Autorka se chce a asi i potřebuje podělit se čtenáři o svou cestu psychoterapeutky. Seznamuje je se svou pracovní cestou od samých počátků, od prvotních nejistot po získávání zkušeností až po samostatnou praxi zkušené terapeutky.
Lillian Rubin zdůrazňuje, že terapeutický vztah se od ostatních vztahů liší, „kvůli jeho zvláštní podstatě a emocionální energii, která při něm vzniká, jsou nutná nějaká pravidla pro regulaci chování obou stran“. Snaží se prezentovat terapeutický proces tak, jak jej vnímá, jak ji naučila praxe, nebagatelizuje svou práci a ani ji nepovyšuje na mytické umění. Představuje svůj proces, který ji po získání potřebné kvalifikace a oprávnění vedl dál. Připomíná, že „tato práce zřejmě nějakým způsobem každého terapeuta láká proto, aby se zabýval nejen problémy lidí, kteří sedí naproti v křesle, ale aby se vyrovnal i se svými osobními problémy“.
Chce nabídnout své zkušenosti o tom, co si vzájemně dávají a berou klient s terapeutem, o konfliktech, o náročných úsecích a fázích. U nás bychom spíše používali pojmenování klient, autorka se drží slova pacient, ale rozdíl mezi nimi zde hledat nemusíme.
Podrobně čtenářům přibližuje šest příběhů ze své praxe. Představují či dokreslují témata, s nimiž se při práci setkává každý terapeut, např. přenos a protipřenos (Bílý kloubouk), význam prvního telefonátu pro zahájení osobní práce (Muž s nádherným hlasem), nečekaný vývoj spolupráce, s nímž nepočítáme a vlastně ani nevíme, zda je to tak dobře nebo špatně (Žena, která nebyla). Připomíná, že někdy prostě neexistuje dobré, ani špatné řešení (Žít nebo zemřít). Věnuje se i problematice, s níž nemáme mnoho zkušeností: překračování kulturních, sociálních hranic a tradic (Překročit hranici).
Poukazuje na věčnou pravdu a zatvrzelý mýtus o tom, že terapie by podle mnoha laiků měla člověka změnit, vyléčit, definitivně zbavit potíží – poukazuje na to, že náhled, poznání, informace, terapeutický prožitek sice mohou být důležité, avšak „samo o sobě nám to neumožní žít produktivněji; záleží totiž na tom, co s těmi znalostmi uděláme“.
V závěru se zamýšlí nad tím, proč a jak terapie funguje – a to, „díky čemu terapie funguje, je opravdu terapeutický čin“. Terapie nám může pomoci, abychom se lépe poznali, abychom přijali, co víme, nabízí nástroje na další cestu životem.
Kniha nabízí čtivý, poutavý a také vlídný a lidsky pojatý pohled do světa psychoterapie, prezentovaný s pokorou a zdánlivou obyčejností.
V češtině byla publikována pouze tato kniha autorky (v originálu vyšla v roce 2004), v angličtině vydala řadu knih k tématu hranic a přechodových procesů v různém pojetí, tato oblast je její doménou: Just Friends: The Role of Friendship in Our Lives (1985), Intimate Strangers: Men and Women Together (1990), Erotic Wars: What Happened to the Sexual Revolution? (1991), Worlds of Pain: Life in the Working-Class Family (1992), Families on the Fault Line (1994), The Transcendent Child: Tales of Triumph Over the Past (1997).
Dagmar Brejlová, psycholožka, psychoterapeutka a překladatelka
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál
www.brejlova.cz/