Mraveneček na cestách

Mraveneček na cestách

Reschová, Stanislava

Portál, 2017

195 Kč166 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Knížku určenou zejména předškolákům a dětem mladšího školního věku tvoří krátké příběhy malého mravenečka, který chce poznat svět. Několikrát se vydává na cestu, jednou pěšky, jindy stopem, pak s pomocí hmyzího letadélka či plavbou v ořechové skořápce. Za každým příběhem následuje několik zajímavostí o některé postavě nebo předmětu z příběhu a dále zábavný úkol či hádanka.
Stanislava Reschová je úspěšnou autorkou pohádkových příběhů pro děti. V Portále vyšly její knihy Veselá kopa pohádek, Pohádky do kapsy (nominace na Zlatou stuhu 2015) a Pohádkové hrátky se zvířátky.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Ilustrátor:Hegerová, Vendula

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-1202-7

 • Počet stran / vazba:64 / Pevná

 • Rok vydání:2017

 • Kód:11312201

 • EAN:9788026212027

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Čtenářské recenze


 • Reschová, Stanislava: Mraveneček na cestách - autor recenze: Klára

  https://www.maminkoutek.cz/2021/01/cteni-mravenecek-na-cestach/

  Kniha Mraveneček na cestách přináší krátké příběhy ze říše zvířat, které jsou doprovázeny ilustracemi od Venduly Hegerové. Malý mraveneček se poprvé pouští sám do světa. Co by měl vědět? Čeho se obávat? A co ho nakonec potká?

  Obsah knihy

  Mraveneček vyráží na průzkum okolí. Na svou první cestu. Pohybovat se bude různými způsoby a od maminky také dostane zajímavé rady.

  Jako první se vydá pěšky. A maminka mu vysvětluje, že když na obloze svítí sluníčko, je den. Pokud uvidí žlutý měsíček, je noc. Hlavně ale pozor na déšť, aby nepromokl, to by byl malér.

  Mraveneček vyzbrojen odvahou se vydává na výlet. Potká zajímavou rostlinu a ta mu poví, že se jmenuj měsíček zahradní, takže si mraveneček myslí, že už je noc. Ale statečně putuje dál, až potká další rostlinu, která se představí jak zlatý déšť. Vida, tak hlavně nepromoknout, vzpomíná si mraveneček. Poté narazí na červené stvoření s tečkami, které o sobě říká, že je slunéčko sedmitečné. Mraveneček tedy nabyde dojmu, že je opět ráno, když sluníčko vezlo ven. A vydá se na cestu zpět domů. Zažil toho přece ažaž – celý den a celou noc na cestách, do toho déšť…

  Za příběhem je krátká informace o mravencích a jejich zemědělských sklonech. Na závěr je pak pro děti připravená aktivita na hledání rozdílů.

  A na podobném principu jsou pak i ostatní kapitoly. No počátku je vždy krátký příběh (obvykle okolo 4-5 stránek včetně ilustrací). Mraveneček vyzkouší například stopování, kdy ho kousek popoveze šnek, letí vzduchem díky vážce nebo pluje po vodě v ořechové skořápce. Na cestách se k němu přidají i mravenčí bráchové, kteří se neustále hádají, ale i tak společně zachrání pavouka ze zajetí.

  Děti se dozví zajímavosti, například že hlemýždi jsou velcí jedlíci, vážky patří mezi nejrychlejší hmyz, mravenci jsou často označování jako lesní policie, vedou ale mezi sebou často války a podobně.

  Zábavné aktivity jsou různorodé – hádanky, najít co na obrázek nepatří, křížovky, přiřazování…

  Formát knihy

  Kniha je menší, přibližně jako formát A5 . Má pevné desky.

  Celkové hodnocení

  Kniha přináší krátké příběhy o mravenečkovi, který se vydává do světa a zažívá zde nejedno dobrodružství. V knize je krásně vidět, jak je mravenčí život rozdílný od toho našeho. Pro mravenečka je i pár metrů obrovský výlet a když vidí kaluž, tak se raduje jako by to bylo moře.

  Mraveneček bere navíc hodně věcí doslova nebo se zkresleným významem, a tak nastávají různě komické situace – například si myslí, že byl venku celý den či noc, protože potkal slunéčko sedmitečné a měsíček lékařský. Myslí si, že na šnekovi pojezdil kus světa aj. Na Mravenečka na cestách pak volně navazuje i druhý díl – Mravenečkova dobrodružství.

  Obě knihy má na svědomí Stanislava Reschová, od které máme doma knížku Kdo ukradl zelí?. V případě mravenečka je formát knihy stejný a nechybí ani doplňující úkoly, které dětem vytvoří ještě více zábavy. Ilustrace od Venduly Hegerové jsou barevné a zábavné.

  Věkově doporučuji pro předškoláky i mladší školáky.

  - 10.03.2021

 • Mraveneček na cestách aneb potěšte své děti milou knihou - autor recenze: Lenka Štveráčková
  http://dailystyle.cz/mravenecek-na-cestach-aneb-poteste-sve-deti-milou-knihou/

  Víte, že mravenci bývají označováni jako lesní policie? Víte, že vlákna utkaná pavoukem jsou pružná, pevná, i když tenoučká? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí ze života mravenců? Tak právě vám je určena kniha Mraveneček na cestách. 

  O čem kniha je?

  Tato kniha vypráví příběh o malém mravenečkovi, který se každý den vydá na cestu za dobrodružstvím a chce poznat svět. Jednou jde pěšky, pak stopem pomocí šneka, letí letádélkem s vážkou nebo i po vodě v ořechové skořápce. Při své cestě potká mnoho kamarádů. Např. šneka, vážku, slunéčko sedmitečné, pavouka i ostatní mravence.

  Za každou krátkou kapitolou naleznete různé hádanky, křížovky a zajímavosti.

  Proč byste si tuto knihu měli přečíst?

  Určitě proto, že je moc krásná a navíc s milými ilustracemi Venduly Hegerové. Je plná radosti a pozitivní energie.

  To nejlepší na této knize?

  Kvízy, hledání rozdílů či hádanky, co na obrázek nepatří. Zajímavé úkoly, které zajisté potěší každého předškoláka i školáka.

  Co se nám nezdálo?

  Kniha nás naprosto ohromila, takže není nic, co by se nám nezdálo.

  Pro koho je kniha určena?

  Pro předškoláky a děti mladšího školního věku.

  - 12.07.2018

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)