podle KBT

6 dovedností pro zvládání nálady

Tištěná kniha (2024)

0 % 7 recenzí

211 Kč

249 Kč −15 %, ušetříte 38 Kč

Dodání 1-2 dny

Doprava od 59 Kč Možnosti dopravy Od 1 000 Kč doprava zdarma

Tištěná kniha (2024)

Překladatel
Diestlerová, Petra
Počet stran
112
Vazba
Brožovaná
Rok vydání
2024
Typ produktu
Tištěná kniha
Kód
11208901
EAN
9788026221210
Nakladatelství
Portál
ISBN
978-80-262-2121-0
Obálka v tiskové kvalitě
Stáhnout obálku

O knize  

Trápí vás propady nálad, automatické negativní myšlenky a obavy vám přerůstají přes hlavu? Těžko hledáte způsoby, jak relaxovat a uvolnit se? Tento svižný průvodce vám pomůže osvojit si šestici dovedností, které vám pomohou naladit se na tu správnou náladu a vylepšit si ji.
Autoři vycházejí z technik kognitivně-behaviorální terapie a nabízejí krátké aktivity, jimiž můžete trénovat svou psychickou odolnost a které vám pomohou vystoupit ze začarovaného kruhu nepříjemných myšlenek a sebepodceňování. Zjistíte, jak to, co si myslíte, ovlivňuje vaši náladu, a jak změna vašeho myšlení doslova změní i váš život.
Matthew McKay Ph.D. je profesorem na Wrightově institutu v Berkeley v Kalifornii. Je autorem mnoha knih. Specializuje se kognitivně-behaviorální terapii depresí a úzkostí.
Martha Davis Ph.D. působila jako psycholožka na psychiatrickém oddělení Kaiserova stálého lékařského centra v kalifornské Santa Claře. Bezmála třicet let zde poskytovala individuální, párovou i skupinovou psychoterapii. Je spoluautorkou několika knih.
Patrick Fanning je žurnalista specializující se na oblast duševního zdraví. Je autorem a spoluautorem 12 knih.

O autorech

Matthew McKay je zkušený psycholog, zakladatel nakladatelství New Harbinger a autor i spoluautor řady úspěšných knih. Specializuje se na kognitivně-behaviorální terapii a pracuje s lidmi, kteří se potýkají s úzkostmi a depresemi.

Všechny knihy autora

Martha Davis Ph.D. působila jako psycholožka na psychiatrickém oddělení Kaiserova stálého lékařského centra v kalifornské Santa Claře.

Všechny knihy autora

Patrick Fanning je žurnalista specializující se na oblast duševního zdraví. Je autorem a spoluautorem 12 knih.

Všechny knihy autora

Recenze (7)

  • Autor recenze Stanislav Juga Datum 18. 2. 2025


    McKay, Matthew; Davis, Martha; Fanning, Patrick: 6 dovedností pro zvládání nálady - autor recenze: Stanislav Juga

    Uzdravit se ze stresu a obav vyžaduje dovednost měnit své myšlenky a pocity. Aspoň se o to pokoušejí ve své knize 6 DOVEDNOSTÍ PRO ZVLÁDÁNÍ NÁLADY podle KBT autoři Martha Davis, Patrick Fanning a Matthew McKay (nakladatelství Portál, 2024, přeložila Petra Diestlerová).

    Autoři slibují, že z jejich publikace, členěné do šesti kapitol, se dozvíme, jak naše myšlení bezprostředně ovlivňuje a dotváří náladu. Jeho postupnou proměnou výrazně obohacujeme svůj život a učíme se lépe pracovat s časem a emocemi. Na pomoc si berou základní nástroje a techniky kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Název knihy prozrazuje, že si můžeme vlastním přičiněním osvojit šest užitečných dovedností k vylepšení osobní pohody.

