Příběh dívky, která se nevrátila

Hanin kufřík

Tištěná kniha (2013)

0 % 2 recenze

132 Kč

189 Kč −30 %, ušetříte 57 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2013)

Překladatel
Makovičková, Dana
Počet stran
120
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2013
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14500707
EAN
9788026205210
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-0521-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Příběh sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se po deportaci rodičů rázem octli sami v Novém Městě na Moravě. Ovšem po několika měsících i je - desetileté židovské děti odvezli do terezínského ghetta. Jiří nakonec díky mnoha šťastným náhodám válku přežil, v osmačtyřicátém před komunisty utekl do Kanady, kde se postupem času vypracoval na respektovaného podnikatele. O své milované sestře ale nedokázal vypátrat žádné zprávy. Až desítky let po válce ho našla Tuniko Išioka, zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu, které nedal spát tajemný kufr s jménem Hanah. Ta po mnoha letech pátrání našla Jiřího a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry. Kniha je určena učitelům základních škol, kteří knihu mohou využívat při výuce dějin druhé světové války, a čtenářům memoárové literatury z druhé světové války.

Ke stažení

O autorovi

Levine, Karen

Recenze (2)

  • Autor recenze Knihomolkaivka Datum 7. 1. 2020


    Levine, Karen: Hanin kufřík - autor recenze: Knihomolkaivka
    http://knihomolkaivka.blogspot.com/2019/11/hanin-kufrik-karen-spolupracovala-mnoho.html

    Velmi silný a smutný příběh.

    V úvodu knihy je napsáno, že tato kniha je určena učitelům, pro žáky při výuce dějepisu. Ano moc souhlasím, ale myslím si, že by tuto knihu měli zařadit mezi povinnou četbu. Ať vidí dnešní děti co opravdu bylo zlo a jaké hrůzy byly spáchané i na dětech.A ať si dnešní mládež uvědomí proč "všichni" po nich chtějí aby byla na sebe hodná, neubližovala si....

    Je velmi smutné, že v dnešní době se tato témata odsouvají do pozadí a moc nechtějí mluvit o 2. svět. válce nebo holocaustu. Akorát filmaři se v tom vyžívají, ale ti si to samozřejmě upraví po svém.

    Do dnešní doby jsem netušila kdo jsou Bradyovy. Jen to příjmení mi bylo povědomé, z důvodu kauzy 28.října 2016 kdy pan prezident předával vyznamenání. A také pan Brady měl též jedno dostat, ale nakonec si to pan prezident rozmyslel, asi.

    Ale vůbec jsem netušila, že pan Brady je žid, který přežil koncentrační tábory a celou 2. svět. válku. To jsem si dala do souvislosti až po objevení fotky v knize kde je pan Brady už jako starší pán. Nechápu proč pan prezident nakonec změnil své rozhodnutí, za tohle co zažil, prožil a ztratil by měl dostat i něco víc, ale stejně co by jistě chtěl, mu nikdo nedá, svou rodinu, své mládí ani svůj spokojený život... Dnes už bohužel pan Brady nežije...

    Ale vrátím se zpět ke knize: Celá kniha je napsaná citlivou formou, ale přesto si u ní většina z nás po pláče, doplněna rodinných fotkách z dob kdy byli ještě šťastní. Celou dobu co jsem četla příběh Hany a jejího bratra Jiřího mi tekly slzy a mrazilo mě po zádech. Už z toho důvodu, že jsem věděla, že Hana nepřežije, ale stejně jsem ve skrytu duše doufala, že příběh dopadne jinak. Byla to šílená bezmoc a hlavně šílená nespravedlnost, jak vůbec mohli takto žít, jak se vůbec tohle mohlo stát? Kde je spravedlnost, kde je bůh? Jak takové šílenosti mohl někdo provádět, jak k tomuto zvěrstvu mohl někdo přihlížet? A proč tak dlouho jim to vůbec mohlo procházet?

    V této knize nacházíme dvě časové linie - jedna je minulost, příběh Hany a Jiřího a druhá "současnost" pátrání paní Fumiko Išioka, čí byl kufřík, který jim poslali z Osvětimi, jako názornou pomůcku a představu co to byl holocaust.

    Kniha se skládá z krátkých kapitol. Celý příběh je doplněn fotografiemi z dětství, Haniny kresby z Terezína, dopisy a zprávami, které zapisovali v koncentračních táborech.

