Dovádivé básničky pro kluky a holčičky

Dovádivé básničky pro kluky a holčičky

Suchá, Romana

Portál, 2010

225 Kč191 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Knížka jednoduchých básniček s hříčkou je určena pro dovádění ve dvojicích - buď dospělý + dítě, nebo dítě + dítě. Další jsou určeny pro dětské skupiny. Básničky jsou zaměřeny na rozvoj prosociálního chování dítěte, rozvoj řeči, pohybových dovedností a vytvoření vztahu, ať už s blízkou dospělou osobou, nebo s vrstevníky. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou spolupráci. Vytvoření blízkého vztahu s mámou a tátou je pro dítě velmi významné. Neméně důležité je však i jeho setkání s vrstevníky. Básničky mohou pomoci dospělým i dětem, aby se při dovádění vzájemně „potkávali“ a společně se smáli.
PhDr. Romana Suchá vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovala jako školní psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru v Přerově. Je autorkou knížky Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky (Portál, 2008) a Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky (Portál, 2009).

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Hegerová, Vendula

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-659-9

 • Počet stran / vazba:96 / Pevná

 • Rok vydání:2010

 • Kód:11308301

 • EAN:9788073676599

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze

Další informace

ROZHOVOR S PhDr. ROMANOU SUCHOU

autorkou knihy DOVÁDIVÉ BÁSNIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

Paní Suchá, naposledy jsme si takto povídaly vloni u příležitosti vydání Vaší předchozí knihy Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky. Avizovaly jsme tehdy vydání dalšího podobného titulu, a ten už je na světě. V čem se liší od předchozí knihy?
Liší se především svým zaměřením. Jak už sám název napovídá, v knížce tentokrát najdete básničky určené pro „dovádění“ ve dvojicích nebo v dětském kolektivu. Mnohé hříčky budete určitě znát ze svého dětství a mnohými se bavili už naši dědové a babičky. Nové je však jejich spojení s básničkou, která jim dodává zajímavý náboj. Najdete tu třeba hru na rybáře a rybky nebo na honěnou. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou součinnost nebo dokonce spolupráci. Jejich hlavním cílem je vytvoření vzájemného vztahu a pocitu blízkosti – ať už s námi dospělými nebo s ostatními dětmi. Hříčky nenásilnou formou včleňují dítě do dětského kolektivu. Děti se při nich učí poznávat jeden druhého, učí se vzájemným vztahům. Básničky, které v této knížce najdete, mohou pomoci Vám i dětem, abyste se při dovádění vzájemně potkávali a společně se smáli.

Kde berete náměty a nápady? Minule jste vzpomínala na dobu, kdy jste byla na mateřské dovolené, stále ještě čerpáte z tohoto období?
Nápady z doby, kdy jsem byla na mateřské dovolené, jsem už bohužel vyčerpala, přesto se k tomuto období stále vracím a čerpám v něm inspiraci. Občas také zajdu do knihkupectví a listuji v dětských knížkách. Mezi policemi, které jsou plné krásných knih, přemýšlím, o čem by mohla být ta moje, v čem by měla být jiná – originální, aby se mezi těmi ostatními neztratila.

I v tomto „třetím díle“ Vaší básničkové trilogie výborně funguje spojení autor – ilustrátor, Vaše básničky doprovodila krásnými obrázky opět Vendula Hegerová. Vnímáte grafickou podobu knihy jako rovnocenný doplněk obsahu, nebo byste hlavní důraz položila na texty?
Text i ilustrace považuji za rovnocenné. Jsem ráda, že vydavatelství oslovilo právě paní Hegerovou a myslím, že se vzájemně velmi dobře doplňujeme. Za hodně důležitý považuji také námět, který podle mého názoru má největší podíl na tom, že se knížky tak dobře prodávají. Ilustrace paní Hegerové oceňuji zvláště v této poslední knížce, protože zachytit skupinky dětí nebylo zrovna jednoduché, a myslím si, že to zvládla opět na jedničku s hvězdičkou.

Opět můžeme čtenářům prozradit, že Vašim básničkám, které se tolik líbí, ještě není konec. Příští rok vyjde v Portálu další knížka. Co bude tentokrát jejím tématem?
Připravovaná knížka bude tentokrát zaměřena na každodenní činnosti, jako je mytí zoubků, česání vlásků, stříhání nehtíků atd. Již tradičně bude obsahovat soubor jednoduchých, snadno zapamatovatelných básniček, které mohou dětem pomoci osvojit si základní návyky a dovednosti. Básničky proměňují běžné denní úkony v zajímavou hru, nenásilně je do jednotlivých činností vtahují a připravují je na to, že jednou vše zvládnou samy. Určitě sami poznáte, že většina činností nemusí být s básničkami nuda, ale prima zábava.

Co Vám psaní přináší? Je to relaxace, „vnitřní motor“, nebo něco úplně jiného?
Na začátku to byla radost z úsměvu mých dětí. Těšilo mě, když si básničku oblíbily a chtěly ji slyšet znova a znova. Dnes už sice za knížkami nevidím konkrétní rozzářené tváře, ale podle počtu prodaných výtisků tuším, že básničky rozdávají úsměvy dál. Obrovskou chuť do další tvorby mi dávají především pozitivní ohlasy čtenářů. Je to nádherný pocit, když na internetu narazím na kladné hodnocení, když najdu svou knížku na prvním místě mezi nejprodávanějšími tituly roku. S každou novou knížkou mám pocit, že dávám něco ze sebe, a každou tak trochu považuji za svoje dítko a mám velkou radost, když ji zahlédnu někde za výlohou.

Ve Vaší další tvorbě hodláte zůstat u dětského publika, nebo se chystáte i na jiný literární žánr a cílovou skupinu?
V záloze mám ještě několik dalších námětů, které se svým zaměřením hodně podobají těm stávajícím. O tvorbě pro jinou cílovou skupinu jsem zatím neuvažovala - psát pro děti mě zatím láká nejvíce.

Děkujeme za rozhovor a zveme všechny čtenáře a příznivce Romany Suché a Venduly Hegerové na jejich autogramiádu, která se bude konat 15. 5. 2010 od 13 hod. na veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Praze – Holešovicích (stánek Portálu L 603).

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  283 028 204

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)

 • REKLAMACE A DOTAZY E-SHOP

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  kanclir@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)