Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky

Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky

Suchá, Romana

Portál, 2014

195 Kč166 Kč

Rozebráno


Přihlaste se a nechte si hlídat dostupnost

Anotace

Knížka obsahuje 30 originálních říkanek doprovázených jednoduchými pohybovými hříčkami. Dítě opakuje veršovánky po dospělém a současně procvičuje prstíky, a tak rozvíjí své verbální dovednosti i jemnou motoriku, vytváří a posiluje artikulační, dechové i hlasové stereotypy. Prostřednictvím básniček dítě poznává svět, některé ho motivují k činnostem, jež nemá právě v oblibě – k úklidu hraček, čištění zoubků, stříhání nehtíků. Kniha je plná barevných ilustrací na motivy z říkanek a je určena rodičům dětí do tří let. V úvodu najdete stručné vysvětlení vývoje řeči v dětském věku, významu jejího spojení s pohybem a doporučení k podpoře správné výslovnosti.

Bibliografické údaje

 • Autor:

 • Podtitul:30 jednoduchých říkanek s procvičováním prstíků

 • Ilustrátor:Hegerová, Vendula

 • Nakladatel:Portál

 • ISBN:978-80-262-0630-9

 • Počet stran / vazba:72 / Pevná

 • Rok vydání:2014

 • Kód:11307408

 • EAN:9788026206309

 • Obálka v tiskové kvalitě:Stáhnout

Odborné recenze

 • Dnes již není pochyb o tom, že úroveň jemné motoriky úzce souvisí s rozvojem řeči. PhDr. Romana Suchá využila tradice oblíbených prstových her a předložila rodičům i všem, kteří pracují s dětmi předškolního věku, soubor říkadel doprovázejících velmi jednoduché prstové hříčky. Přestože je knížka určena rodičům dětí do tří let, myslím, že své uplatnění najde i v mateřských školách a bude přínosem také dětem předškolním.
  Obliba prstových her dětmi je stále značná a v naší době, která tak málo přeje „dělání obyčejných věcí“ a tudíž přirozenému rozvoji jemné motoriky, také velmi prospěšná. Záleží na šikovnosti dospělého, jak s předloženým materiálem naloží. Jednotlivé prstové hříčky lze dále rozvíjet, spojovat a dotvářet tak, aby vznikaly jednoduché příběhy.
  Jednotlivá říkadla doplnila ilustrátorka Vendula Hegerová vkusně barevnými a nepodbízivými ilustracemi, nad kterými si lze s dětmi dále vyprávět a rozvíjet fantazii a slovní zásobu.
  Na úvod knihy autorka zařadila jednoduchý přehled vývoje řeči dítěte do tří let, který by měl rodičům pomoci v lepší orientaci ve vývoji dítěte; upozorňuje také na vzájemné ovlivňování řeči a jemné motoriky.
  Myslím si, že Rozpustilé básničky mají předpoklad stát se užitečným pomocníkem v prevenci nedostatečnosti jemné motoriky dětí před nástupem do školy, stejně tak jako prostředkem rozvoje slovní zásoby a smyslu pro rytmus.

