Příběhy z ústavní péče

Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi

Tištěná kniha (2023)

0 % 14 recenzí

254 Kč

299 Kč −15 %, ušetříte 45 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2023)

Počet stran
128
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2023
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
14504201
EAN
9788026220497
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2049-7
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Toto je kniha o dětech žijících v ústavní péči – o dobré práci s nimi i o špatné práci s nimi, o jejich příbězích, o rozhodnutích dospělých i o možných lepších volbách. Čtenář zde nalezne anonymizované, ale reálné příběhy dětí, základní teoretické (odborné) minimum i přímé citace samotných dětských hrdinů. Takové, které mohou inspirovat, anebo třeba někomu pomohou otevřít oči a uvědomit si, že i ten „zlý rozmazlený spratek“ má pro své špatné chování důvody. Že to může být výkřik nesouhlasu, odporu a zhnusení některými lidmi, s nimiž se dítě setkalo. Stejně tak kniha vyjadřuje hluboký obdiv a poděkování některým lidem, kteří v této sféře pracují.
Kniha je upřímná a surová – pojmenovává věci a situace reálnými slovy s reálnými pocity, nehledá ani líbivé fráze, ani korektně přijatelné opisy. A přestože je název knihy vulgární (a čtenář po přečtení několika stránek brzy pochopí proč), není kniha nijak podbízivě senzační, ale naopak pevně zakotvená v terénní praxi i odborném psychologickém, psychoterapeutickém a pedagogickém zázemí.
Tomáš Morávek DiS. je původně vystudovaný herec a moderátor, dnes vychovatel v několika zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, krizový intervent na dětské krizové lince a ředitel neziskové organizace (Ne)ohrožené děti. Před lety se poprvé setkal s ohroženými dětmi a tato zkušenost ho ovlivnila natolik, že opustil divadelní prkna a vrátil se opět ke studiu. Pro tuto práci vystudoval nejen vychovatelství, ale také podstoupil řadu dalších výcviků – výcviky v krizové intervenci (telefonické i chatové), základy psychopatologie, sebevraždy a sebepoškozování dětí a mladistvých, akutní stavy dětí a první pomoc, sociálně rizikové chování v dětském věku aj. Má více než devět let praxe v ústavních zařízeních pro děti, praxi z nízkoprahového zařízení v sociálně vyloučené lokalitě i praxi s dětmi s poruchami autistického spektra. Rovněž je to certifikovaný instruktor bojového umění se zaměřením na boj a sebeobranu beze zbraně ve všech vzdálenostech, včetně boje na zemi, se zbraní (tyč, nůž, pistole, improvizované zbraně) a v boji proti více útočníkům. Jeho motto zní: „Je normální, že silnější chrání slabšího.“ Hrdě o sobě říká, že umí uvařit výbornou kuřecí čínu a mikrovlnnou rýži.

O autorovi

Morávek, Tomáš

Recenze (14)

  • Autor recenze Pavla Koucká Datum 1. 7. 2025


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: Pavla Koucká

    „Pavlo, děkuji Vám za Váš lidský přístup a klidnou energii. Rád jsem poznal někoho, kdo (snad!) není píča.“ Napsal mi věnování do knihy Tomáš Morávek poté, co jsme měli společnou besedu se čtenáři na veletrhu Svět knihy. Zaujetí lidským přístupem a klidnou energií bylo oboustranné a Tomášovu knihu jsem posléze „zhltla“ prakticky na posezení. Jde o útlou a velmi čtivou publikaci umožňující vhled do soudobé ústavní péče o děti.

    Tomáš Morávek je původně vystudovaný herec a moderátor, instruktor bojových umění. Jak se stal vychovatelem? Dá se říct, že si ho děti samy vybraly. Divadelní festival pro děti, malá copatá holčička: „Přijdeš za mnou do Klokánku?“

    „Já nevím, prcku, pokusím se.“

    „Slib to!“

    „Ach… no dobře, přijedu za tebou do Klokánku.“

    Tomáš přijel, stal se zde dobrovolníkem a později vychovatelem. Práce s dětmi ho vtáhla. V současné době má za sebou již devět let práce v nejrůznějších zařízeních pro děti.

    Osobní příběh knihu otevírá, později dominují příběhy dětí, jež se prolínají s teorií a praxí ústavní péče o děti u nás. Dozvíte se, jak to chodí například v Klokánku i to, že chcete-li být dobrým vychovatelem, nestačí děti milovat a umět uvařit guláš. Svěřenci ústavů si prošli všelikými traumaty a pracovník (teta či strejda) musí vědět, co dělat, když takové dítě třeba přestane ze dne na den mluvit či se poškozuje.

    Obdivuhodné nasazení

    Autor nás seznámí se svým pevným a přitom velmi láskyplným stylem péče o děti, s jehož pomocí navázal blízký vztah plný důvěry se spoustou psychicky i fyzicky zraněných dětí. Seznámí nás i se svým neústupným a tvrdým postojem vůči všem, kdo dětem ubližují, s postojem, jímž pomohl spoustě dětí, ale také naštval mnoho rodičů, kolegyň i kolegů, kteří se mu následně snažili v jeho práci zabránit. Zažil pomluvy, krádeže věcí, urážky, fyzické napadení i smyšlená obvinění. „Práce je to úžasná, naplňující, smysluplná, ale až neuvěřitelně emočně náročná,“ svěřuje se Tomáš a nezbývá, než souhlasit.

