Máte dojem, že byste měli být ve všem perfektní? Vaše touha po perfektním výsledku je mnohdy silnější než vy? Raději do úmoru všechno vylepšujete a zdokonalujete? Pak je možná čas se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda snaha být ve všem perfektní je skutečně tak perfektní, jak si myslíte. Perfekcionismus může náš život postupně vykrást. Nic nám není dost dobré… ani na nás, ani na druhých. Opravdu chceme žít jako křeček, který běhá ve svém kolečku? Nestálo by za to na chvíli opustit své perfekcionistické snahy a podívat se na to, jak žijeme, s odstupem? Kniha psycholožky Sharon Martin nabízí řadu strategií, které nám mohou pomoci vystoupit z nekonečného běhu za dokonalostí. Najdeme v ní řadu příkladů ze života, podnětů k zamyšlení, škál zjišťujících, jak jsme na tom s perfekcionismem právě my, a hlavně inspirace a podpory pro změnu svého života. Autorka zařadila také cvičení založená na konceptu mindfulness. Knihu ocení lidé potýkající se s perfekcionismem a terapeuti. Sharon Martin je psychoterapeutka specializující se na problémy s perfekcionismem a spoluzávislostí.
Martin, Sharon: Být perfektní nemusí být perfektní - autor recenze: Iva Flašková https://autiscentrum.cz
Kniha Sharon Martin, psychoterapeutky z Kalifornie, se zaměřuje na přemíru nároků a perfekcionismus. Jako tréninkový deník využívá kognitivně-behaviorální terapii (KBT) k jejich zvládání. Popisuje rysy perfekcionistů: snahu o dokonalost, vysoké nároky, strach z chyb a přesvědčení, že hodnota člověka závisí na úspěchu. Příklady z praxe dělají knihu čtivější a srozumitelnější. Autorka učí, že není nutné být dokonalý, ale „dostatečně dobrý.“ Pomocí KBT technik, jako je kognitivní přerámování, všímavost a trénink sebeodpuštění, můžeme dosahovat realistických cílů bez negativních dopadů na vztahy a zdraví. Kniha je užitečná pro každého, kdo se někdy potýká s perfekcionismem, nabízí praktické rady pro zlepšení kvality života a slibuje bohatší a smysluplnější život.
Tato kniha mě zaujala hned svým názvem. Přijde mi totiž, že v dnešní době na sebe mnozí klademe ať už ve škole nebo v práci spoustu nároků na náš výkon. Díky první části knížky jsem si udělala obrázek o tom, co přesně je perfekcionalismus, jak se projevuje v našich životech a také z čeho plyne, což mi dalo spoustu podnětů k zamyšlení se o mých dřívějších zkušenostech, které mohly moji tendenci být v plnění úkolů perfektní ovlivnit.
Velmi jsem ocenila, že jsou v knížce ukázány dva různé pohledy na perfekcionismus a člověk si tak může uvědomit to, v čem nám pomáhá a vyhovuje a v čem nás naopak může brzdit. Vzhledem k tomu, že perfekcionismus souvisí s dalšími tématy, tak se v knize dozvíte také například o asertivitě, prokrastinaci, sebepéči, nebo třeba pocitech viny.
Kromě informačního přínosu má knížka za mě velký přesah v sebezkušenostních částech, kde si čtenář formou různých cvičení může do knihy zaznamenat své hodnoty, priority a lépe tak pochopit, jak se jednotlivá témata dotýkají přímo jeho života a zážitek z knihy se pak z obecného přemýšlení přesouvá do konkrétní roviny, která je vytvořená přímo na míru čtenáři.
Knihu doporučuji všem, kteří mají zájem se dozvědět nejen zajímavé a užitečné informace o tendenci být ve všem perfektní, ale především o sobě.
Kniha "150 terapeutických her pro dospívající” od autora Kewina Gruzewski přináší cenný zdroj informací a nástrojů pro odborníky i veřejnost, kteří se zajímají o práci s dospívajícími. Autor knihy představuje sbírku konkrétních terapeutických postupů a her, které lze úspěšně aplikovat při práci s touto citlivou skupinou.
Kniha je strukturována do deseti kapitol, které se zaměřují na klíčová adolescentní témata, včetně zvládání emocí, komunikace a sebeúcty. Každá kapitola začíná úvodním popisem daného tématu a poté následuje seznam terapeutických technik spojených s daným tématem. Autor poskytuje praktické informace, jako jsou potřebné pomůcky, časová náročnost a počet účastníků.
Kniha se zdá být zvláště užitečná pro odborníky v oblasti terapie, psychologie a pedagogiky, ale i pro ty, kteří mají zájem lépe porozumět dospívajícím.
Je však důležité mít na paměti, že terapeutické techniky by měly být používány s citlivostí a uvážením, zejména v ohledu zranitelné povahy dospívajících. Přestože kniha nabízí skvělé nápady a postupy, je důležité si být vědom rizik a hranic terapeutických intervencí.
Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.