  Bc. Eva Sůrová, učitelka MŠ Dolákova 1, Praha 8

  - Romana Suchá: Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky

 • Tato knížka obsahuje 30 originálních říkanek doprovázených jednoduchými pohybovými hříčkami. Dítě opakuje veršovánky po dospělém, současně procvičuje prstíky, a tak rozvíjí své verbální dovednosti i jemnou motoriku, vytváří a posiluje artikulační, dechové i hlasové stereotypy. Prostřednictvím básniček dítě poznává svět, některé ho motivují k činnostem, jež nemá právě v oblibě – k úklidu hraček, čištění zoubků, stříhání nehtíků.
  Kniha je plná barevných ilustrací na motivy z říkanek a je určena pro rodiče dětí do tří let. V úvodu najdete stručné vysvětlení vývoje řeči v dětském věku, významu jejího spojení s pohybem a doporučení k podpoře správné výslovnosti.
  Tato kniha je jednou z řady publikací nakladatelství Portál. Jedná se o útlou knížečku nabízející nejmenším čtenářům spoustu barevných ilustrací, a to na každé straně. Jak je řečeno v anotaci, najdete zde třicet krátkých říkanek doprovázených obrázky. Ty znázorňují danou pohybovou hříčku. Jedná se o jednoduché povídání, které dítě nijak nezatěžuje, naopak veselou formou vypovídá o hrách i denních činnostech, které samo zažívá. Básničky jsou naprosto jednoduché, ale originální a nepochybně zůstanou v hlavě nejen rodičům, ale i dětem.
  Jak všichni víme, děti potřebují mluvené slovo již od narození. Tím dáváme základ jejich pozdějšímu vývoji, především co se týká mluveného slova. Pro malé děti jsou nejvhodnější právě krátké básničky či říkanky, nejlépe s textem vypovídajícím o věcech či dějích, které dítě zná, a doplněné vhodnými ilustracemi. Opakované předříkávání těchto říkadel je vhodnou formou pro zapamatování si textu. Navíc, pokud básničky obsahují i pohybové hříčky, dítě se učí ovládat také svou motoriku a zároveň prohlubuje schopnost zapojit jak ručičky, tak mluvené slovo dohromady, což vyžaduje notnou dávku soustředění a není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.
  Právě v této knížce naleznete všechny tyto zmiňované pohybové hříčky, které dítě velmi jednoduše pochopí, neboť jsou doplněny názorným obrázkem, jak má uzpůsobit ruce, aby vyjádřilo například slona apod.
  Vzhledem k tomu, že nejlepším způsobem, jak vyzkoušet hodnotu knihy, je praktická ukázka, učinila jsem toto na svém synovi, kterému ještě nebyly dva roky. Samozřejmě ho zaujaly ilustrace, které jsou opravdu velmi podařené, pestrobarevné obrázky ukazují názorné situace. Na říkankách jsem pak měla možnost pozorovat jeho zaujetí. A i tady se slavil úspěch. Během chvilky se naučil vyjádřit již jmenovaného slona, ale i to, jak „dělá“ motorka, jak ukázat, že mám na nose brýle apod. Knihu mohu tedy vřele doporučit všem maminkám těch nejmenších dětí, zcela určitě se s ní nebudou nudit.
  Takovýchto publikací je dle mého názoru na trhu velmi málo, což je škoda. Najdeme sice vcelku velký výběr leporel, ale pokud budeme hledat knihu s tímto zaměřením, domnívám se, že se nám to stěží podaří. Právě v této je cenná ona jednoduchá, ale přitom zajímavě ztvárněná forma pro první čtení a předříkávání. Rodiče v úvodu naleznou stručné, ale výstižné informace pro zacházení s totou publikací a seznámí se v přehledné tabulce i s vývojem řeči u dětí. Nechybí ani básničky pro činnosti, které děti nemají zrovna v oblibě. Tyto texty pak mohou rodiče použít třeba právě při uklízení hraček a zpestřit tak dítěti pro něj nezajímavou činnost.
  Autorka knihy, Mgr. Romana Suchá, vydala u nakladatelství Portál již jednu knihu – Veršované kresbičky pro kluky a holčičky, která je opět další zajímavou publikací pro naše nejmenší.
  A pokud někde narazíte na jméno Venduly Hegerové, pak vězte, že právě ona je ilustrátorkou této roztomilé knížečky. Znovu musím opakovat, že všechny obrázky v této knize jsou opravdu velmi povedené.