    První tři kapitoly představují výklad tří druhů myšlenek, které vyvolávají svými vzorci citovou nesnáz. Patří k nim automatické myšlenky, zúžené myšlení a spouštěče. Závěrečné oddíly se detailně věnují vhodným technikám, které oslabují zažité schéma myšlení a citového prožívání. S pomocí prožitých příběhů naznačují cestu k žádoucím proměnám nálad. Různé druhy a postupy každodenní relaxace zpomalují a oslabují vžité myšlení a postupně nás zbavují napětí a strachu. Čtenář se může naučit s vedením svého deníku myšlenek zvládnout čtyři způsoby, jak dostat neodbytné obavy pod kontrolu. Každá změna v chování vyžaduje především zvýšenou aktivitu a snahu vědomě posilovat svou psychiku. Doporučované metody si lze soustředěnou pílí a v rozumném čase osvojit a proměnit v podpůrné dovednosti.

    V závěru publikace shrnují autoři vybrané strategie, s nimiž můžeme vědomě zvládat každodenní překážky a úskalí a přetavovat dříve oslabené nálady v pocit spokojenosti a úspěšnosti. „Jednou z hlavních myšlenek této knihy je, že člověk věří tomu, co si opakuje.“ Pokud si uvědomí, že se naučil ovládat schopnost měnit své smýšlení a své prožívané pocity, pak se zašedlý pohled na svět rázem projasní.

    autor recenze: Stanislav Juga
    Recenze byla zpracována pro týdeník Školství
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Jana Šulistová Datum 5. 2. 2025

    https://psychologie.cz/jak-zvladat-nalady/

    Co dělat, když nám nálada neustále upadá? Kognitivně behaviorální terapie zná spoustu triků, jak ji nahodit a udržet nad hladinou.

    Řekněme si na rovinu, že světem se nedá putovat s nevadnoucím úsměvem od ucha k uchu. Často stačí nechtěně zakvedlat bažinou vzpomínek a na povrch vystoupí takové věci, že reakce na zdánlivě malicherný podnět člověka srazí do kolen. Terapií na nejrůznější bolesti duše je spousta. Ale ta kognitivně behaviorální je mi sympatická přehlednou logikou i zdánlivou snadností. Přirovnala bych ji k úklidu. I v barabizně před rekonstrukcí si totiž můžeme vytvořit útulný a čistý kout, kde se dá žít. Navzdory starostem, jak to všechno zvládneme opravit.

    Přestože mě návodné publikace většinou nebaví a zpravidla podle nich ani „necvičím“, veselá obálka knížky 6 dovedností pro zvládání nálady od amerických odborníků Matthewa McKaye, Marthy Davis a Patricka Fanninga mě zaujala. Stejně jako první dva prosté postřehy z kognitivně behaviorální terapie (KBT):

    > myšlenky vedou k pocitům

    > změnou myšlenek lze ovlivnit náladu.

    Méně prosté je, že to nejde tak snadno, jako v televizi dálkovým ovladačem přepnout ze střílečky na pohádku. Ale s trochou úsilí se to (někdy) dá.

    Metoda ABC

    Emoční model ABC vychází z angličtiny. Na počátku je A (activating event) neboli spouštěč, z něj vyrůstá B (belief) – tedy přesvědčení – a tomu v patách chvátá C (consequence) čili pocit. To všechno proběhne ještě větší rychlostí, než trvá zmáčknutí ovladače.

    Sáhneme to tašky pro peněženku, není tam. Jasně, je ztracená, byly tam tři tisíce, dvě karty, všechny průkazky, Bože, co teď? Srdce buší, pocit, že jsme neschopní a nepozorní debilové narůstá, a… peněženka je v kapse nebo doma na botníku. Úleva! Ale byla to slušná bojovka, co? Adrenalin stříkal ušima. Mnozí z nás si podobný poplach projedou několikrát denně, často jím děsí i své blízké:

    V sekvenci ABC je skrytá ještě jedna zrada – všechny tři fáze se umějí neskutečně rychle množit. Ve zlomku sekundy vytvoří sekvenci katastrofických scénářů a na ně se nabalují další – spolu s nepříjemným tělesným doprovodem (srdce buší, dech se krátí, pot vystupuje nejen na čele).

