Příběhy z ústavní péče

Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi

Tištěná kniha (2023)

0 % 13 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14504201
EAN
9788026220497
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2049-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Toto je kniha o dětech žijících v ústavní péči – o dobré práci s nimi i o špatné práci s nimi, o jejich příbězích, o rozhodnutích dospělých i o možných lepších volbách. Čtenář zde nalezne anonymizované, ale reálné příběhy dětí, základní teoretické (odborné) minimum i přímé citace samotných dětských hrdinů. Takové, které mohou inspirovat, anebo třeba někomu pomohou otevřít oči a uvědomit si, že i ten „zlý rozmazlený spratek“ má pro své špatné chování důvody. Že to může být výkřik nesouhlasu, odporu a zhnusení některými lidmi, s nimiž se dítě setkalo. Stejně tak kniha vyjadřuje hluboký obdiv a poděkování některým lidem, kteří v této sféře pracují.
Kniha je upřímná a surová – pojmenovává věci a situace reálnými slovy s reálnými pocity, nehledá ani líbivé fráze, ani korektně přijatelné opisy. A přestože je název knihy vulgární (a čtenář po přečtení několika stránek brzy pochopí proč), není kniha nijak podbízivě senzační, ale naopak pevně zakotvená v terénní praxi i odborném psychologickém, psychoterapeutickém a pedagogickém zázemí.
Tomáš Morávek DiS. je původně vystudovaný herec a moderátor, dnes vychovatel v několika zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, krizový intervent na dětské krizové lince a ředitel neziskové organizace (Ne)ohrožené děti. Před lety se poprvé setkal s ohroženými dětmi a tato zkušenost ho ovlivnila natolik, že opustil divadelní prkna a vrátil se opět ke studiu. Pro tuto práci vystudoval nejen vychovatelství, ale také podstoupil řadu dalších výcviků – výcviky v krizové intervenci (telefonické i chatové), základy psychopatologie, sebevraždy a sebepoškozování dětí a mladistvých, akutní stavy dětí a první pomoc, sociálně rizikové chování v dětském věku aj. Má více než devět let praxe v ústavních zařízeních pro děti, praxi z nízkoprahového zařízení v sociálně vyloučené lokalitě i praxi s dětmi s poruchami autistického spektra. Rovněž je to certifikovaný instruktor bojového umění se zaměřením na boj a sebeobranu beze zbraně ve všech vzdálenostech, včetně boje na zemi, se zbraní (tyč, nůž, pistole, improvizované zbraně) a v boji proti více útočníkům. Jeho motto zní: „Je normální, že silnější chrání slabšího.“ Hrdě o sobě říká, že umí uvařit výbornou kuřecí čínu a mikrovlnnou rýži.

O autorovi

Morávek, Tomáš

Recenze (13)

  • Autor recenze Tereza Macurová Datum 19. 2. 2025


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CtOHXy0rXRT/

    Kolegům ani kamarádům svoje knížky zásadně nepůjčuju, protože se mi nevrací, klasika (kdo má mojeho Petersona, udav se s ním už, dík). Tuhle knížku jsem si ale přivezla do kanclu a jsem velmi ready vrazit ji do ruky komukoliv, kdo o to bude mít zájem, protože nic tak dobrýho jsem nečetla od té doby, co Tereza Tornádová smazala svoje facebookové příspěvky o holkách z diagnosťáku.

    Začala jsem číst,když jsem ráno nasedla do metra. Po cestě se mi chtělo tak třikrát brečet. A než jsem dojela do práce, byl ze mě jiný člověk.

    Knížka je to útlá a obsahuje přesně dvě věci - příběhy z praxe, které na vás zaútočí na osobní úrovni, a základní info o tom, jak v téhle zemi funguje náhradní péče o děti a jak se to vůbec může stát, že se tam dostanou. Některé odpovědi vás překvapí. Všechny příběhy z praxe vás dostanou.

    Autora jsem nikdy neviděla, ale tuším, že to bude bezskrupulní týpek. To cenim. Některé popisované přístupy ale nejspíš nebudou fungovat všem. Pracují se mnou převážně mladé drobné holky (při onboardingu máme svůj typ, říkáme mu "letuška"), bez tréninku v sebeobraně. Není špatně, že si nenechají v rámci bezpodmínečné lásky nafackovat nebo zlomit nos, to bych jim zas křivdila.