  Iveta Pešková

  Zdroj: www.meredit.cz

  - Romana Suchá: Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky

Čtenářské recenze

Další informace

ROZHOVOR S PhDr. ROMANOU SUCHOU - VESELÉ CVIČENÍ S ŘÍKANKAMI
Portál právě vydává novinku Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky. Pokud vám název cosi připomíná, pak se nepletete. Knížka je volným pokračováním mimořádně úspěšné loňské novinky Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky. Autorka Romana Suchá se tentokrát zaměřila na spojení říkanek a pohybu. Zeptali jsme se jí, jak její knihy vznikaly.
ROZHOVOR S PhDr. ROMANOU SUCHOU,
autorkou knižní novinky Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky Jste autorkou úspěšné knihy Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky, nyní přicházíte s Veršovanými rozcvičkami. Obě se zaměřují na rozvoj pohybových dovedností dětí. Jak vlastně vznikl nápad napsat takové knížky?
Ten nápad tak nějak přirozeně vyplynul z jedné etapy mého života, kdy jsem já sama byla na mateřské dovolené se svými dvěma dětmi. Na to období moc ráda vzpomínám, považuji ho za jedno z nejkrásnějších a opravdu jsem si ho užívala. Řadu básniček, které v knížce najdete, jsem skládala právě pro svoje děti. Jejich nejoblíbenější byla básnička „Povídalo slůně“. A když moje děti odrostly, přišlo mi, že by byla škoda, kdyby tyto básničky upadly v zapomnění. Proto jsem oslovila nakladatelství Portál, zda by nemělo zájem o jejich publikování. K těm několika původním jsem vymyslela další a všechny je pak najdete v těchto dvou knížkách. Domníváte se, že ve výchově dnešních dětí je vztah k pohybu podceňován?
To si opravdu nemyslím a naopak bych řekla, že dnes, víc než kdy jindy, mají děti spoustu možností k pohybovým aktivitám. Jsou budována různá sportovní centra, dětská hřiště, aquaparky, cyklostezky. Školy a další dětská zařízení se předbíhají v nabídce různých sportovních aktivit. Opravdu je z čeho vybírat. Nakonec i zájem čtenářů o tuto knížku potvrzuje, že si většina z nás uvědomuje význam pohybu pro rozvoj dítěte a že se snažíme u dětí vztah k pohybu vypěstovat. Vaše předchozí knížka Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky se stala čtenářským hitem a také recenzenti nešetří chválou. Čím si vysvětlujete takový úspěch?
Jsem opravdu velmi ráda, že se knížka těší takové oblibě, a to, že se stane čtenářským hitem, jsem popravdě ani moc nečekala. Odpovědět na vaši otázku není snadné a myslím si, že mnohem lépe by na ni asi odpověděli samotní čtenáři. Proč tomu tak je, to se můžu jen domýšlet. Řekla bych, že tím hlavním důvodem by mohlo být spojení básničky s hříčkou, které dodává celé knížce nový a zajímavý náboj a dělá ji pro děti atraktivnější. Tyto básničky jsem navíc kdysi s láskou skládala pro své děti, při některých jsme společně dováděli v mateřském centru. Měla jsem tedy možnost vidět, jak na ně děti reagují. První básničky prošly poměrně dlouhým vývojem. Všímala jsem si, co děti baví, postupně jsem přišla na to, že nejlepší jsou básničky krátké, jednoduché, s líbivými slůvky, která mají vtip. A když to tak počítám, od úplného prvopočátku až k té dnešní podobě básniček uběhlo poměrně dlouhých 8 let. U dětských titulů mají velký význam také ilustrace, které mohou významně podpořit přijetí knihy malými čtenáři. Obě Vaše knížky říkanek moc hezky ilustrovala Vendula Hegerová. Jak dlouho už trvá Vaše spolupráce?
Ilustrace Venduly Hegerové jsou opravdu nádherné a jsem přesvědčena, že výrazně přispěly k oblibě knížky. Naše vzájemná spolupráce se začala odvíjet až vydáním Rozpustilých básniček, kdy jsem výběr ilustrátora nechala na nakladatelství. A podle mého názoru byla tato volba šťastná. U dalších knížek jsem si pak vyloženě přála, aby ilustrace vytvořila právě ona. Vaší profesí je psychologie a navíc máte zkušenosti z práce v mateřském centru. Měla byste pro rodiče a vychovatele nějakou radu či doporučení?
Řekla bych, že tím nejcennějším, co můžete svým dětem dát, je vaše láska a váš čas. Nenechte si proto utéct mezi prsty zvlášť první roky života vašich dětí. Všechno ostatní počká – nádobí nemusí být hned umyté a prach utřený. Pokuste se vyladit na své děti, buďte hraví a bezprostřední. Nabídněte dětem širokou škálu aktivit, všímejte si, co je baví a v čem jsou dobří. Pro celý jejich život bude velmi užitečné, když jim pomůžete objevit jejich schopnosti a nadání a vytvoříte jim prostor a příležitosti k tomu, aby je mohly rozvinout. Čtenářům můžeme prozradit, že v Portálu se chystá vydání další Vaší knížky, která bude jakýmsi třetím dílem říkankové trilogie. Jaké téma jste zvolila tentokrát a na co se mohou čtenáři těšit?
Další připravovaná knížka se bude jmenovat Dovádivé básničky pro kluky a holčičky. Obsahuje opět básničky s jednoduchou hříčkou, které jsou tentokrát určeny pro dovádění ve dvojících nebo v celém dětském kolektivu. Řadu hříček budete určitě znát. Mnohé z nich jsou generacemi prověřené, jako třeba hra na rybáře a rybky nebo na schovávanou, a bavili se s nimi už naši dědové a babičky. Básničky jsou samozřejmě nové a budu moc ráda, když se u nich opět pobavíte. Děkujeme za rozhovor, přejeme hodně úspěchů ve Vaší práci a Vaší knížce spoustu čtenářů.

 • E-SHOP – DOTAZY A REKLAMACE

  telefon / e-mail:
  283 028 205
  eshop@portal.cz

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH KNIHKUPECTVÍ

  telefon:
  283 028 202

  provozní doba:
  8.00 – 16.00 hod.
  (každý všední den)

 • OBJEDNÁVKY KNIH JEDNOTLIVCI A ORGANIZACE

  telefon:
  283 028 203
  knklapkova@portal.cz

  provozní doba:
  9.00 – 18.00 hod.
  (každý všední den)