Roskifte, Kristin: Každý (si) cestuje - autor recenze: Simona Horkáhttps://media.mediaboard.comNorská autorka Kristin Roskifteje u nás známá svou prvotinou Každý (se) počítá. Na tu navázala samostatným pokračováním Každý (si) cestuje (v doslovném překladu Všichni cestují). V rodném Norsku jí vyšla desítka knih pro děti, které si sama také ilustruje. Každý (se) počítá sklidilo několik ocenění a bylo přeloženo do více než čtyřiceti jazyků. Její volné pokračování na ocenění čtenářů i odborníků zatím čeká; pokud se tak ale stane, jistě zaslouženě.
„Čím víc kultur při naší pouti poznáme a čím víc přátelství navážeme, tím lepší budoucnost lidstvo i naši planetu čeká. “ Toto motto z anotace je zřejmě nej výstižnějším poselstvím knihy. Ta je určena především čtenářům a čtenářkám mezi pěti a deseti lety, dokáže však zaujmout i (nejen) rodičovské oko.
Každá stránka hrou i hádankou
Obdobně jako známé série Jaro, Léto, Podzim, Zima od německé autorky Rotraut Susanne Berner je každá strana knihy malou hádankou a hrou: Najdete všechny postavy? Opakují se? Co vlastně dělají? V jaké situaci jsou zachyceny? Proč se najednou ocitají jinde? Ilustrace Kristin Roskifte jsou jednodušší, zaujmou ale obdobně. Doprovází je navíc krátkým textem v dolní části strany. Ten je uspořádán podle počtu lidí na stránce. Začínáme tak prostředími s několika jedinci, kteří postupně narůstají až na současných osm miliard lidí na planetě. Vidíme různé osoby na běžných i méně běžných místech každodenního života: doma, venku, u babičky, na cestě do školy, na zastávce, při potápění, v prodejně obuvi, v letadle, na rodinném srazu, tržišti, literárním festivalu, při protestním průvodu. Závěr knihy pak patří jak otázkám (díky nimž se budete к prohlédnutým stránkám znovu vracet), tak rozluštěním a odkrýváním dalších tajemství.
Obdivuhodné je, jak autorka pracuje s detaily všedního života i příběhy jednotlivých postav. Zřejmě jí к tomu pomáhají nejen její vlastní dětí, ale i každodenní (a noční) skicování všech částí života. V předchozím velkoformátu Každý (se) počítá dává autorka více vyniknout individualitě dětí a zamyšlení se nad sebou samým a svou rolí v životě. Nyní má možnost dětský čtenář zasadit vše i do environmentálních souvislostí. Prostřednictvím ilustrací však autorka stále zdůrazňuje jednotlivé, barevně výrazné osoby, přičemž prostředí a neživé věci jsou pouze modře naskicovány a nepřitahují tolik čtenářské pozornosti.
Všichni dýcháme stejný vzduch
Ke knize mám snad jen dvě výtky: při čtení knihy dítěti se trochu láme jazyk nad neustálým opakováním začátku vět: Jeden myslí na někoho..., Jeden si čte..., Jeden právě... A závěrečné odpovědi a tajemství by šlo praktičtěji vyřešit vkládací formou, aby je bylo možné vyjmout, a člověk tak pořád nemusel listovat tam a zpět.
To jsou ovšem detaily. Podstatnější je, že několik jednotlivých příběhů zahrnuje i silný lidskoprávní kontext: postavy například posílají peníze na humanitární sbírku nebo pravidelně darují něco životně důležitého; texty též obsahují apel na neposuzování lidí na základě rozdílů vnějších či vnitřních: „Všichni dýcháme stejný vzduch, každý vnímá svět jinak, ale všem tluče srdce ve shodném rytmu.“
Zároveň však Kristin Roskifte nemoralizuje — neposkytuje například návod na zmenšení individuální uhlíkové stopy, к čemuž by mohlo téma cestování svádět. Naopak nenápadně ponouká к zamyšlení: ať již prostřednictvím postav a jejich příběhů (záhadný muž s transparentem planety Země jakožto ojedinělý podivín, к němuž se postupně přidává čím dál víc lidí) nebo vlastními poznámkami ledabyle skrytými v závěrečných odpovědích („Planeta Země se bez lidí obejde, ale lidstvo bez ní ne.“) či otázkami к zamyšlení: „Jak můžeme zlepšit životní prostředí?“ I proto se lze ke knize stále vracet a vlastně nikdy ji nejde přečíst úplně do konce.