Dovádivé básničky pro kluky a holčičky

Dovádivé básničky pro kluky a holčičky

Suchá, Romana

Portál, 2010

225 Kč191 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Knížka jednoduchých básniček s hříčkou je určena pro dovádění ve dvojicích - buď dospělý + dítě, nebo dítě + dítě. Další jsou určeny pro dětské skupiny. Básničky jsou zaměřeny na rozvoj prosociálního chování dítěte, rozvoj řeči, pohybových dovedností a vytvoření vztahu, ať už s blízkou dospělou osobou, nebo s vrstevníky. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou spolupráci. Vytvoření blízkého vztahu s mámou a tátou je pro dítě velmi významné. Neméně důležité je však i jeho setkání s vrstevníky. Básničky mohou pomoci dospělým i dětem, aby se při dovádění vzájemně „potkávali“ a společně se smáli.
PhDr. Romana Suchá vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Pracovala jako školní psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru v Přerově. Je autorkou knížky Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky (Portál, 2008) a Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky (Portál, 2009).

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Hegerová, Vendula

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-7367-659-9

 • Počet stran / vazba:96 / Pevná

 • Rok vydání:2010

 • Kód:11308301

 • EAN:9788073676599

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Suchá, Romana: Dovádivé básničky pro kluky a holčičky - autor recenze: Karol
  https://zivotpodlekarol.blogspot.com/2019/10/cteme-dovadive-hrave-basnicky-pro-kluky.html

  Tento styl knížek mě zaujal už před lety. Poprvé jsem se s jednou z těchto publikací setkala na kurzu plavání před 5 lety. Jednu jsme si půjčili i z knihovny a v loňském létě jsme do naši knihovničky trvale zařadili 3 knížky, které si můžete prohlédnout v této recenzi Pro kluky a holčičiky i malé dětské ručičky.

  Tento styl knížek považuji jako základ v knihovničce pro malé děti, když už třeba nevíte, jakým způsobem si s nimi hrát, cvičit a jak je zabavit. No a ilustrace Venduly Hegerové bez komentáře :-).

  V dnešní recenzi, která vznikla opět ve spoluprci s nakladatelstvím Portál, se podíváme na další dvě knížky ze stejné série a těmi jsou Dovádivé básničky pro kluky a holčičky a Hravé básničky pro kluky a holčičky.

  DOVÁDIVÉ BÁSNIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

  Knížka jednoduchých básniček s hříčkou je určena pro "dovádění" ve dvojicích a to buď dospělý a dítě, dítě a dítě anebo dětské skupinky.

  Básničky jsou zaměřeny na rozvoj prosociálního chování dítěte, rozvoj řeči, pohybových dovedností a vytvoření vztahu, ať už s blízkou dospělou osobou anebo s vrstevníky.

  Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou spolupráci.

  Hned v úvodu narazíte na dvě zajímavé tabulky - první dvoustrana je zaměřena na sociální vývoj dítěte v prvním roce a druhá dvoustrana je zaměřena na sociální vývoj dítěte v předškolním období.

  Kniha obsahuje spoustu činností, které můžete znát třeba z různých Babyclubů nebo cvičení s malými dětmi. A pokud zrovna nikam nechodíte, je velikou inspirací pro cvičení a hraní doma.

  Zároveň v knize najdete i spoustu nové inspirace a nápadů. Každé cvičení je doplněno o tématicky stejnou ilustraci, o které si po cvičení nebo při malém odpočinku můžete povídat. Rozebrat si děj, procvičit barvy, pojmenovat co vše dítě na obrázku vidí a tak dále.

  Pod básničkou je krásně popsáno konkrétní cvičení.

  A kolikrát se u cvičení zapotí i rodiče - jako zrovna u tohoto letadélka nebo například u trakaře, polínka, kolotoče, pytle, houpačky apod.

  Zrovna máme po dvojité oslavě narozenin a když tak dokončuji recenzi, tak mě napadlo, že by se spousta věcí z knížky dala využít i při oslavách, pokud nevíte, co za program pro děti kolem 2-3 let.