    Co si povídá automat

    Zaposloucháme-li se do své hlavy, pořád tam jakýsi automat něco brebentí, hodnotí, nálepkuje, rozeznává... Pískání rorýsů za oknem, sbíječky od sousedů, svědění komářích štípanců, vůni kávy, chuť čokolády i chybné klepnutí do klávesnice, prostě nekonečný vodopád myšlenek, který umějí zastavit jen mistři meditace a mindfulness.

    Nepříjemné vjemy mají logicky navrch, protože mozek je naprogramovaný na to, aby nás chránil (úzkost je chytrá) před zimou, hladem, nebezpečím… Naše automatické myšlenky jsou zkratkovité, důvěryhodné, spontánní, hodnotící (musí, nesmí, měl by), mají sklon se košatit do katastrof, donekonečna se opakují, překvapivě ne vždy jsou shodné s tím, co ve skutečnosti říkáme (Stejně mám nejspíš raka nicméně v reálu Díky za optání, mám se dobře), točí se dle našeho naturelu kolem určitých témat – bývají naštvané, úzkostné, depresivní a umějí dokonale nakombinovat všechny emoce. Zase jsem tomu zmetkovi nestála ani za zprávu, nejspíš už má jinou, zase budu sama, to nepřežiju!

    Co se naučíme, dá se odnaučit

    Někdy jako spouštěč stačí pouhé slovo nebo smyslový vjem. Třeba cítíme kouř a než se nadějeme, máme scénář evakuace z hořícího domu včetně vyplněného hlášení pro pojišťovnu, která nám stejně nic nedá a skončíme na ulici. Jakmile přijde ke slovu „měl bych, musí, nesmí“, nastupuje logicky hněv – na sebe, že něco nezvládáme, na neplatícího klienta, na sousedku, které o půlnoci v koupelně halasně křepčí pračka.

    Dokud si myšlenku nerozebereme, může působit velmi věrohodně, zvlášť pokud je postavena na našich zkušenostech (stačí těch z četby nebo televize, hypochondři by mohli vyprávět romány). Každý máme v hlavě individuální vodopád – co vjem, to miliony reakcí na základě osobních zkušeností, potřeb, přání a rozpoložení. Na hlasitě výskající dítě houpané tatínkem láskyplně na houpačce můžeme reagovat vzteklým Tady nikdy nebude klid nebo smutkem při marné touze najít partnera či otěhotnět.

    Každý máme oblíbený okruh témat. Úzkostní lidé jsou stále v očekávání katastrof, depresivní přehrabují chmurnou minulost, obsedanti se točí kolem aktuálních nezdarů. Odborníci tomu říkají tunelové vidění, které nás drží izolované od jiných kvalit našeho života. Překvapivé je, že tohle všechno je naučené a je v naší moci se to odnaučit.

    Na lovu domněnek

    Nejprve je potřeba se do automatických vln myšlenek zaposlouchat a vylovit spouštěč rozlady. Ze začátku to může být stejně obtížné jako chytit otravnou octomilku. Jakmile spouštěč polapíme, můžeme ho položit pod pomyslný mikroskop a začít zkoumat. Jako správní vědci si připravíme Sešit myšlenek a budeme si do něj psát všechno, co s výzkumem našeho vnitřního světa souvisí.

    Na kartičku nebo do poznámek v telefonu si zaznamenávejme, kdykoli se myšlenka (třeba Co když mě vyhodí z práce?) objeví. Počítání je vlastně kontrola, která nám dává pocit moci. Navíc řádným rozpitváním myšlenky snáze přijdeme na to, co je realita a co domněnka – výplod naší mysli.

    Poprvé jsem o konstruktech mysli četla před lety v knize Paula Watzlavika Úvod do neštěstí. Muž si chce půjčit kladivo od souseda, ale váhá, zda ho má požádat. Mysl mu naservíruje tolik negativ, které by ho v rámci prosby o půjčení mohly potkat, že nakonec na nic netušícího souseda zazvoní a vztekle na něj zařve: Strčte si to svoje kladivo někam.