    Za mě po dlouhé době jedna z knih, co chytne za srdce, tímto dojemným pravdivým příběhem. Při čtení jsem hodně brečela a nedokázala jsem přečíst celý příběh najednou, ale s přestávkami, protože jsem to nedávala a nemohla uvěřit, že takové hrůzy páchali i na bezbranných dětech.

    Tuto knihu budu moc moc doporučovat Všem.

    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • 27. leden je věnován obětem holokaustu, šesti milionům mužů, žen i dětí z celé Evropy. Šest milionů zmařených životů, z nichž každý měl svou vlastní tvář, své běžné starosti a radosti, svá přání i sny o své budoucnosti. Všichni však ztratili to nejcennější, co člověk má, svůj život, jenom proto, že nepatřili k hitlerovské čisté rase. Čím se provinila třináctiletá Hana?

    Japonsko ve druhé světové válce patřilo mezi spojence hitlerovského Německa. Až v roce 1998 vzniká v Tokiu malé muzeum věnované holocaustu. Jeho koordinátorka Fumiko Išioka chtěla japonským dětem ukázat nějaký konkrétní předmět, který patřil židovským dětem. Dlouho se však nedařilo nic zajistit. Nevzdávala se, ale teprve až po návštěvě v bývalém koncentračním táboře Osvětim jí byla přislíbena pomoc. Zase uběhlo několik měsíců v očekávání, až konečně přišel z Polska balíček, ve kterém byl i malý kufřík se jménem Hana Brady 16. 5. 1931, sirotek. Znát jméno a neznat jeho osud, Fumiko opět začala rozesílat dopisy do Evropy i Ameriky s dotazem na tuto dívenku. Odpovědi přicházely negativní, nikdo ji nezná. Až přišlo krátké oznámení z Osvětimi, Hana tam přišla z Terezína. První stopa. Fumiko sháněla materiály o tomto ghettu v Terezíně, až našla zmínku, že po dětech tam zůstaly obrázky, co malovaly. Napsala tam, jestli některý obrázek nepatří Haně. Doufala, že snad jeden se najde, v krátké době přišlo pět fotografií s obrázky se jménem Hana Brady.

    Děti, které v muzeu Fumiko pomáhaly, však o ni chtěly vědět víc. Korespondence s Památníkem Terezín nic nového nepřinesla. Fumiko se rozhodla tam přímo zajet, ale problémem byly peníze na letenku. Měla štěstí, když dostala pozvání na konferenci do Anglie, a tak se mohla snáze dostat do Terezína. Její radost však překazilo zjištění, že muzeum je pro veřejnost uzavřeno, byl státní svátek. Byla smutná, zlobila se na sebe, ale nakonec přece jen měla štěstí, že v muzeu jednu ženu objevila. A ta se jí snažila pomoci. Našla jméno Hany, ale víc už pro ni nemohla udělat. Fumiko si však všimla značek u jednotlivých osob a také toho, že nad jménem Hany je uveden Georg Brady, jen o tři roky starší a bez značky. Paní připustila, že to může být Hanin bratr Jiří a že mohl přežít. Pátraly dál, až jeho jméno našly na seznamu vězňů. Ale kde ho hledat a pod možná už jiným jménem, paní Ludmila nevěděla. Vzpomněla si na jiné jméno z tohoto seznamu, na Kurta Kotouče, který měl bydlet v Praze. Fumiko poděkovala a dostala radu, aby zkusila najít Kurta přes Židovské muzeum. V Praze měla málo času, a tak se dostala až pomocí malé lži k paní, která Hanin příběh znala. Snažila se Kurta najít. Teprve večer Kurt přišel a předal adresu svého přítele v Torontu Jiřího Brady. Ten po čase obdržel z Japonska dopis s prosbou, zda nemůže zapůjčit rodinné fotografie a vyprávět o svém dětství s Hanou.

    A tak z pomalu skládané mozaiky díky odhodlání a houževnatosti jedné mladé japonské ženy vznikla útlá knížka, kde se prolíná její snaha zjistit osud malé dívenky s minulostí židovské rodiny z Nového Města na Moravě. Dozvíme se o jejím krátkém dětství, o tom, jak se musela vyrovnat se ztrátou kamarádů, zákazu návštěvy školy, odchodu nejprve maminky, později i otce. O jejím citovém poutu k bratrovi, od kterého byla v Terezíně násilně odtržena.

    Kniha z nakladatelství Portálu je určena učitelům základních škol pro výuku dějin, ale je poutavě napsána a doplněna řadou dobových fotografií, takže zaujme každého čtenáře.

    Jaroslava Krejčová
    Zdroj:
    www.kultura21.cz

    Přečíst celou recenzi Zavřít