  Kniha obsahuje více než 40 různých dovádivých básniček, kterými si zkrátíte dlouhé chvíle, když venku prší nebo se zlehka protáhnout a procvičit, když dítku končí marodění a chystá se zpátky do školky. Anebo naopak když se dětem nechce spát a potřebujete je pořádně unavit.

  HRAVÉ BÁSNIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

  Tyto básničky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku.

  Básničky jsou propojeny gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Pohyby jsou jednoduché a srozumitelné, usnadňují vzájemné dorozumívání.

  Zároveň také urychlují rozvoj řeči a mají pozitivní vliv na rozvoj pohybových dovedností, myšlení i představivosti. Děti se díky nim učí poznávat svět a lépe si uvědomují souvislosti.

  Co se týče znakování jako takového, tak právě o něm si můžete navíc přečíst jeden z mých starších článků, protože jsme znakovaly docela dlouho s Klaudinkou. Vlastně to byl snad úplněě první článek na blogu - Znakovaní jako další nástroj matky přírody.

  Znakování se kolikrát odsuzuje, že dítě nebude chtít mluvit, že se nenaučí mluvit a vzniká spoustu nesmyslných domněnek. Přitom, když se zkusíte zaměřit na to, co denně děláte, tak zjistíte, že samy znakujete mnohokrát za den.

  Dítě si rychle spojí znak se slovem a jakmile dozraje tak, aby mohlo jenotlivá slova vyslovit, znaky postupně pustí a zanechá jen slova. Znakování je navíc výborné i co se týče cizích jazyků, protože si dítě spojí konkrétní znak s cizím slovíčkem.

  Každá básnička má vždy barevně zvýrazněná jednotlivá slovíčka, ke kterým se váže nějaký znak - ten je popsán hned pod básničkou a ilustrací je zároveň názorně ukázán.

  U znakování se nemusíte řídit konkrétními znaky, které již nějakou dobu existují, ale můžete si vymýšlet i své vlastní - anebo stačí pozorovat samotné dítě, které si znaky vymýšlí opravdu samo podle toho, jak potřebuje.

  Stejně jako v předchozích knihách, je každá básnička doplněna tématickou ilustrací, kterou si můžete s dítkem rozebrat a popovídat si o tom, co se na obrázku děje.

  Mám upřímně velikou radost, že jsem objevila knihu, která se znakováním zabývá a je navíc opravdu velikým zdrojem inspirace. Ať už znakujete pravidelně nebo nepravidelně .. v básničkách nebo v běžné mluvě. Věřím, že se Vám kniha zalíbí především pokud máte doma malé nemluvky a chtěli byste s nimi znakování vyzkoušet.

  Kniha obsahuje více než 40 hravých básniček.

  ZÁVĚREM

  Ilustrace Venduly Hegerové jste zaručeně poznali na první pohled, tak ji netřeba znovu zmiňovat, ale zaměřila bych se na autorku.

  Autorkou knih je totiž Romana Suchá, která vystudovala psychologii. Pracuje jako psycholožka a má zkušenosti z práce v mateřském centru - to je přesně to, co se v knížkách odráží a co se mi moc líbí.

  Pokud Vás knihy zaujaly a chtěli byste je svým mrňousům nebo i starším dětem pořídit, najdete je na eshopu nakladatelství Portál

  - 03.01.2020

Další informace

ROZHOVOR S PhDr. ROMANOU SUCHOU

autorkou knihy DOVÁDIVÉ BÁSNIČKY PRO KLUKY A HOLČIČKY

Paní Suchá, naposledy jsme si takto povídaly vloni u příležitosti vydání Vaší předchozí knihy Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky. Avizovaly jsme tehdy vydání dalšího podobného titulu, a ten už je na světě. V čem se liší od předchozí knihy?
Liší se především svým zaměřením. Jak už sám název napovídá, v knížce tentokrát najdete básničky určené pro „dovádění“ ve dvojicích nebo v dětském kolektivu. Mnohé hříčky budete určitě znát ze svého dětství a mnohými se bavili už naši dědové a babičky. Nové je však jejich spojení s básničkou, která jim dodává zajímavý náboj. Najdete tu třeba hru na rybáře a rybky nebo na honěnou. Většina veršovaných hříček vyžaduje vzájemnou součinnost nebo dokonce spolupráci. Jejich hlavním cílem je vytvoření vzájemného vztahu a pocitu blízkosti – ať už s námi dospělými nebo s ostatními dětmi. Hříčky nenásilnou formou včleňují dítě do dětského kolektivu. Děti se při nich učí poznávat jeden druhého, učí se vzájemným vztahům. Básničky, které v této knížce najdete, mohou pomoci Vám i dětem, abyste se při dovádění vzájemně potkávali a společně se smáli.

