Knihy Johna Eldredge jsou pro mě srdeční záležitost. Dokonce mohu říci, že ze současných autorů je mým nejoblíbenějším. Pokud vím, všechny jeho knihy doposud vydávalo nakladatelství Návrat domů; čtyři z nich jsem měl tu čest sám pro toto nakladatelství přeložit. Proto mě velmi překvapilo, že nyní jednu jeho knihu vydalo nakladatelství Portál. Po přečtení mohu říci, že jde o překvapení velmi příjemné.
Knihu Láska a boj ovšem nepsal John sám. Psal ji se svou ženou Stasi (podobně jako knihu Úchvatná (Captivating), která u nás vyšla již v roce 2006).
Čím vás kniha uchvátí? Především svou upřímností a opravdovostí. John a Stasi nám otvírají své manželství se všemi jeho zápasy, s pády i s ví-tězstvími. Přitom nemáte dojem něčeho nemístného, jako když svůj intimní život otvírají některé celebrity. Jejich kniha je současně teoretická i praktic-ká. Je to ovšem kniha příběhů, nikoli principů. Kniha malých příběhů, které dokumentují velké pravdy. Malých příběhů, které dávají dohromady větší příběh celoživotního svazku Johna a Stasi. Jejich celkový příběh ovšem má smysl pouze jako součást Velkého příběhu (což je rovněž název jedné Johnovy knihy), příběhu mezi Bohem a člověkem, přesněji řečeno mezi Kristem a církví.
Podtitul knihy zní „Cesta ke spokojenému manželství“. Nenechte se ale zmást. Není to itinerář; je to cestopis. Není to návod, jsou to zápisky z cesty, kterou John a Stasi spolu prošli.
Kniha nezamlčuje tíživé okamžiky, a přece je snad každá stránka ne-smírně povzbudivá. Není to kniha návodů – něco ve smyslu „Dvanáct kroků ke šťastnému manželství“. Kniha nezamlčuje, že zbudovat dobré manželství je nesmírně těžké, ba téměř nemožné. A přece věřím, že snad každý pár, který to ještě nevzdal, se pustí do lásky i do boje s vervou, jakou možná dříve ještě nikdy neprojevil. A snad i někteří z těch, kteří to již vzdali, své rozhodnutí přehodnotí a znovu se pustí do zápasu o lásku.
Po přečtení máte pocit, že jste porozuměli některým základním věcem: Co je to vlastně manželství a proč je tak těžké? Proč máme potíže, přestože jsme oba věřící? Co musíme udělat, aby se nám láska nevytratila? A co vlastně znamená milovat druhého člověka?
John a Stasi jsou přesvědčeni, že bez Boha manželství zbudovat nelze. „Chtít, aby manželství vzkvétalo bez Boha, je jako chtít, aby strom kvetl bez slunečního světla a bez vody.“ (str. 28) Když ale říkají „bez Boha“, pak tím nemyslí „bez víry, že nějaký Bůh existuje“. Myslí tím „bez živého vztahu s ži-vým Bohem“. Jen Bůh může naplnit naše nejhlubší potřeby – partner je na-plnit nemůže, i kdyby sebevíce chtěl: „… víte, že nejste studna a váš partner také ne. Oba jste děravé kbelíky, které studnu hledají. To z manželství od-straňuje veškerá tíživá očekávání.“ (str. 84)
Manželství je Boží vynález, má však i svého nepřítele. John a Stasi do-káží odhalovat jeho snahy, aniž by se na něj nemístně soustředili. Popisují, jak v modlitbě bojují jeden za druhého a jak na modlitbách bojují společně. Část věnovaná společné modlitbě manželů je pozoruhodně inspirativní. „Říše temnoty se otřese, když se manžel a manželka oddávají společné modlitbě.“ (str. 143)
Inspirativní je i kapitola o sexu. Opět: nečekejte návody. (Pokud chcete dobrý návod na sex, sáhněte po některých knihách Kevina Lemana.) Žijete-li v manželství, dojde vám smysl sexu. Nebudete pochybovat o tom, že sex je nádherným Božím darem a že Božím záměrem vždy bylo (a je), aby se lidé milovali vskutku vášnivě. A při vší otevřenosti manželů Eldredgeových na vás i při čtení kapitoly o sexu padá Boží bázeň.
Jsem rád, že v dnešní době jakési „sexuální entropie“, kdy se na nás sex valí ze všech stran a kdy se přitom někteří lidé snaží zrušit a popřít pravé mužství a pravé ženství, se nám dostává do rukou kniha, která je oslavou muže, ženy, jejich svazku, ale především samotného Boha.
Dan Drápal, 9. prosince 2011