    Kniha je velmi osobní a lidská. Čtete o výletech a zábavách, o vymýšlení pohádek a básniček. A také se přenesete k Tomášovi ležícímu u malé holčičky v louži pod lavičkou, kde s ní empaticky hovoří. K Tomášovi nastavujícímu mnohokrát za noc vlastní dlaň mezi stěnu a hlavu dítěte, jež ze spaní buší čelem do zdi. K Tomášovi, jenž v poblinkaném triku nestíhá vařit a opečovávat svých několik svěřenců. K Tomášovi běžícímu s v uprostřed zimní noci s dítětem v náručí do nemocnice… Upřímné a syrové líčení autora vás vtáhne do děje, rozvíří emoce a chtě nechtě přemýšlíte, jak byste se v dané situaci sami zachovali: Dělal/a bych to taky tak? Měl/a bych tolik energie, empatie, trpělivosti, síly a chuti k péči o děti, které jsem nezplodil/a? A vynořují se i otázky obecnějšího rázu: Je vhodné pro dobro dětí lhát? Je vhodné nechat dítě, aby nás uhodilo?

    Pochopení pro zlobení

    Autor nám svým syrovým stylem umožní nahlédnout, jak to u nás s ústavní péčí vypadá, jakým způsobem a z jakých důvodů se děti do ústavů dostávají. Příběhy dětí chytnou za srdce každého, kdo ho nemá z kamene. Nahlédnete do chování i prožívání traumatizovaných dětí i do toho, jak se pomocí důvěrného vztahu uzdravují. Dozvíte se, v čem jsou dobré přestřelky stříkacími či kuličkovými pistolkami i to, proč je tak snadné jako vychovatel vyhořet.

    Tomášovy postoje a příběhy dětí se organicky prolínají. Střípky ze života těch, které neměly štěstí na své zploditele, a teď mají (či nemají) štěstí na tety a strejdy v domovech. Autor nás přivádí k empatii i pro ty, které se chovají ošklivě. K pochopení, že k tomu mají své důvody. Chvílemi žasnete, jak jsou děti obdivuhodně silné, a chvílemi si říkáte, jak jsou křehké. Co dokáže jedna věta!

    „Poučme se z chyb druhých, buďme k dětem citliví a řešme i jejich emoce. Nebuďme lhostejní, nebuďme laxní, nebuďme p*či!“ apeluje autor. Silné slovo má své opodstatnění. Přečtěte si knihu a pochopíte.

    autor recenze: Pavla Koucká
    Recenze zpracována pro Nakladatelství Portál
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Tereza Macurová Datum 19. 2. 2025


    Morávek, Tomáš: Nebuď p*ča aneb jak (ne)pracovat s dětmi - autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CtOHXy0rXRT/

    Kolegům ani kamarádům svoje knížky zásadně nepůjčuju, protože se mi nevrací, klasika (kdo má mojeho Petersona, udav se s ním už, dík). Tuhle knížku jsem si ale přivezla do kanclu a jsem velmi ready vrazit ji do ruky komukoliv, kdo o to bude mít zájem, protože nic tak dobrýho jsem nečetla od té doby, co Tereza Tornádová smazala svoje facebookové příspěvky o holkách z diagnosťáku.

    Začala jsem číst,když jsem ráno nasedla do metra. Po cestě se mi chtělo tak třikrát brečet. A než jsem dojela do práce, byl ze mě jiný člověk.

    Knížka je to útlá a obsahuje přesně dvě věci - příběhy z praxe, které na vás zaútočí na osobní úrovni, a základní info o tom, jak v téhle zemi funguje náhradní péče o děti a jak se to vůbec může stát, že se tam dostanou. Některé odpovědi vás překvapí. Všechny příběhy z praxe vás dostanou.

    Autora jsem nikdy neviděla, ale tuším, že to bude bezskrupulní týpek. To cenim. Některé popisované přístupy ale nejspíš nebudou fungovat všem. Pracují se mnou převážně mladé drobné holky (při onboardingu máme svůj typ, říkáme mu "letuška"), bez tréninku v sebeobraně. Není špatně, že si nenechají v rámci bezpodmínečné lásky nafackovat nebo zlomit nos, to bych jim zas křivdila.

    Tl;dr: pořád p*ča jsem, ale dojatá aspoň

    autor recenze: Tereza Macurová
    https://www.instagram.com/p/CtOHXy0rXRT/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Monika Datum 13. 12. 2024


    Nebuď pi*a a miluj! - autor recenze: Monika
    https://www.databazeknih.cz

    " Toto je kniha o dětech žijících v ústavní péči - o dobré práci s nimi i o špatné práci s nimi, o jejich příbězích, o rozhodnutí dospělých i o možných lepších volbách. "

    Je to kniha o tom, jak moc můžeme jako rodiče ublížit těm, které máme v prvé řadě za každou cenu chránit. Tato kniha ve mně rozvířila neskutečně mnoho emocí. Příběhy dětí byly smutné, protože většinou neměly šťastný konec, ať už byla na vině primární rodina, odborní pracovníci v různých zařízeních pro děti nebo celková necitlivost platné legislativy v ČR. Proto, milujme své děti, co to jde, protože komu jinému bychom měli naši lásku dát, když ne těm, které jsme pomocí zázraků přírody stvořili.

    Můj velký obdiv patří všem pracovníkům v těchto sférách, a všem moc přeji, ať nejsou pi*e, ale odborníci, kteří svou práci milují. Díky za tuto knihu a možnost nepatrně nahlédnout do další části naší společnosti.

    A rada autora je jasná:

    " Dávejte dětem na vědomí, že jsou milovány, ať se děje cokoli. Pocit naprostého přijetí a neohrozitelné, nezničitelné, bezpodmínečné lásky jim pomůže lépe zvládnout jakékoli náročné období. "

    autor recenze: Monika
    https://www.databazeknih.cz
    Přečíst celou recenzi Zavřít