Kde berete náměty a nápady? Minule jste vzpomínala na dobu, kdy jste byla na mateřské dovolené, stále ještě čerpáte z tohoto období?
Nápady z doby, kdy jsem byla na mateřské dovolené, jsem už bohužel vyčerpala, přesto se k tomuto období stále vracím a čerpám v něm inspiraci. Občas také zajdu do knihkupectví a listuji v dětských knížkách. Mezi policemi, které jsou plné krásných knih, přemýšlím, o čem by mohla být ta moje, v čem by měla být jiná – originální, aby se mezi těmi ostatními neztratila.

I v tomto „třetím díle“ Vaší básničkové trilogie výborně funguje spojení autor – ilustrátor, Vaše básničky doprovodila krásnými obrázky opět Vendula Hegerová. Vnímáte grafickou podobu knihy jako rovnocenný doplněk obsahu, nebo byste hlavní důraz položila na texty?
Text i ilustrace považuji za rovnocenné. Jsem ráda, že vydavatelství oslovilo právě paní Hegerovou a myslím, že se vzájemně velmi dobře doplňujeme. Za hodně důležitý považuji také námět, který podle mého názoru má největší podíl na tom, že se knížky tak dobře prodávají. Ilustrace paní Hegerové oceňuji zvláště v této poslední knížce, protože zachytit skupinky dětí nebylo zrovna jednoduché, a myslím si, že to zvládla opět na jedničku s hvězdičkou.

Opět můžeme čtenářům prozradit, že Vašim básničkám, které se tolik líbí, ještě není konec. Příští rok vyjde v Portálu další knížka. Co bude tentokrát jejím tématem?
Připravovaná knížka bude tentokrát zaměřena na každodenní činnosti, jako je mytí zoubků, česání vlásků, stříhání nehtíků atd. Již tradičně bude obsahovat soubor jednoduchých, snadno zapamatovatelných básniček, které mohou dětem pomoci osvojit si základní návyky a dovednosti. Básničky proměňují běžné denní úkony v zajímavou hru, nenásilně je do jednotlivých činností vtahují a připravují je na to, že jednou vše zvládnou samy. Určitě sami poznáte, že většina činností nemusí být s básničkami nuda, ale prima zábava.

Co Vám psaní přináší? Je to relaxace, „vnitřní motor“, nebo něco úplně jiného?
Na začátku to byla radost z úsměvu mých dětí. Těšilo mě, když si básničku oblíbily a chtěly ji slyšet znova a znova. Dnes už sice za knížkami nevidím konkrétní rozzářené tváře, ale podle počtu prodaných výtisků tuším, že básničky rozdávají úsměvy dál. Obrovskou chuť do další tvorby mi dávají především pozitivní ohlasy čtenářů. Je to nádherný pocit, když na internetu narazím na kladné hodnocení, když najdu svou knížku na prvním místě mezi nejprodávanějšími tituly roku. S každou novou knížkou mám pocit, že dávám něco ze sebe, a každou tak trochu považuji za svoje dítko a mám velkou radost, když ji zahlédnu někde za výlohou.

Ve Vaší další tvorbě hodláte zůstat u dětského publika, nebo se chystáte i na jiný literární žánr a cílovou skupinu?
V záloze mám ještě několik dalších námětů, které se svým zaměřením hodně podobají těm stávajícím. O tvorbě pro jinou cílovou skupinu jsem zatím neuvažovala - psát pro děti mě zatím láká nejvíce.

Děkujeme za rozhovor a zveme všechny čtenáře a příznivce Romany Suché a Venduly Hegerové na jejich autogramiádu, která se bude konat 15. 5. 2010 od 13 hod. na veletrhu Svět knihy na Výstavišti v Praze – Holešovicích (stánek Portálu L 603).

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)