    Tl;dr: pořád p*ča jsem, ale dojatá aspoň

    autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CtOHXy0rXRT/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Monika Datum 13. 12. 2024


    Nebuď pi*a a miluj! - autor recenze: Monika
    https://www.databazeknih.cz

    " Toto je kniha o dětech žijících v ústavní péči - o dobré práci s nimi i o špatné práci s nimi, o jejich příbězích, o rozhodnutí dospělých i o možných lepších volbách. "

    Je to kniha o tom, jak moc můžeme jako rodiče ublížit těm, které máme v prvé řadě za každou cenu chránit. Tato kniha ve mně rozvířila neskutečně mnoho emocí. Příběhy dětí byly smutné, protože většinou neměly šťastný konec, ať už byla na vině primární rodina, odborní pracovníci v různých zařízeních pro děti nebo celková necitlivost platné legislativy v ČR. Proto, milujme své děti, co to jde, protože komu jinému bychom měli naši lásku dát, když ne těm, které jsme pomocí zázraků přírody stvořili.

    Můj velký obdiv patří všem pracovníkům v těchto sférách, a všem moc přeji, ať nejsou pi*e, ale odborníci, kteří svou práci milují. Díky za tuto knihu a možnost nepatrně nahlédnout do další části naší společnosti.

    A rada autora je jasná:

    " Dávejte dětem na vědomí, že jsou milovány, ať se děje cokoli. Pocit naprostého přijetí a neohrozitelné, nezničitelné, bezpodmínečné lásky jim pomůže lépe zvládnout jakékoli náročné období. "

    autor recenze: Monika
    https://www.databazeknih.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Xenie Majznerová Datum 6. 11. 2024


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: Xenie Majznerová
    Text na www.facebook.com

    Kdybych na knihu “Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi” od Tomáše Morávka psala tradiční recenzi, napsala bych, že se se hezky a rychle čte, nemohla jsem ji odložit a "zhltla" za jedno odpoledne. Skládá se z delších kapitol, které popisují zkušenosti autora, a kratších kapitol, které poskytují základní vysvětlení, co jsou to zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), proč se tam děti dostávají, co je to Klokánek a další stručnou teorii k výchově dětí.

    Autor knihy, Tomáš Morávek je vychovatel s bohatou praxi v různých zařízeních pro děti a ředitel organizace (Ne)ohrožené děti, z.ú., který se k práci s dětmi dostal skoro náhodou. „Skoro“, protože náhody neexistuji, že jo. Kdysi se Tomáš Morávek živil herectvím a moderováním a na jeden z festivalů byly pozvány děti z Klokánků. Tehdy ani nevěděl, co ty Klokánky jsou, ale potkal jednu holčičku právě z Klokánku, které slíbil, že tam za ni přijde. Tímto příběhem začíná i kniha, plná autentického vyprávění, emocí a upřímnosti. Snad jediná věc, kterou bych mohla vytknout, je zmínka odměn a trestů v kapitole o výchovných postupech.

    Tuhle knihu bych neviděla jako přesný návod na to, jak pracovat s dětmi, ale spíše jako inspiraci k samotnému postoji dospělého ve vztahu s dítětem. Autor má nádhernou intuici, která mu umožňuje být „citlivý a zároveň pevný“. Na vlastním příkladě (a ne bez sebekritiky) autor ukazuje, co znamená motto „Silnější vždy chrání slabšího“. Je to kniha-inspirace jak být zodpovědnou pečující alfou, o kterou se děti mohou opřít, které mohou věřit. Bohužel se alfa instinktu nemůžeme naučit, můžeme ho jen vyhledat uvnitř… Ale knihy, filmy a příběhy pomáhají alespoň představit si, jak je to, být alfou nebo být v péči alfy. Když tu mluvím o alfě, mám na myslí nejen dominanci, ale vřelou péči, zodpovědnost a samozřejmě vedení a proaktivní tvorbu vztahu ze strany dospělého. Pečující alfa rozumí opravdovým potřebám dítěte a je odpovědi na ně. A tahle kniha to krásně znázorňuje a hezky doplní náš seznam zdrojů k tématu.

    autor recenze: Xenie Majznerová
    Text na www.facebook.com
    Přečíst celou recenzi Zavřít