    Asi každý z nás si podobný scénář v hlavě vystavěl z pouhého náznaku a mnohdy právě tahle „podomácku vyrobená “ výbušnina odpálila ničivý konflikt. I když například partnerovo chování vykazuje všechny znaky nevěry, není rozumné se chovat, jako by to, co nám servíruje náš mozek, byla pravda.

    Osm škodlivých vzorců

    Autoři odhalují osm vzorců, které k podobnému jevu vedou. Tím první je filtrování, kdy vnímáme jen jeden prvek celé situace. Třeba báječný večírek s jediným zádrhelem – důležitá osoba nám vztekle odsekne na pozdrav. Vztahovačného člověka nenapadne, že se třeba právě dozvěděla nepříjemnou zprávu a nestihla přeladit do obvyklé vlídnosti. A už se rozjede kolotoč úvah, co jsme udělali, kdo nás pomluvil, jak se příště k dotyčné chovat a jaké strašné důsledky bude mít, že jsme u ní upadli v nemilost.

    Daším je polarizované myšlení, kdy zapomeneme na to, že nejen šeď má minimálně 50 odstínů, a máme na výběr pouze mezi černou a bílou, špatným a dobrým. To špatné samozřejmě vítězí, zejména pokud v nějaké zátěžové situaci hodnotíme sebe.

    Přílišné zevšeobecňování, ono oblíbené „vždycky, nikdy, pořád, každý“. Z několika špatných zkušeností uděláme závěr, že už nikdy nebudeme cestovat, ochutnávat neznámý pokrm, jezdit na kole, koupat se v přírodě… Černobílé vidění má ještě jedno velké nebezpečí, nejenže nám zplošťuje život, ale nebezpečně rozděluje svět.

    Výživné je také čtení myšlenek, kdy druhým osobám do hlavy vkládáme naše vlastní myšlení a reakce. Vychází to z projekce, kdy se domníváme, že všichni lidí přemýšlejí a jednají stejně jako my.

    Katastrofizování je tím barvitější, čím úzkostnější a kreativnější je dotyčný. Přiznám se, že z kousance od muchničky na noze jsem vytvořila dokonalý scénář nástupu hubitelů štěnic na celý náš vchod. S tím úzce souvisí zveličování – královská disciplína, která z malé pihy udělá metastázy melanomu nebo z drobného zpoždění rodiny přípravu pohřbu po autohavárii.

    Personalizace je taky lahůdka, není totiž člověka, s nímž bychom se nemohli srovnávat, nejčastěji v náš neprospěch, případně ve stylu To by byla hrůza, kdybych taky tak dopadl. A na závěr tu máme oblíbené „bychy“. Měl bych, kdybych, kdyby on/ona/oni… Nekonečný zdroj naštvání, výčitek i sebenenávisti.

    Jasně, ale co s tím? Takže jen namátkou:

    Vyzkoušejte na sobě

    > Na filtrování pomáhá důsledné přesměrování pozornosti, buď ujasnění si strategií zvládání problému, nebo zaměření na jeho opak. Jakýsi deník vděčnosti všeho, co ve vašem životě klape.

    > Na polarizované myšlení pomáhá určit si procentní podíl problému ve vašem životě, Pokud si opakovaně připomenete, že třeba nezaplacená faktura, kterou se nutkavě zaobíráte, tvoří 1 % vašeho ročního příjmu a zmetka neplatiče máte ve svém okolí pouze jednoho, uleví se vám.

    > Proti zobecňování, katastrofizování a zveličování pomáhá spočítat si, kolikrát za den použijete přehnaná slova typy „katastrofa, hrozný, strašný, pekelný“? Aha! Moje soukromá rada zní – za každé z nich korunu do kasičky. Obyčejná slova totiž mají obrovskou moc přemalovat obraz života do pekelných odstínů.

    > Místo čtení myšlenek zkuste vkládat osobě, s níž máte problém, do mysli či do úst úplně jiná slova, než ta odpovídající vašemu myšlení.

    > Logicky rozeberte spouštěč. Má nějaké alternativy řešení? Co všechno dobrého se může stát, aby to problém odvrátilo? Kolikrát v minulosti se nic z toho, čeho jste se báli nestalo? Jaké máte důkazy, že je to pravda? Jaká je pravděpodobnost, že se to stane? Kdo vám případně pomůže? Ideální je, když si vše zapíšete. A také, pokud si ohodnotíte svou náladu na škále od nuly do sta před rozebíráním a po něm.

