Rozhovor o smutku a štěstí - autor recenze: Lenka StrnadováKniha belgického psychiatra Dirka de Wachtera je příjemné a inspirativní čtení. Její krása spočívá v moudrosti, laskavosti a nadčasovosti myšlenek, které autor čtenáři „vypráví“. Dirk de Wachter nabízí svůj pohled na otázky, zda vůbec lze v současné době žít šťastný a smysluplný život a jak to udělat. Otázky, které v dnešní době doléhají snad na každého z nás.
Autor se v knize sestávající z tří částí (Štěstí? Neštěstí? Smysl…) zamýšlí nad tím, co dělá člověka skutečně šťastným, čemu vlastně říkáme štěstí a jak si poradit se stavem, kdy se cítíme být nešťastnými. Proč bývá člověk v honbě za tím, čemu říká „štěstí“ vlastně docela často nešťastný? Jak si s pocitem neštěstí poradit? Proč se štěstí zdá být někdy nedosažitelné? Jak si poradit s problémy, které na nás doléhají, ale cítíme se proti nim být bezmocní?
Přemýšlím, jak tedy na to, když zazvoní telefon.
Moje malá neteř se mě ptá, co teď právě dělám. „Čtu knihu,“ řekla jsem jí. „A o čem ta kniha je?“ zeptala se. „O tom, kdy je člověk opravdu šťastný a jak si poradit, když jsem nešťastná,“ odpověděla jsem. Podle delší pauzy jsem poznala, že se na druhém konci trochu zarazila a pak se zeptala: „A jak se to má dělat, abych byla šťastná?“
Když chceš být šťastná, dělej to, co děláš ráda. Můžou to být úplně obyčejné věci jako venčení pejska, sázení kytek s mámou na zahradě. To, co děláš ráda, určitě dobře víš. Nemusí to být vůbec nic mimořádného. Dělej, co tě baví a to je velký krok ke štěstí.
Nemusíš se snažit být jako někdo jiný. Někteří lidé si myslí, že štěstí spočívá v tom, že budou hodně úspěšní nebo krásní, že budou dělat něco, co jiní nedokážou. Vytvoří si neskutečný svět. Ženou se za představou štěstí a zapomněli, co to štěstí vlastně je. Nakonec dělají i věci, které jim ani radost nepřináší a dělají je jen proto, aby byli „šťastnější“ než ti ostatní a nakonec se cítí dost opuštění.
O svoje štěstí i trápení se rozděl s ostatními. Nebuď s nimi sama. Když se rozdělíš o štěstí, budeš ho cítit najednou víc. A když se rozdělíš o trápení, bude mnohem menší.
Zajímej se o své blízké a kamarády a snaž se být s nimi i ve chvílích, kdy nejsou úplně šťastní. Každý z nás je někdy smutný nebo se trápí. To je normální, ale tvoje přítomnost lidem pomáhá. A jejich přítomnost zase pomáhá tobě.
Když tě trápí věci, proti kterým si připadáš bezmocná, zkus udělat něco, co ti připadá dobré, klidně to může být něco malého. Když někde pokácejí kus lesa a tebe to bolí, zasaď třeba na zahradě nový stromek.
Když se cítíš nešťastná, nech tomu pocitu čas. Nezaháněj ho hned pryč a řekni o tom těm, kterým důvěřuješ, třeba mámě a tátovi. Nešťastný pocit se postupně začne rozplývat a možná zmizí úplně. A až to místo přestane bolet, zase se zaplní štěstím. Kniha, co čtu, říká, že abychom mohli být šťastní, musíme být občas i trochu nešťastní.
A taky vím, že se staráš o svého psího kamaráda a to je skvělé – když pečujeme o druhé, přináší nám to radost a pocit štěstí.
Celou dobu pozorně naslouchala. „Není to nic složitého, dává ti to smysl?“ zeptala jsem se nakonec. „Docela jo, to je hezká knížka,“ odpověděla s lehkostí a spokojeně, jako by to všechno už dávno věděla a byla ráda, že to není nic, co by ještě neuměla.
Napadlo mě, že ty nejhlubší pravdy bývají skutečně jednoduché a že je v sobě nosíme, jen někdy dost hluboko ukryté, a z různých důvodů, „pod tíhou světa“ na ně zapomínáme. Že někdy musíme urazit i dlouhou cestu, abychom je znovu objevili, abychom si je uvědomili. A někdy pomůže i malá smysluplná knížka. Byla jsem vlastně ráda, že mě neteř vytrhla z přemýšlení, protože jsme v té chvíli byly spolu a ona mi pomohla ty nejdůležitější myšlenky Dirka de Wachtera převést do vlastních slov.
autor recenze: Lenka Strnadová
Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál