovat a používat tedy opakovaně.

    Téma zadání je blízké jak holčičkám, tak i chlapečkům – vodníci, loupežníci, princezny, čarodějnice, čerti, víly, ryby, žáby a mnohé další. Úkoly pestré – složitější i jednodušší, snadno pochopitelné i uchopitelné. Tleskám, že to není nijak přeplácané, přehnané a ani barevné, protože kdyby se dítko zaseklo, pokaždé můžete skončit u vybarvování, které je pro ně (většinou) velkým lákadlem a zábavou. Dají se klidně vytáhnout i vodovky nebo případně zachránit situaci razítky či samolepkami a listy si dle fantazie a případné nálady dozdobit, obrázky vystříhat.

    Jak říkám, fantazii se meze nekladou a práce s těmito Šimonovými pracovními listy je nepředstavitelně variabilní. Ať už je použijete doma, nebo se dostanou do ruky paní učitelce/vychovatelce ve školce či kroužku. Přestože se na první pohled může zdát, že je to jen nějaká prkotina, kterou doma ale vůbec nepotřebujete. Nás zachraňuje velice a za daných okolností nahrazuje, alespoň symbolicky, školku v době, kdy je cácorka marod. Za jiné situace bude sloužit jako doplněk na odpoledne či víkend. Velká spokojenost, i když je to kousek, který se jeví jako praktický, dá se s ním vymyslet i celá kopice zábavy!

    Přečíst celou recenzi Zavřít