    > Naučte se relaxovat. Hluboká relaxace a úzkost jsou fyziologické protiklady, píše se v knize. Ovšem úzkost je dokonalou brzdou relaxace, ale stejně to stojí za neustálé pokusy a zdokonalování se.

    > Autoři také doporučují, dát katastrofické či hněvivé myšlence „jour fixe“ -– určitou denní dobu, kdy budete povinně věnovat čas jenom jí. A pěkně celou půlhodinku. Pokud vás přepadne mimo určený čas, odkažte ji na své nejbližší „strachovací úřední hodiny“ (já vím, ve dvě v noci při nespavosti se to snáz řekne, než udělá). Brzy zjistíte, že povinné hloubání o průšvihu chcete mít za sebou stejně rychle jako třeba mytí nádobí.

    Tohle je jen malá ochutnávka metod uvedených v knize. Ale i ta by mohla být výzvou: Vstávat a cvičit! Nenechat si „kurvítky“ uloženými v mysli pořád kazit náladu a život!

    autor recenze: Jana Šulistová
    https://psychologie.cz/jak-zvladat-nalady/
    Přečíst celou recenzi Zavřít
  • Autor recenze Mgr. Marie Vosmíková Datum 4. 2. 2025


    McKay, Matthew; Davis, Martha; Fanning, Patrick: 6 dovedností pro zvládání nálady - autor recenze: Mgr. Marie Vosmíková

    Knihu 6 dovedností pro zvládaní nálady může vzít do ruky každý dospělý a dospívající, který chce lépe porozumět svému prožívání a mít pod kontrolou svou náladu. Publikace nabízí nástroje, jak pomocí vědecky ověřených metod kognitivně behaviorální terapie zvládnout těžkosti, které do života vstupují. Na jednu stranu kniha za pomocí jednoduchých příkladů a srozumitelných pojmů edukuje o myšlenkových a emočních procesech. Na druhou stranu vyzývá k aktivní práci s těmito procesy a tvorbě nových návyků a dovedností.

    Stěžejní část textu představuje vysvětlení, jak specifické situace vyvolávají různé automatické myšlenky, které ovlivňují, jak se cítíme a jakým chováním na ně reagujeme. Kniha čtenáře provází konkrétními myšlenkovými pastmi tzv. kognitivními omyly, které přirozeně děláme každý, ale málokdo je dokáže rozpoznat. Čtenář ovšem nezůstane ponechám s výčtem kognitivních omylů, kterých se dopouští, ale dostane ke každému stručný návod, jak s nimi pracovat, aby neměly negativní vliv na jeho náladu.

    A jak mít náladu pod kontrolou? Autoři nabízí několik strategií, které se působí na náladu skrze tělo (relaxace), skrze racionální zpracování myšlenek (vyhodnocování obav) a skrze chování (expozice a mobilizace). Každá strategie je jednoduše vysvětlena na příkladech a je možné ji okamžitě začít trénovat a budovat novou dovednost. Hodno ocenění je překlad pracovních listů do češtiny, což není u podobných publikací zas tak obvyklé.

    Zároveň autoři upozorňují, že kniha není samospásná a při závažnějších symptomech úzkosti či deprese je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Kniha je pro motivované čtenáře, kteří se rádi učí nové věci a přemyslí o svém prožívaní a chovaní. Užitečná může být i někomu, kdo prochází kognitivně behaviorální terapií a chtěl by tomuto přístupu lépe porozumět, či někomu, kdo se rozhoduje, jestli tento terapeutický způsob práce může být pro něj.

    autor recenze: Mgr. Marie Vosmíková
    Recenze byla zpracována pro nakladatelství Portál
    Přečíst celou recenzi Zavřít

Napsali jsme o knize

6 dovedností pro zvládání nálady

Knižní novinky

Naučte se 6 dovedností pro zvládání nálady

Přečíst článek